Linia kredytowa
akredo.plKredytyLinia kredytowa

Linia kredytowa

Banki posiadają szereg ofert kredytów odnawialnych dla konsumentów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Linia kredytowa pozwala ci płacić dodatkowymi środkami, ponad to, co znajdowało się na koncie. Zobacz, na czym polega to rozwiązanie i czy jest odpowiednie dla ciebie!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 19.12.2022 r

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa jest usługą dającą kredytobiorcy dostęp do dodatkowych środków, do wysokości ustalonej linii kredytowej. System ten działa z grubsza jak karta kredytowa, pozwalając klientowi banku na płacenie pieniędzmi banku za dowolne zakupy, bez potrzeby każdorazowego wnioskowania o pożyczkę. Główna różnica polega na tym, że klient nie otrzymuje specjalnej karty kredytowej związanej z oddzielnym rachunkiem bankowym. Linia kredytowa udzielana jest na potrzeby konta bankowego klienta, a jej spłata następuje przy jego zasilaniu.

Jak działa linia kredytowa?

Kredytobiorca wnioskuje o przydzielenie limitu kredytowego do banku, który ustala jego wysokość na podstawie przychodów kredytobiorcy. Od tego momentu, klient banku może dokonywać zakupów, nawet gdy nie ma wystarczających środków na koncie. Jeżeli na koncie nie starczy środków do dokonania płatności, środki zostaną pobrane z limitu linii kredytowej.

W przyszłości, gdy kredytobiorca otrzyma środki wpłacone na jego konto bankowe, np. z wypłaty, bank automatycznie wykorzysta je do spłaty wykorzystanego limitu kredytowego, łącznie z odsetkami. Z linii kredytowej można korzystać przy dowolnej formie płatności: przelewem, BLIKiem, czy kartą debetową do konta. Tak, jak gdybyśmy mieli pieniądze z linii kredytowej zawsze na koncie.

Umowa linii kredytowej zawsze podpisywana jest na określony czas, np. rok. Klient płaci tylko za wykorzystane środki, poprzez spłatę odsetek, gdy zwraca należność. Gdy minie czas trwania umowy często jest ona przedłużana automatycznie, choć dostępny limit może ulec zmianie zależnie od sytuacji finansowej klienta.

Ile kosztuje linia kredytowa?

Koszt linii kredytowej sprowadza się przede wszystkim do odsetek za wykorzystaną kwotę. Tak jak w przypadku zwykłej pożyczki należy zwrócić pieniądze z nadwyżką, która stanowi zysk banku. Ponadto często pobierana jest prowizja za udzielenie limitu kredytu oraz jego odnowienie przy przedłużeniu umowy.

Dla kogo linia kredytowa?

Linia kredytowa jest dosłownie dla każdego. Na rynku znajdziemy oferty dedykowane zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom. W obu przypadkach jej celem jest zapewnienie płynności finansowej klientowi. Posiadanie dostępu do linii kredytowej zmniejsza nasze obawy o możliwość uregulowania wszystkich opłat oraz dokonania niezbędnych zakupów w terminie.

Linia kredytowa — oferta w bankach

Banki w Polsce udostępniają linie kredytowe pod wieloma nazwami. Kredyt odnawialny czy limit w koncie mogą brzmieć jak coś zgoła innego, operują jednak na tych samych mechanizmach.

Bank Wypełnij wniosek Maksymalna kwota RRSO
Alior Wypełnij wniosek nieokreślona 27,13%
BPS Wypełnij wniosek do 80 000 zł 11,34%
BNP Wypełnij wniosek do 100 000 zł 22,60%
Citi Handlowy Wypełnij wniosek do 8000 zł 21,04%
Velobank Wypełnij wniosek do 50 000 zł 17,50%
ING Wypełnij wniosek do 50 000 zł 18,26%
Kasa Stefczyka Wypełnij wniosek do 25 000 zł 16,32%
mBank Wypełnij wniosek nieokreślona 24,87%
Millennium Wypełnij wniosek do 150 000 zł 22,54%
Pekao Wypełnij wniosek do 5 000 zł 24,62%

Wnioskowanie o linie kredytową

Aby złożyć wniosek o linię kredytową wystarczy udać się na stronę banku i złożyć wniosek o przyznanie kredytu. Następnie skontaktuje się z nami doradca banku, który wyjaśni, jakie warunki bank może nam zaproponować oraz jak możemy dopełnić pozostałych formalności. Założenie linii kredytowej możliwe jest tylko w przypadku posiadania lub otwarcia konta w danym banku. Podczas wnioskowania możemy być poproszeni o udzielenie dokumentów, w tym zaświadczenia o dochodach lub w przypadku firmy, potwierdzenie działalności. Minimalny czas funkcjonowania przedsiębiorstw to ubiegających się o linię kredytową to zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy.

Spłata linii kredytowej

Linia kredytowa podlega automatycznej spłacie z każdego przychodu jaki wpłynie na nasze konto. Zgodnie z warunkami umowy, gdy trafią do nas pieniądze, bank pobierze z nich swoją należność przed udostępnieniem ich posiadaczowi konta, łącznie z należnymi odsetkami. Jeżeli spłata linii kredytowej się przedłuży, a konto pozostanie w długu przez dłuższy okres, możemy liczyć na wyższe i coraz kosztowniejsze odsetki. Tak jak z każdą formą kredytu, z pożyczonych pieniędzy należy korzystać z rozwagą.

Wady i zalety linii kredytowej

Linia kredytowa cechuje się elastycznością dostępu do środków oraz nie tak trudnym sposobem uzyskania. Niestety, w zamian za to musimy borykać się ze sztywnymi zasadami spłaty. Bank pobiera należność z wszystkich wpływów na nasze konto, jeżeli więc zamierzamy odroczyć spłatę limitu, musimy dopilnować aby dana kwota trafiła na konto niezwiązane z umową linii kredytowej.

Zalety:

  • Wysokie dostępne kwoty.
  • Łatwy w uzyskaniu produkt kredytowy.
  • Dostępny dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw.
  • Płacisz odsetki tylko za te pieniądze, które wydasz.

Wady:

  • Za każdorazowe odnowienie umowy bank pobiera prowizję.
  • Zobowiązanie spłaca się automatycznie z otrzymanych środków.

Linia kredytowa - podsumowanie

Linia kredytowa to wygodna alternatywa dla kart kredytowych. Jej mechanizm jest w większości identyczny, jednak wielu klientów preferuje dostęp do środków prosto z konta osobistego. Produkt ten stanowi sposób na załatanie dziury w domowym budżecie, jak i dodatkowe zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstw.

Często zadawane pytania

Jak zamknąć linię kredytową?
Skontaktuj się z bankiem, informując o chęci zakończenia umowy. Opcja może być dostępna również w bankowości internetowej.
Jakie jest oprocentowanie linii kredytowej?
Zależnie od umowy, jest to często stawka od 4 do 8% marży powiększonej o odpowiedni WIBOR.
Jak sprawdzić limit linii kredytowej?
Wartość limitu linii kredytowej musi być wskazana w umowie. Niektóre banki zaznaczają tę informację również w bankowości internetowej, w danych konkretnego rachunku.
Czy można zwiększyć limit linii kredytowej?
Tak. Jeżeli zwiększyły się nasze dochody bądź w inny sposób wzrosła nasza zdolność kredytowa, możemy skontaktować się z bankiem prosząc o przyznanie większego limitu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5