Zadzwoń 660 624 012
Akredo Sp. z o. o. 660 624 012 kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Czas to pieniądz: co zyskamy a co stracimy wydłużając czas spłaty kredytu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 4 osób

Z której strony byśmy do tematu wydłużenia spłaty kredytu nie podeszli okaże się, że czas to pieniądz – albo dla nas, albo dla banku. Co zyskamy a co stracimy wydłużając czas spłaty naszego zobowiązania i kiedy warto skorzystać z tej furtki?

Kiedy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu kredytu, staramy się wynegocjować jak najlepsze warunki jego spłaty. Wybieramy najniższe koszty kredytu, minimalną wysokość rat, targujemy się o każdy dodatkowy miesiąc spłaty długu. I oczywiście chcemy zostawić w banku jak najmniej pieniędzy. Czasem jednak rzeczywistość nas przytłacza, a przyjęte na początku harmonogramu spłaty założenia okazują się grubo na wyrost. Zaczynamy szukać nowych rozwiązań. Co zyskujemy a co tracimy decydując się na wydłużenie spłaty kredytu?

Na czym polega wydłużenie spłaty kredytu

Zasada wydłużenia spłaty kredytu jest prosta – płacimy mniejszą ratę miesięczną, za to przez dłuższy czas. Możemy z takiej możliwości skorzystać od razu – wybierając kredyt z opcją maksymalnego okresu kredytowania (niektóre banki, jak Alior Bank czy Bank Ochrony Środowiska, rozciągają spłatę kredytu nawet do 50 lat!), lub jeśli nie skorzystaliśmy z tej opcji na początku, możemy wnioskować o dłuższą spłatę zobowiązań po pewnym czasie spłacania naszego kredytu, gdy np. zmieniła się nasza sytuacja finansowa lub doszliśmy do wniosku, że wysokość raty jaką początkowo przyjęliśmy za wygodną do spłaty, jest za wysoka. Możliwość skorzystania z wydłużenia spłaty kredytu wymaga podpisania aneksu do umowy kredytowej jaką już mamy z bankiem. Za sporządzenie i podpisanie aneksu uiścić musimy w banku jednorazową opłatę (ok. 200-500 zł, w zależności od banku). Czytaj też: Wakacje kredytowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Co zyskamy wydłużając czas spłaty kredytu

Z jednej strony: skoro czas to pieniądz, zyskując czas, zyskujemy pieniądz. Wydłużając czas spłaty kredytu, zyskujemy czas spłaty naszych zobowiązań. Płacimy mniej w każdym miesiącu, zachowując więcej pieniędzy z domowego budżetu na bieżące wydatki. Żyje nam się wygodniej i nie odczuwamy dotkliwie każdej spłacanej co miesiąc raty kredytu. Takie rozwiązanie pomaga w sytuacjach, które mogą się zdarzyć niespodziewanie, generując nadprogramowe wydatki (naprawa auta, dodatkowe badania i leki, wydatki związane z eksploatacją domu czy mieszkania itp.). Czytaj też: Co zyskamy z kredytem konsolidacyjnym? 

Czas to pieniądz

 

Wysoka rata miesięczna, a tym samym krótszy czas spłaty kredytu, wymaga od wszystkich domowników dużej dyscypliny finansowej. Nie uwzględnia rozrzutnych odstępstw, jak nadprogramowe zakupy, drogie wakacje, częste wyjścia z przyjaciółmi, co może mieć swoje plusy w postaci nauki optymalizacji kosztów wspólnego budżetu. Wysoka rata nie uwzględnia jednak również tego, czego „z ołówkiem w ręku” zaplanować się nie da. Niespodziewane wydatki dotykają nas zawsze z zaskoczenia. Po uszczuplonym w ten sposób miesiącu trudno jest wrócić do wcześniej wypracowanego rytmu wydatków. Wówczas rata potrafi przytłoczyć i skutecznie zaburzyć płynność działań całej rodziny. Czytaj też: Jak zapanować nad domowym budżetem (praktyczne porady)

Co stracimy wydłużając czas spłaty kredytu

Z drugiej strony: skoro czas to pieniądz, płacąc dłużej, płacimy więcej. Wydłużenie czasu spłaty naszego zobowiązania to zawsze dodatkowy profit dla banku w postaci klienta, który zostaje związany z bankiem na dłużej. Płacąc dłużej, zmienia się stopa oprocentowania naszego kredytu, w związku z czym płacimy więcej odsetek. Bank zatem zarabia na nas więcej i bardziej mu się to opłaca.

Kwestią naszej wewnętrznej kalkulacji jest to, na którym z rozwiązań bardziej nam zależy – wygodnej do spłaty racie, czy jak najszybszym pozbyciu się zobowiązania w banku. Z tym drugim rozwiązaniem trzeba uważać i mierzyć siły na zamiary. Życie nie jest proste do przewidzenia, a zbyt wyśrubowane oczekiwania co do naszej dyscypliny w spłacie rat mogą okazać się nierealne do spełnienia, nawet przy najszczerszych chęciach. Czytaj też: Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie? Czytaj też: Ograniczenia związane z konsolidacją kredytów

Na co uważać przed złożeniem wniosku o wydłużenie spłaty kredytu

Chcąc wnioskować o wydłużenie spłaty naszego kredytu musimy pamiętać o kilku obostrzeniach:

  1. Wydłużeniu spłaty podlega tylko taki kredyt, który nie został zaciągnięty na maksymalny możliwy okres spłaty. Czyli jeśli mamy kredyt na 25 lat, możemy go wydłużyć tylko w przypadku, jeśli dany bank przewiduje udzielanie kredytów na dłuższy okres niż 25 lat.
  2. Kredyty walutowe zazwyczaj mają krótszy okres spłaty niż kredyty udzielone w złotówkach. Dlatego ciężej będzie wydłużyć ich czas spłaty – wszystko zależy od oferty danego banku.
  3. Nasza zdolność kredytowa może być inna niż w dniu zaciągania kredytu, np. w wyniku zmiany wysokości naszych miesięcznych dochodów (np. po przejściu na emeryturę) czy wieku.
  4. Wiek kredytobiorcy nie jest bez znaczenia. Banki nie pozwolą nam na znaczne wydłużenie spłaty kapitału, jeśli w ich ocenie nasz wiek w momencie spłaty ostatniej raty będzie zbyt ryzykowny. Uśrednionym i akceptowalnym powszechnie limitem wiekowym jest 70 lat, jednak zdarzają się banki, które respektują możliwość rozciągnięcia spłaty kredytu przez kredytobiorcę w wieku 75 lub nawet 80 lat (jak np. Alior Bank czy Geting Bank). W pozostałych bankach można próbować regulować limity wiekowe poprzez wykupienie ubezpieczenia na życie, które jednak także kosztuje – trzeba więc podjąć decyzję czy desperacka walka o wydłużenie spłaty kredytu faktycznie nam się opłaci. Czytaj też: Poradnik jak połączyć swoje kredyty ON-LINE

Kalkulator spłaty rat kredytu

Aby łatwiej nam było zaplanować harmonogram spłat, warto skorzystać z wizualizacji spłaty na kalkulatorze rat.


2. Oblicz szacunkową kwotę Twojej raty

Zapisywanie danych

Proszę czekać. Dane są zapisywane

Proszę wypełnić brakujące dane

Proszę wypełnić brakujące pola przed wysłaniem zgłoszenia.

Zamknij [x]
Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]
Akceptuję wszystkie oświadczenia woli, Regulamin oraz Politykę Prywatności
Zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu i Polityki Prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie więcej >>
Zgadzam się na kontakt doradcy więcej >>
Zgadzam się na przekazywanie więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIK więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIG więcej >>
2017.02.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]