Płatności odroczone BLIK Płacę Później
akredo.plPłatnościPłatności odroczonePłatności odroczone BLIK Płacę Później

Płatności odroczone BLIK Płacę Później

BLIK Płacę Później to nowa usługa płatności odroczonych zapowiadana przez Polski Standard Płatności. Przedstawiamy co wiemy na temat projektu zakupów z odroczoną płatnością BLIK, a także nasze przypuszczenia, jak może wyglądać system działania usługi. Spodziewamy się kolejnej rewolucji BLIK, tym razem w stosunku do zakupów ratalnych.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 02.02.2023 r

Czym jest BLIK Płacę Później?

BLIK Płacę Później to płatności odroczone oferowane przez instytucję Polski Standard Płatności. W ramach nowej metody płatności, klienci mogliby szybko i wygodnie przesunąć termin płatności za zakupy do 30 dni. Pomysł na wprowadzenie usługi powstał na fali olbrzymiej popularności BLIK, a także rosnącym zainteresowaniu płatnościami odroczonymi.

W komunikacie prasowym z dnia 22 września 2022 roku, BLIK i PSP poinformowały o rozpoczęciu testów. Z usługi mogli skorzystać wybrani klienci Banku Millennium, płatności były obsługiwane przez Przelewy24, a testowym sklepem MediaMarkt.

Aktualnie metoda płatności BLIK Płacę Później nie jest dostępna. Bardzo prawdopodobne, że pomyślnie zakończone testy są zapowiedzią szybkiego wprowadzenia nowej metody płatności BLIK jeszcze w roku 2023.

Sprawdź, czym jest BLIK

Jak działa BLIK Płacę Później?

Na ten moment nie możemy przedstawić jak dokładnie będzie wyglądało działanie BLIK Płacę Później. Nasza wiedza na ten temat opiera się na fazie testów, więc na bazie tych informacji przekazujemy jak prezentuje się model działania płatności odroczonych.

BLIK Płacę Później oferuje płatność odroczoną z terminem wymagalności do 30 dni, od daty zakupu. Płatność realizowana jest w ramach systemu przyjmowania płatności Przelewy24. Transakcja jest całkowicie darmowa - nie płacimy żadnej prowizji, “kredytowana” kwota nie jest oprocentowana.

Jak korzystać z BNPL BLIK Płacę Później?

Zakładamy, że BLIK Płacę Później ma być niemal tak samo prosty w użyciu, jak płatności natychmiastowe BLIK. Potwierdzenie zlecenia płatności będzie się odbywało przez podanie kodu wygenerowanego w aplikacji bankowości mobilnej.

Najprawdopodobniej dostęp do płatności odroczonych BLIK będzie ograniczony limitem, ustalonym na podstawie analizy zdolności kredytowej. Takie rozwiązanie jest stosowane w przypadku innych usług tego typu. Z pewnością BLIK umożliwi zrealizowanie zakupów na małą i średnią kwotę.

Zarządzanie limitem (aktywacja, zmiany oraz spłata zadłużenia) będzie odbywało się przez aplikację bankowości mobilnej, w ramach dodatkowej zakładki BLIK Płacę Później.

Ile kosztuje odroczenie płatności w BLIK Płacę Później?

Usługa płatności odroczonej BLIK ma być dostępna za darmo. BLIK nie nalicza ani odsetek, ani prowizji od kwoty transakcji. Tak było w przypadku testów dla klientów Banku Millennium.

Maksymalna kwota płatności odroczonej w BLIK Płacę Później

Jak na razie BLIK oraz PSP nie podawały szczegółów na temat limitów ani kwoty maksymalnej płatności z wykorzystaniem BLIK Płacę Później. Można jednak zakładać, że maksymalny limit będzie wynosił od 3000 do 5000 zł.

Maksymalna kwota transakcji będzie ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Ocena zdolności kredytowej będzie przeprowadzana na podstawie odpowiedzi w krótkim formularzu i weryfikacji informacji w bazach danych.

Spłata odroczonej płatności w BLIK Płacę Później

Założeniem BLIK Płacę Później jest odroczenie płatności o maksymalnie 30 dni. Nie wiemy czy usługa umożliwi rozłożenie płatności na raty czy wymagana będzie płatność całości. Aktualnie największą popularnością cieszą się usługi odroczenia płatności na trzy raty. Czy BLIK będzie oferował spłacenie limitu w ratach? Okaże się w 2023 roku.

Procesem spłaty wykorzystanego limitu lub pojedynczych płatności odroczonych BLIK, będzie można zarządzać z ekranu aplikacji mobilnej bankowości. Oprócz podstawowych płatności BLIK, pojawi się tam zakładka BLIK Płacę Później.

Konsekwencje braku spłaty BLIK Płacę Później

Nie znając dokładnie modelu działania nowych płatności odroczonych BLIK Płacę Później, jeszcze trudniej jest pisać o konsekwencjach braku spłaty.

Jednakże, bazując na innych przykładach usług płatności odroczonych, zakładamy, że klient spóźniający się ze spłatą należności musi się liczyć z:

  • możliwością przekazania informacji o powstaniu zadłużenia do BLIK,
  • naliczeniem odsetek karnych od niespłaconego długu,
  • zablokowaniem usługi płatności BLIK oraz BLIK Płacę Później do momentu uregulowania długu.

Bezpieczeństwo BLIK Płacę Później

Nad bezpieczeństwem usługi BLIK Płacę Później czuwa firma Polski Standard Płatności (PSP) oraz banki uczestniczące w procesie. PSP to firma oferująca system płatności, do którego należą największe banki w Polsce. System funkcjonuje z wykorzystaniem infrastruktury i informacji Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Bezpieczeństwo płatności jest zapewnione w bardzo prosty sposób. Jedyną osobą, która może autoryzować transakcję jest posiadacz konta z dostępem do aplikacji bankowości mobilnej.

Wady i zalety Buy Now, Pay Later - BLIK Płacę Później

BLIK Płacę Później zapowiada się jako bardzo ciekawa metoda płatności odroczonych. Wizja prostych, szybkich i darmowych płatności odroczonych podobnych w działaniu do płatności BLIK jest bardzo ciekawa. Niestety liczba informacji na temat projektu jest mocno ograniczona. Zalety:

Zalety:

  • Darmowe płatności odroczone
  • Wygodna metoda płatności za zakupy
  • Produkt od marki z dużym zaufaniem społecznym
  • Możliwość zwiększenia sprzedaży

Wady:

  • Ograniczona liczba informacji na temat projektu
  • Brak przewidzianej daty premiery
  • Testy ograniczone do bardzo wąskiego grona klientów

Płatności odroczone BLIK Płacę Później - podsumowanie

Ostatni komunikat prasowy BLIK dotyczący nowej usługi - BLIK Płacę Później, dotyczył informacji na temat rozpoczęcia testów. W ramach komunikatu PSP zapowiada:

BLIK sukcesywnie pracuje nad stopniowym rozszerzeniem dostępności usługi. W kolejnej fazie projektu rozwiązanie będzie udostępnione większej grupie klientów, a także w kolejnych bankach i sklepach.

Nie znamy jeszcze daty udostępnienia usługi dla szerszego grona użytkowników. Można się jednak spodziewać, że gdy usługa pozytywnie przejdzie fazę testów szybko zostanie udostępniona dla wszystkich klientów usługi BLIK.

Często zadawane pytania

Ile trwa weryfikacja w BLIK Płacę Później?
Trudno przewidzieć. Przewidujemy, że płatności odroczone będą dostępne w ramach limitu przyznanego dla każdego klienta. Czas przeprowadzenia takiej weryfikacji wynosi do kilku minut, jednak może się wydłużyć.
Kiedy płatność odroczona BLIK Płacę Później zostanie odrzucona?
Płatność odroczona BLIK zostanie odrzucona w przypadku, gdy kwota transakcji, którą chcemy zrealizować wykracza poza dostępny aktualnie limit.
Jakie są konsekwencje braku spłaty BLIK Płacę Później?
Usługa BLIK Płacę Później zostanie zablokowana do momentu spłaty zadłużenia. Kwota zadłużenia zostanie powiększona o odsetki karne wynikające z opóźnienia, a informacja o powstaniu zadłużenia trafi do Biura Informacji Kredytowej.
Czy płatność odroczona BLIK Płacę Później to kredyt?
Tak, usługa BLIK Płacę Później ma być udostępniana w formie darmowego limitu kredytowego z terminem płatności w przeciągu 30 dni.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5