Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie 2023
akredo.plPomoc socjalna w PolsceZasiłki w PolsceZasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie jest pomocą oferowaną przez Urzędy Gminy we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy. Celem jest zapewnienie wsparcia finansowego lub rzeczowego, dla osób, które mają plan na usamodzielnienie finansowe. W ramach pomocy można uzyskać pieniądze w ramach jednorazowego zasiłku, nieoprocentowanej pożyczki lub narzędzia niezbędne do pracy! Tłumaczymy jak to dokładnie działa i jak skorzystać z tej formy pomocy społecznej!

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 20.07.2023 r

Czym jest zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie?

Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie jest przyznawana w dwóch formach: zasiłku pieniężnego lub rzeczowego lub nieoprocentowanej pożyczki.

  • Zasiłek na usamodzielnienie w formie pieniężnej - jednorazowy zasiłek celowy w wysokości i na warunkach ustalonych przez Radę Gminy,
  • Zasiłek na usamodzielnienie w formie rzeczowej - udostępnienie maszyn i narzędzi w celu zorganizowania własnego warsztatu pracy lub urządzeń ułatwiających pracę osobom niepełnosprawnym,
  • Nieoprocentowana pożyczka - udzielana na konkretny cel, na warunkach zaproponowanych przez gminę - pożyczka może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli przyczyni się to do szybszego osiągnięcia celów określonych w umowie.

Udzielaniem pomocy zajmuje się gmina przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. Dostępność pomocy i jej wysokość zależy od budżetu jakim dysponuje dana gmina.

Inną formą zasiłku na usamodzielnienie jest zasiłek na usamodzielnienie się i kontynuowanie nauki, udzielany na zupełnie innych warunkach. Sprawdź komu przysługują pieniądze na usamodzielnienie z tytułu wspomnianego świadczenia!

Komu przysługuje zasiłek lub pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie?

Zasiłek lub pożyczkę na ekonomiczne usamodzielnienie przysługuje:

  • osobie samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe, której dochód jest niższy niż 776 zł miesięcznie,
  • osobie żyjącej w rodzinie, której dochód w przeliczeniu na osobę jest niższy niż 600 zł miesięcznie.

W szczególnych przypadkach zasiłek na usamodzielnienie się może otrzymać osoba, która nie spełnia warunków kryterium dochodowego. Wniosek musi mieć jednak poważne uzasadnienie, a pomoc zostanie objęta dodatkowym warunkiem zwrotu części lub całości kwoty wydatków na tę pomoc.

Dodatkowo, osoba lub rodzina ubiegająca się o pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie nie może uchylać się podjęcia pracy lub unikać przeszkolenia zawodowego. Zostanie to zweryfikowane w ramach wywiadu środowiskowego.

Ile wynosi zasiłek lub pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie?

Wysokość zasiłku lub pożyczki na ekonomiczne usamodzielnienie się jest różna dla poszczególnych gmin - jego maksymalną wysokość ustala Rada Gminy w drodze uchwały. Wysokość pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie dla poszczególnych osób może się różnić ze względu na formę i plan pomocy.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie?

Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie jest przyznawany w formie jednorazowej wypłaty zasiłku celowego lub na czas określony w umowie w przypadku pożyczki lub pomocy rzeczowej. Warunki umowy pożyczki lub umowy użyczenia w przypadku udostępnienia narzędzi są ustalane w indywidualnym planie pomocy.

Dokumenty niezbędne do zasiłku na ekonomiczne usamodzielnienie

Dokumenty niezbędne do zasiłku na ekonomiczne usamodzielnienie to wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi potrzebę wsparcia w usamodzielnieniu ekonomicznym. We wniosku o pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie należy uzasadnić z jakich powodów oczekujemy udzielenia zasiłku lub pożyczki i na co chcemy je przeznaczyć.

Dokumenty należy złożyć w Urzędzie Gminy lub Miasta, kierując go Wydziału Spraw Obywatelskich lub jego odpowiednia. Aby odpowiednio skierować wniosek, jeszcze przed złożeniem co zagwarantuje szybką odpowiedź, najlepiej skonsultować się z urzędnikiem: telefonicznie lub osobiście w Urzędzie.

Oprócz dokumentacji złożonej przez wnioskodawcę ważnym etapem przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu zasiłku jest wywiad środowiskowy. Celem wywiadu jest ocena sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej wnioskodawcy. W trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego tworzony jest plan pomocy - powstaje on w porozumieniu z wnioskodawcą i jego planami na przyszłość.

Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie - kiedy wypłata świadczenia?

Zasiłek jest wypłacany w terminach ustalonych pomiędzy gminą a świadczeniobiorcą. Zazwyczaj następuje to w formie jednorazowej wypłaty lub w przypadku pomocy rzeczowej na indywidualnie ustalonych warunkach np. potrzebny do rozpoczęcia pracy sprzęt zostanie dostarczony na wskazany adres.

Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie - podsumowanie

Pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie we wszystkich swoich formach ma na celu ułatwienie samodzielnego startu dorosłego życia. Może go uzyskać osoba, która chce się usamodzielnić już mieszkająca samodzielnie, jak również żyjąca w domu rodzinnym.

Wysokość zasiłku jest różna w całej Polsce, gdyż zależy od budżetu konkretnej gminy. Podobnie wiele zależy od planu pomocy jaki zostanie stworzony - warto więc przedstawić konkretny pomysł na rozwój zawodowy co znacznie zwiększa szansę na uzyskanie pomocy.

Często zadawane pytania

Jak długo wypłacany zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie?
Zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie jest wypłacany jednorazowo.
Kto składa wniosek o zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie?
Wniosek o zasiłek na ekonomiczne usamodzielnienie może złożyć osoba ubiegająca się o pomoc, jej przedstawiciela ustawowego np. rodzic lub inna osoba, która dostrzeże potrzebę udzielenia zasiłku.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5