Zasiłek przedemerytalny 2023
akredo.plPomoc socjalna w PolsceZasiłki w PolsceZasiłek przedemerytalny - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek przedemerytalny - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie stanowiące pomoc dla osób, które straciły pracę pod koniec swojej kariery zawodowej i mają problem w odnalezieniu się na aktualnym rynku pracy. Niestety - nie każdy może skorzystać z zasiłku! ZUS stawia konkretne wymagania odnośnie wieku, stażu pracy i okoliczności utraty zatrudnienia. Co więcej, musisz posiadać status osoby bezrobotnej i wykazać, że oferty proponowane przez Powiatowy Urząd Pracy nie odpowiadają na Twoje kwalifikacje lub nie możesz wykonywać danej pracy. Przedstawiamy wszystkie szczegóły na temat zasiłku przedemerytalnego i odpowiadamy: czym dokładnie jest, kto może uzyskać ten zasiłek i na jaką pomoc można liczyć. Sprawdź!

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 06.07.2023 r

Czym jest zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem skierowanym do osób, które utraciły źródło dochodu przed osiągnięciem wieku emerytalnego i mają trudności z uzyskaniem zatrudnienia. Obsługą świadczeniobiorców zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - do ZUS-u należy skierować wniosek o przyznanie zasiłku i to ten organ wypłaca świadczenie.

Zasadniczo świadczenie przedemerytalne przysługuje do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego - 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn. Jednakże, ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych wskazuje szereg innych sytuacji, w których dochodzi do ustania prawa do otrzymywania świadczenia przedemerytalnego.

W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje o zasiłku przedemerytalnym. Staraliśmy się przedstawić skomplikowane zapisy w łatwy do zrozumienia sposób, a przede wszystkim odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tego świadczenia.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny przysługuje tylko dokładnie określonej grupie osób, spełniającej warunki wynikające z ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Warunki te można podzielić na dwa rodzaje:

  • wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne m.in.: posiadać status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku,
  • warunki indywidualne: posiadać odpowiedni wiek, staż pracy i uzasadnioną przyczynę ustania stosunku pracy.

Wspólne warunki do otrzymania zasiłku przedemerytalnego

Wspólne warunki do otrzymania zasiłku przedemerytalnego to:

  • uzyskała prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych i pobierała go przez okres co najmniej 180 dni,
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,

złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Indywidualne warunki do otrzymania zasiłku przedemerytalnego

Prawo do zasiłku przedemerytalnego uzyska osoba, która spełnia wszystkie powyżej wymienione warunki oraz jeden z poniżej wymienionych warunków, dotyczących wieku, stażu pracy i okoliczności utraty zatrudnienia. Zasiłek otrzyma osoba, która straciła zatrudnienie na następujących warunkach:

  1. Rozwiązanie zatrudnienia nastąpiło w wyniku likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i dodatkowo:
    • ukończyła co najmniej: 56 lat - kobieta lub 61 lat - mężczyzna,
    • posiada okres uprawniający do emerytury: co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
  2. Rozwiązanie zatrudnienia nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym wnioskodawca był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i dodatkowo:
    • ukończył co najmniej: 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna,
    • posiada okres uprawniający do emerytury: co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.
  3. Wnioskodawca ogłosił ogłoszenie upadłości pozarolniczej działalności, prowadzonej nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność oraz:
    • opłacił składki na ubezpieczenia społeczne za okres wspomnianych 24 miesięcy,
    • do dnia ogłoszenia upadłości ukończył: co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna,
    • posiada okres uprawniający do emerytury: co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
  4. Wnioskodawca pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy nieprzerwanie przez okres okres co najmniej 5 lat i zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w ciągu 30 dni od ustania prawa do renty oraz dodatkowo:
    • ukończyła co najmniej: 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna,
    • osiągnęła okres uprawniający do emerytury: co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
  5. Wnioskodawca posiadał prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego i pobierał to świadczenie przez okres co najmniej 365 dni, pod warunkiem, że utrata prawa do zasiłku jest spowodowana śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana i dodatkowo:
    • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do wyżej wspomnianego zasiłku,
    • do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, wnioskodawca ukończyła co najmniej: 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna,
    • osiągnął okres uprawniający do emerytury: co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
  6. Wnioskodawca utracił pracę przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym był zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i dodatkowo:
    • posiada okres uprawniający do emerytury: co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
  7. Do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny wynosi 1600,70 zł brutto miesięcznie. Kwota świadczenia podlega waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku osób, które uzyskały świadczenie przedemerytalne, deklarując korzystanie z renty z tytułu niezdolności do pracy, kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota wcześniej uzyskiwanej renty.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek przedemerytalny?

Z zasady zasiłek przedemerytalny przyznawany jest jako świadczenie pośrednie, przysługujące do czasu uzyskania prawa do emerytury. Ustawa o zasiłku przedemerytalnym wskazuje jednak sytuacje, w których prawo do świadczenia może ustać przed uzyskaniem emerytury.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:

  • na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne,
  • w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury,
  • z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę,
  • z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni powyżej 2 ha albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha,
  • wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Dokumenty niezbędne do zasiłku przedemerytalnego

Dokumenty niezbędne do zasiłku przedemerytalnego to:

  • świadectwa i zaświadczenia pracy,
  • dokumenty potwierdzające wykonywanie innej pracy zarobkowej, prace interwencyjne lub roboty publiczne,
  • formularz ERP - 6 informujący o okresach składkowych i nieskładkowych,
  • zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o dacie rejestracji w urzędzie pracy,
  • postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości,
  • zaświadczenie ośrodka pomocy społecznej,
  • zaświadczenie określające wielkość użytków rolnych nieruchomości rolnej w hektarach przeliczeniowych.

Dokładną listę dokumentów potrzebnych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego przedstawi Ci urzędnik w ZUS-ie. Wniosek, podobnie jak pozostałe dokumenty, można złożyć również online przez Portal Usług Elektronicznych ZUS.

Zasiłek przedemerytalny - kiedy wypłata świadczenia?

Zasiłek przedemerytalny jest wypłacany w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego. ZUS może również ustalić jeden termin wypłaty, wspólny dla wszystkich świadczeniobiorców. Według informacji przedstawianych na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypłata świadczenia następuje za miesiąc “z dołu”, w terminie pierwszego dnia miesiąca, który przypada po tym miesiącu, za który przysługuje Ci zasiłek przedemerytalny.

Zasiłek przedemerytalny - podsumowanie

Zasiłek przedemerytalny to pomoc socjalna skierowana do osób, które utraciły pracę przed uzyskaniem prawa do emerytury - dotyczy to kwestii wieku i stażu zatrudnienia. Świadczenie można pobierać nawet do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, chyba, że świadczeniobiorcy uda się znaleźć pracę i utrzymać bez pomocy zasiłku z ZUS.

Często zadawane pytania

Jak długo wypłacany zasiłek przedemerytalny?
Zasiłek przedemerytalny docelowo jest wypłacany do czasu uzyskania prawa do świadczenia emerytalnego lub wystąpienia innych przyczyn określonych w ustawie o zasiłkach przedemerytalnych.
Kto składa wniosek o zasiłek przedemerytalny?
Wniosek o zasiłek przedemerytalny składa osoba, która chce uzyskać to świadczenie. Pozytywną decyzję otrzymają wyłącznie wnioskodawcy, którzy spełniają warunki wspomniane w artykule.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5