Płatności poza krajem - jaką formę płatności wybrać za granicą?
akredo.plPłatnościPłatności poza krajem - jaką formę płatności wybrać za granicą?

Płatności poza krajem - jaką formę płatności wybrać za granicą?

Wyjazd za granicę, czy to w celach wypoczynkowych czy zawodowych, związany jest z koniecznością podjęcia decyzji jak będziemy dokonywali płatności w innym kraju. Należy przygotować i nauczyć się wielu rzeczy, w tym znaleźć odpowiedź na pytanie: jak najlepiej płacić za granicą? Gotówką? Kartą?Aplikacją mobilną? Banki przygotowały wiele rozwiązań na ten problem. Zobacz, które sprawdzi się najlepiej w twojej sytuacji!

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Metody płatności za granicą

Każdy kraj posiada swoją własną walutę oraz w niektórych przypadkach również walutę dodatkową jak euro na terenie Unii Europejskiej. Dokonanie płatności w tych krajach wiąże się z zakupem odpowiedniej waluty, a następnie jej przekazaniem. Środki możemy kupić z wyprzedzeniem lub w trakcie dokonywania płatności. Dostępne dla nas rozwiązania obejmują płatności:

  • Kartą debetową.
  • Kartą walutową lub wielowalutową.
  • Kartą kredytową.
  • Aplikacją mobilną.
  • Gotówką.

Łatwym rozwiązaniem może wydawać się zakup gotówki w kantorze. Jeżeli jednak zaczną nam się kończyć pieniądze w środku obcego miasta, znalezienie drugiego kantoru może okazać się kłopotliwe. Dla wielu osób posiadanie przy sobie wysokiej kwoty może wiązać się ze stresem. Z tego powodu polecamy zapoznać się z płatnościami kartą, w tym specjalnymi kartami walutowymi, oraz za pomocą aplikacji bankowych. Są one tańsze, bezpieczniejsze oraz umożliwiają nam dokupienie waluty w dowolnym momencie za pomocą telefonu.

Koszty płatności zagranicznych

Na koszt płatności zagranicznej wpływa kilka czynników. Pierwszym jest spread walutowy, czyli różnica między ceną kupna i sprzedaży danej waluty. Im wyższy spread tym wyższy zarobek instytucji zajmującej się wymianą walut. Spread jest czynnikiem, którego nie da się pominąć, jednak możemy zdecydować się na instytucję oferującą najniższy spread.

Dobór banku jest istoty również z uwagi na prowizję. Większość pobiera dodatkową opłatę za dokonanie płatności w obcej walucie, nazywaną kosztem przewalutowania. Jeżeli bank nie obsługuje oficjalnie waluty w której dokonujemy transakcji, może on jeszcze naliczyć dodatkową opłatę.

Czym jest przewalutowanie?

Przewalutowanie to zmiana należności wyrażonej w jednej walucie na zobowiązanie w innej walucie. Zmiana ta występuje według określonego kursu walut. Jest to operacja, która występuje przy płatnościach kartami płatniczymi za granicą. Bank, którego kartę posiadamy, rozlicza się z operatorem karty (np. Visa lub Mastercard) w walucie obsługi karty. Rozliczenie to odbywa się na zasadach wewnętrznej zmiany walut. Koszt tej usługi różni się znacząco między bankami.

Jak płacić kartą za granicą?

Do płatności kartą za granicą w większości banków należy się przygotować. Możemy w tym celu aktywować kartę debetową lub założyć specjalną kartę do płatności zagranicznych. Warto porównać ze sobą koszta obydwu rozwiązań w naszym banku przed podjęciem decyzji, co będzie bardziej opłacalne.

Płatności karta złotową za granicą

Aby wykorzystać codzienną kartę debetową do płatności zagranicznych, często należy najpierw aktywować tę funkcję. W niektórych bankach wystarczy wcisnąć przycisk w ustawieniach bankowości internetowej, a w innych zadzwonić do działu obsługi klienta i poinformować o zamiarze płacenia kartą za granicą. Niektóre banki pozwalają na płatności zagraniczne bez dodatkowych autoryzacji.

Kartą z odblokowanymi płatnościami zagranicznymi zapłacisz bez problemu. Wystarczy włożyć ją do terminala i wpisać PIN. Bank po otrzymaniu polecenia płatności pobiera pieniądze z naszego konta bankowego, obciąża nas kosztami przewalutowania, po czym wysyła środki w lokalnej walucie do odbiorcy płatności. Jest to zwykle jeden z najdroższych sposób płacenia kartą poza krajem.

Płatności kartą (wielo)walutową za granicą

Karty walutowe są w dalszym ciągu kartami płatniczymi, jednak powiązanymi z kontem bankowym ustanowionym na obcą walutę. Jeżeli mamy spędzić za granicą długi czas lub często podróżujemy, konto walutowe będzie zwykle tańszym rozwiązaniem od ciągłych płatności złotówkowych. Za zakup nowej waluty wciąż musimy zapłacić stawkę kantoru bankowego. Oszczędzamy jednak na kosztach przewalutowania, a dodatkowe środki możemy dokupić w kantorze banku wszędzie, gdzie mamy dostęp do internetu.

Kartę wielowalutową odróżnią fakt, że jest ona przypisana do wielu różnych kont walutowych jednocześnie. Gdy płacimy nią w sklepie, automatycznie pobiera ona środki z konta w walucie, w której dokonywana jest płatność. Jest to wygodniejsze rozwiązanie od posiadania pliku odrębnych kart, gdy podróżujemy do różnych krajów.

Płatności kartą kredytową za granicą

Płatność kartą kredytową za granicą przebiega dokładnie tak samo, jak kartą debetową. W niektórych bankach należy najpierw aktywować transakcje zagraniczne, po czym można korzystać z karty w sklepach i bankomatach. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ w dalszym ciągu ponosimy opłaty prowizyjne za przewalutowania. Od kosztów tych można w przyszłości ponieść dodatkowe odsetki, ponieważ będą one stanowić część zobowiązania na karcie.

Karta kredytowa bywa jednak wyjątkowo przydatna w czasie zagranicznych podróży, gdy planujemy skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Większość wypożyczalni aut blokuje środki na karcie kredytowe w kwocie znacznie wyższej niż koszt wypożyczenia samochodu. Blokada ta jest formą depozytu na wypadek wypadku, szkód czy otrzymanych mandatów. W wielu miejscach bez karty kredytowej nie uda nam się wypożyczyć samochodu.

Płatności gotówką za granicą

Prostym rozwiązaniem płatniczym jest kupienie danej waluty w kantorze, aby płacić w gotówce. W niektórych krajach jest to nawet zalecane rozwiązanie. W wielu miejscach na świecie płatności kartą są zwyczajnie niepopularne, a sklepy czy restauracje mogą nie mieć terminala do płatności kartą.

Niestety, gotówka niesie ze sobą wiele problemów. Poza szansą kradzieży czy zgubienia pieniędzy, mamy też bardzo ograniczony budżet, ponieważ dokupienie pieniędzy wewnątrz kraju może okazać się wyjątkowo kłopotliwe. Obecnie płatności kartą są zarówno wygodniejsze, bezpieczniejsze, jak i tańsze. Mimo tego, posiadanie przynajmniej odrobiny gotówki w lokalnej walucie może okazać się pomocne.

Gotówkę możemy również wypłacić z bankomatu. Jeżeli nie posiadamy jednak karty wielowalutowej, jest to wyjątkowo drogie rozwiązanie. Warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji naszego banku, aby wiedzieć, które sieci bankomatowe nie pobiorą od nas dodatkowej prowizji za wypłatę środków.

Płatności aplikacją mobilną za granicą

Gotówka i karty płatnicze to nie jedyne metody, którymi możemy płacić za granicą. Coraz popularniejszym metodami stają się dedykowane aplikacje, które pozwolą na znacznie tańsze bezgotówkowe transakcje. Rozwiązaniami, o których należy wspomnieć są: Revolut, Wise czy Curve. Pozwalają one zmniejszyć koszt zagranicznych transakcji, ponieważ kursy walut są znacznie korzystniejsze od tych oferowanych przez bank. Dodatkowo są one bardzo bezpieczne i wygodne.

Jak płacić Revolutem za granicą?

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest aplikacja banku wirtualnego Revolut. Podobnie jak ze zwykłym bankiem, konto Revolut należy najpierw zasilić środkami. Możemy to zrobić w złotówkach lub od razu w wybranej walucie. Następnie płatności wykonuje się za pomocą karty wirtualnej dostępnej w aplikacji lub z pośrednictwem Apple czy Google Pay. Główną zaletą Revoluta są jedne z najlepszych kursów walutowych oraz możliwość posiadania wielu walut na jednym koncie bez dodatkowych warunków lub opłat.

Na co uważać w czasie płatności zagranicznych?

Dwie rzeczy które mają dla nas największe znaczenie podczas płatności zagranicznej to koszt przewalutowania oraz obecny kurs walutowy. Jeżeli nasz bank pobiera wysokie prowizje za przewalutowanie, warto poszukać innego rozwiązania, nawet zakładając konto walutowe w tym samym banku. To czy inwestycja nam się zwróci, zależy od tego, jak często będziemy dokonywali płatności w obcej walucie. Kurs walutowy nie jest czymś, na co mamy wpływ. Jedyne co możemy zrobić, to poszukać kantoru internetowego z bardziej przychylnym kursem.

Płatności zagraniczne - podsumowanie

Płatności zagraniczne nie są aż tak skomplikowanym zagadnieniem, jakim się mogą wydawać. Największy problem stanowią dodatkowe koszta związane z zakupem i przechowywaniem używanych walut. Specjalne konta walutowe potrafią być drogie, choć są dużo wygodniejsze od noszenia w kieszeniach gotówki na cały wyjazd. Szykując się na podróż, należy uważnie porównać obecne oferty kont walutowych. Najlepszymi z nich są zwykle limitowane czasowo oferty promocyjne.

Komentarze

M
Opinia od:
Marzena

Czy opinia była przydatna?

Tak0Nie
Która metoda płatności zagraniczych jest najbezpieczniejsza, a która najtańsza?2023-01-24 11:02:27
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie