Opłata przygotowawcza do umowy kredytowej
akredo.plKredytyKoszty kredytuOpłata przygotowawcza do umowy kredytowej - jak wpływa na koszt kredytu?

Opłata przygotowawcza do umowy kredytowej - jak wpływa na koszt kredytu?

Opłata przygotowawcza to koszt związany z formalnościami przed podpisaniem umowy kredytowej, gwarantowany przez ustawę o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Jest to jednorazowa opłata, która stanowi część całkowitego kosztu kredytu. Opłata przygotowawcza pokrywa szereg kosztów ponoszonych przez bank, takich jak weryfikacja tożsamości kredytobiorcy, sprawdzenie jego zdolności kredytowej, przygotowanie i dostarczenie umowy, a także koszty związane z procesem wydawania pożyczki. Wysokość opłaty przygotowawczej różni się w zależności od banku i może wynosić od 0 zł do 5% wartości zobowiązania. Zależy ona od wewnętrznych procedur banku, rodzaju kredytu, jego kwoty, okresu kredytowania oraz jest często ustalana indywidualnie dla każdego wniosku kredytowego. Aby sprawdzić wysokość opłaty przygotowawczej, należy dokładnie przeczytać umowę kredytową, gdzie bank ma obowiązek wyszczególnić wszystkie koszty. Możliwe jest też sprawdzenie taryfy opłat i prowizji na stronie internetowej banku. W przypadku odstąpienia od umowy kredytowej, opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi, nawet jeśli klient dokona zwrotu kredytu w przewidzianym przez prawo okresie. Ta opłata jest nieodłącznym kosztem związanym z obsługą klienta i przekazaniem mu kwoty kredytu, a jej szczegóły znajdują się w umowie kredytowej.

Dominika Górska
Dominika Górska, 25.11.2022 r

Czym jest opłata przygotowawcza?

Opłata przygotowawcza jest kosztem przeprowadzenia formalności niezbędnych w dostarczeniu kwoty kredytu w ręce wnioskodawcy. Opłaty dokonuje się jednorazowo, przed podpisaniem umowy kredytowej. Prawo do żądania tej płatności gwarantuje bankom ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Opłata przygotowawcza jest jedną ze składowych całkowitego kosztu kredytu

Co składa się na opłatę przygotowawczą?

Opłata przygotowawcza pokrywa wszystkie koszty, które ponosi bank w trakcie realizacji usługi,  w jej skład mogą wchodzić:

Jaki jest koszt opłaty przygotowawczej?

Koszt opłaty przygotowawczej może wynosić od 0 zł do nawet 5% wartości zobowiązania.

Wiele zależy od wewnętrznej procedury udzielania kredytu w banku oraz jego polityki. Niektóre instytucje kredytowe określają inne koszta przygotowawcze zależnie od rodzaju kredytu, jego kwoty oraz okresu kredytowania. W niektórych przypadkach koszt opłaty przygotowawczej jest ustalany indywidualnie dla każdego wniosku kredytowego.

Jak sprawdzić wysokość opłaty przygotowawczej?

W celu sprawdzenia wysokości opłaty przygotowawczej należy uważnie przeczytać proponowaną umowę pożyczkową, w której bank ma obowiązek wyszczególnić wszystkie koszta dotyczące klienta.

Możliwe jest również sprawdzenie potencjalnych kosztów przygotowawczych lub sposobu ich obliczania przed złożeniem wniosku za pomocą taryfy opłat i prowizji. Znaleźć ją można na stronach internetowych banków. Link do niej bardzo często znajduje się na stronach ofertowych produktów oraz w dolnej stopce na stronie.

Zwrot opłaty przygotowawczej po odstąpieniu od umowy kredytu

Niestety, opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi przy odstąpieniu od umowy kredytowej. Klient banku ma prawnie zagwarantowaną możliwość dokonania zwrotu kredytu przez 14 dni. Wiele banków wydłuża ten okres nawet do pełnego miesiąca. Reklamacja wymaga zwrotu pieniędzy nie tylko przez kredytobiorcę, ale również przez bank. Prawo jednak nie zobowiązuje instytucji finansowych do zwrotu kosztów przygotowawczych.

Opłata przygotowawcza — podsumowanie

Opłata przygotowawcza obejmuje koszta obsługi klienta oraz przekazania mu sumy kredytu. Jest to jednorazowy koszt płacony po podpisaniu umowy, który nie podlega zwrotowi i nie wchodzi w skład przyszłych rat. Informacje na temat opłaty przygotowawczej oraz jej wyszczególniony koszt znajdują się w umowie kredytowej.

Często zadawane pytania

Czy opłata przygotowawcza to prowizja?
Nie. Opłata przygotowawcza obejmuje początkowe koszta związane z przygotowaniem umowy, a prowizja to opłata za otrzymanie pieniędzy od danej instytucji.
Czy opłata przygotowawcza to opłata weryfikacyjna?
Nie. Opłata weryfikacyjna dokonywana jest przed złożeniem wniosku i ustaleniem kosztów opłaty przygotowawczej.
Kiedy pobierana jest opłata przygotowawcza?
Po złożeniu wniosku, przed podpisaniem umowy.
Czy można uniknąć opłaty przygotowawczej?
Nie. Nie da się uniknąć opłaty przygotowawczej, jest ona obowiązkowa.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5