Kredyty dla Wolnych Zawodów
akredo.plKredytyKredyty dla Wolnych Zawodów

Kredyty dla Wolnych Zawodów

Wiele profesji w Polsce wymaga prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W bankach, reprezentanci tych, tak zwanych, “wolnych zawodów” mogą korzystać z dedykowanych usług kredytowych, które biorą pod uwagę specyfikę ich formy dochodowej.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 16.12.2022 r

Czym jest kredyt dla wolnych zawodów?

W Polsce istnieje pojęcie tzw. zawodów wolnych. Są to profesje wykonywane poprzez prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, przez co nie mogą korzystać z wielu udogodnień prawnych oraz nie posiadają gwarancji stałego przychodu. Ile zarobią w danym miesiącu, zależy od tego, ile czasu znajdą na pracę i ilu chętnych skorzysta z ich usług. Mowa tu między innymi o lekarzach, adwokatach, czy inżynierach budownictwa.

Z uwagi na specyfikę ich zawodu, banki organizują specjalne oferty kredytowe dostosowane do unikalnego warunków i potrzeb finansowych profesjonalistów tego pokroju. Często są to kredyty udzielane na oświadczenie bez konieczności prezentowania zaświadczeń o miesięcznych dochodach. Mogą to być zarówno kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne.

Jakie profesje zaliczamy do wolnych zawodów?

Definicję wolnego zawodu w rozumieniu prawa znajdziemy w art. 4 ust. 1 pkt 11 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tekst ujednolicony ustawy określa wolne zawody jako pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez:

 • adwokatów
 • agentów firm inwestycyjnych
 • agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające
 • agentów ubezpieczeniowych
 • biegłych rewidentów
 • brokerów reasekuracyjnych
 • brokerów ubezpieczeniowych
 • doradców inwestycyjnych
 • doradców podatkowych
 • doradców restrukturyzacyjnych
 • księgowych
 • maklerów papierów wartościowych
 • notariuszy
 • radców prawnych
 • rzeczników patentowych
 • tłumaczy

Poza tekstem ustawy, do wolnych zawodów często zalicza się również wielu innych profesjonalistów, w tym lekarzy, dentystów, psychologów, położne, pielęgniarki i weterynarzy, z uwagi na definicję Unii Europejskiej zawodu sektorowego.

Kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów

Łatwiejsze w uzyskaniu kredyty hipoteczne są jedną z głównych zalet wolnych zawodów. Osoby pracujące w zawodach zaufania publicznego mają dobrą renomę z uwagi na regularną spłatę zobowiązań w terminie. Wobec tego, ich zdolność kredytowa jest uznawana za wyższą, niż przeciętnego konsumenta. Nawet kredyty hipoteczne można otrzymać na oświadczenie.

Kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów

Główną zaletą w przypadku kredytów gotówkowych dla wolnych zawodów są wyższe maksymalne kwoty kredytowania. Również jak w przypadku kredytów hipotecznych, są one udzielane na podstawie oświadczenia o dochodach. Banki stawiają często również wymagania, aby dana osoba uprawiała działalność gospodarczą od dłuższego czasu, często jest to okres minimum pół roku.

Kredyt dla wolnych zawodów - wymagania

Najbardziej zaskakującą cechą kredytów dla wolnych zawodów są ich bardzo niskie wymagania. Kredytobiorca musi prowadzić działalność przez okres przynajmniej kilku miesięcy — zwykle pół roku — oraz dostarczyć oświadczenie o otrzymywanych dochodach. Zwykle wystarcza to bankom na udzielenie kredytu. Instytucje kredytowe opierają swoją decyzję w dużej mierze na renomie wykonywanej przez wnioskodawcę profesji.

Kredyt dla wolnych zawodów - oferta banków

Typowy kredyt dla wolnych zawodów udostępnia obecnie Nest Bank. Oferta BIZnest Kredyt w Ratach jest szansą na nawet 650 000 zł z marżą od 0,5%. Kredytobiorca otrzymuje też możliwość zmiany daty płatności raty, zawieszenia spłaty rat kapitałowych oraz wydłużenia czasu kredytowego łącznie do nawet sześciu miesięcy. Kredyt dla wolnych zawodów w Nest Banku wyróżnia również błyskawiczna obsługa: zdaniem banku decyzję kredytową możesz otrzymać nawet po jednej minucie.

Oferty kredytu dla wolnych zawodów często udostępniane są w ramach usług konta firmowego, więc to tym ofertom należy się przyglądać, szukając atrakcyjnych warunków.

W swojej ofercie, mBank gwarantuje do 500 000 zł kredytu z preferencyjną oceną kredytową w ramach pakietu Ja-Profesjonalista. Do innych cech konta należą:

 • bezpłatne przelewy do ZUS i US,
 • darmowe wypłaty w placówkach mBanku
 • 0 zł za wypłatę gotówki z konta Aquarius ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • serwis concierge Aquarius
 • wsparcie indywidualnego eksperta mBanku
 • bezpłatna usługa maklerska

Do skorzystania z pakietu kwalifikują się wszelkiego rodzaju lekarze i medycy, naukowcy większości dziedzin, tłumacze, fotografowie, architekci, inżynierzy, prawnicy, maklerzy, pracownicy PR, jak i osoby związane z technologią informatyczną i komputerową — od producentów, po wydawców i operatorów usług. Pełna lista osób kodów PKD kwalifikujących firmę do specjalnej oferty wyszczególnia ponad 30 form działalności. Jest ona dostępna na stronie mBanku.

Korzyści kredytu dla wolnych zawodów

Kredyt dla wolnych zawodów jest przede wszystkim łatwiejszy w otrzymaniu od zwykłego kredytu konsumenckiego. Dzięki zaufaniu banków, kredytobiorca może błyskawicznie otrzymać dofinansowanie na ogromną sumę, które pomoże mu w prowadzeniu działalności gospodarczej lub osobistych celach, jak zakup mieszkania. Często można spotkać się również z niższą marżą oraz łatwiejszą zmianą warunków umowy niż w przypadku tradycyjnych kredytów.

Kredyt dla wolnych zawodów — podsumowanie

Kredyt dla wolnych zawodów jest pod każdym względem lepszą ofertą od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Jeżeli potrzebujemy dofinansowania i możemy z niego skorzystać, w większości przypadków będzie to opłacalne. Banki zaufają nam z uwagi na dobrą historię kredytową w naszej branży, a często zaoferują i lepsze warunki.

Często zadawane pytania

Czy otrzymam kredyt dla wolnych zawodów przy nieregularnych dochodach?
Tak. Banki rozumieją specyfikę wolnych zawodów, dlatego wymagają wyłącznie zaświadczenia.
Czy zmiana pracy wpływa na warunki kredytowania kredytu dla wolnych zawodów?
Duże znaczenie może tutaj mieć charakter nowego podejmowanego zawodu. Warto zapytać bank o wpływ takiej zmiany na warunki kredytowania.
Jaki jest minimalny okres pracy w wolnym zawodzie przy wnioskowaniu o kredyt?
Zazwyczaj pół roku.
Czy banki preferują wolne zawody?
Niektóre banki dają lepsze warunki kredytowania wolnym zawodom, więc można odnieść takie wrażenie. Warto jednak mieć na uwadze, że są to oferty kredytów dla firm, które często posiadają nieregularne dochody. Z tego powodu muszą być inaczej zaprojektowane.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5