Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Karta kredytowa a debetowa różnice – co to jest i jak działa?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Niegdyś prawdziwą wartością było złoto i zboże. Plony jednak stopniowo zastąpiono daną walutą, podkreślając iż obracanie gotówką jest kluczem do rozwoju i sukcesu w handlu. Jeszcze kilka lat temu, nigdy by nie przypuszczał, że XXI wiek będzie widniał jako symbol płatności za pomocą sieci online. Tak, obracamy gotówką w sposób nienamacalny, a wirtualny portfel stał się elementem obowiązkowym, pozwalającym nam na zakupy, opłacanie rachunków i otrzymywanie comiesięcznej pensji. Wśród atrybutów kont bankowych znajdujemy karty – poczynając od kredytowych, na debetowych kończąc. No właśnie, karta kredytowa a debetowa – jaka jest między nimi różnica? No właśnie, karta debetowa jak działa?

Karta płatnicza a karta kredytowa: podobieństwa i różnice

Karta kredytowa z pozoru wygląda jak zwykła karta płatnicza. Można nią płacić w sklepie, restauracji lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Za pomocą karty kredytowej w dowolnym miejscu zapłacimy za bilet lotniczy i kolejowy, zarezerwujemy hotel , bez problemu też opłacimy zakupy w obcej walucie. Ale niczego nie ma za darmo. Jaka jest więc różnica między kartą kredytową a zwykłą kartą płatniczą, jaką dostajemy w banku do obsługi naszego konta? Zamiast swoich pieniędzy, wydajemy pieniądze banku. Kredytowane zawsze według indywidualnie nadanego limitu i obostrzone dodatkowymi opłatami w zależności od sposobu korzystania z niej. Wygodnie wydajemy więc środki pożyczone i to na wysoki procent. Karta kredytowa jest kuszącym rozwiązaniem, ale łatwo może stać się zagrożeniem.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa, najprościej mówiąc, to rodzaj plastikowej metody płatności. Nosimy ją zawsze w portfelu i dzięki dostępnym środkom, płacimy za produkty w sposób bezgotówkowy. Oczywiście, kwota obracana w ten sposób, uzależniona jest od dostępnych środków. Aby więc móc korzystać z takiej metody, potrzebne są nam dwa elementy: sam kartonik, założony i otrzymany od banku, oraz konto bankowe online (tzw. rachunek). Ten drugi element wymaga złożenia w banku wniosku, najlepiej po konsultacji i po rozmowie ze specjalistą.

lub
Wypełnij wniosek

Otrzymany w ten sposób wirtualny rachunek, okraszony jest indywidualnym, personalizowanym loginem i hasłem. Dzięki niemu, jesteś w stanie zalogować się na konto, opłacić rachunki, oraz wywiązać się z zobowiązań finansowych. Wniosek takiej karty nasuwa się więc sam: obracasz tym co masz, nie mogąc wydać więcej niż posiadasz. Jeśli więc posiadasz na swoim koncie 5000 zł, nie wydasz ani grosza więcej. Jest to bezpieczny sposób dla wielbicieli zakupów, którzy nie do końca trafnie planują i dysponują budżetem domowym. Aby poznać, czy posiadasz właśnie taką kartę, obejrzyj ją dokładnie. Zwróć uwagę zwłaszcza na okolice logo – jeśli widnieje przy nim napis „debit”, to znam że jest to karta kredytowa. Obecnie, w Polsce, najpopularniejsze karty kredytowe to: MasterCard i Visa.

Aby zrozumieć zasadę działania karty kredytowej, oto kilka przykładów z popularnych banków w kraju:

  • karta debetowa PKO – zakładana w sposób indywidualny, od 13 roku życia. Karta przypisywana jest do konta bankowego, dzięki któremu można w każdym miejscu i czasie wypłacić określoną sumę. Istnieje możliwość ustalania dziennych limitów. W ofercie jest również karta wielowalutowa.
  • karta debetowa MBank– karta darmowa, przy pięciu 5 transakcjach w miesiącu, na dowolną kwotę. Możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych do 50zł.

Karta kredytowa a debetowa

Jak już wspomnieliśmy – karta debetowa ma ustalony limit, którego przekroczenie nie jest możliwe. Co jednak, jeśli czekają nas duże zakupy, a obecna suma na koncie, nie pozwala ich zrealizować? Tu z pomocą przychodzi tzw. karta kredytowa. Powszechnie uważana za miecz obosieczny – z jednej strony ratuje w sytuacjach kryzysowych, z drugiej, może przyczynić się do powstawania i potęgowania długów. Dzieje się tak dlatego, że karty kredytowe nie są powiązane z kontami osobistymi, które zakładamy z bankach. Można powiedzieć iż jest to niezależny byt, z odgórnym limitem, który jest dużo wyższy niż właściwe, dostępne środki. Wydając więc pieniądze z takiej karty, wydajemy w gruncie rzeczy pieniądze banku. Dlatego też, przywilej posiadania karty kredytowej jest duży i przyznawany indywidualnie – wiarygodnym i stałym klientom placówki.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]