Czym jest i jak działa fundusz hedgingowy?
akredo.plOszczędnościInwestycjeFundusze inwestycyjneCzym jest i jak działa fundusz hedgingowy?

Czym jest i jak działa fundusz hedgingowy?

Każdy, kto myśli o inwestowaniu, chce zyskać jak najwięcej na swoich środkach. Z tego względu może pojawić się pytanie, czy warto inwestować w fundusz hedgingowy? Mechanizmy jego działania sprawiają, że można uzyskać o wiele więcej, niż się zainwestowało. Z drugiej strony wiąże się to z wysokim ryzykiem. Sprawdź, czy inwestowanie w fundusz hedgingowy to propozycja dla ciebie.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 13.03.2023 r

Czym jest fundusz hedgingowy?

Nie istnieje jedna ogólnie przyjęta definicja funduszu hedgingowego. Jego nazwa pochodzi od angielskich słów „hedge fund”. Natomiast specyfika sprawia, że można wypracować wielokrotnie większe zyski niż wynosi kwota realnej inwestycji. Dzieje się tak dzięki mechanizmowi lewarowania. Fundusz hedgingowy ma charakter inwestycyjny, a swoje transakcje opiera na instrumentach pochodnych. Każdy, kto decyduje się na ten model inwestycyjny, podejmuje wysokie ryzyko. Można tu wiele stracić. Fundusz hedgingowy nie podlega odgórnym regulacjom ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Jednocześnie wiele osób decyduje się na inwestycję w ten fundusz, a więc bezsprzecznie posiada on realną możliwość zysku.

Jak działa fundusz hedgingowy?

Fundusz hedgingowy pozwala na inwestowanie za pomocą zaawansowanych technik, a jedną z nich jest dźwignia finansowa. Opłaty naliczane są za zarządzanie funduszem. Ich wysokość uzależniona jest od wyników inwestycyjnych. Inne techniki to arbitraż, krótka sprzedaż, instrumenty pochodne (derywaty), HFT. W przypadku dźwigni finansowej zarządzający kupują papiery wartościowe, pożyczając pieniądze od inwestujących. To działanie zwiększa ich siłę nabywczą na rynku. Dzięki temu obracają większym kapitałem niż posiadają. Z kolei arbitraż polega na monitorowaniu rynków przez zarządzających. Jeśli zauważą, że na wybranym rynku dane aktywo jest tańsze, kupują je, aby potem sprzedać drożej na innym. W uproszczeniu, niezależnie od techniki, działanie funduszu hedgingowego opiera się na dwóch grupach graczy, czyli osobami zarządzającymi środkami i inwestorami powierzających zarządzającym swoje środki. Ważną osobą inwestycji jest fund manager. To właśnie on podejmuje decyzję o dalszych ruchach środków oraz opracowuje strategię inwestycyjną. Takie osoby zarabiają na prowizji od majątku, którym zarządzają oraz otrzymują konkretny procent rocznego zysku.

Jak założyć fundusz hedgingowy?

Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to znalezienie zaufanej platformy inwestycyjnej i założenie tam swojego konta. Za pomocą tej platformy można dokonać pierwszej wpłaty, wybierając wcześniej odpowiedni fundusz. Należy pamiętać, aby go zweryfikować. Zakładanie funduszy hedgingowych można także znaleźć w ofercie niektórych kancelarii prawnych. W tym przypadku klient podaje tylko wartość środków, które chce zainwestować, a weryfikacją i przeprowadzeniem całego procesu zajmują się specjaliści prawno-finansowi. Należy się wtedy liczyć z dodatkową opłatą za ich usługi. W żadnym z tych przypadków nie ma pewności, że nie stracimy na inwestycji.

Korzyści funduszu hedgingowego

Fundusze hedgingowe posiadają wiele korzyści:

  • szansę na zyski dużo większe niż te osiągalne w standardowych procesach inwestycyjnych,
  • inwestowanie, które odbywa się za pomocą osób, posiadających doświadczenie na rynkach finansowych,
  • stosunkowo niskie koszty inwestowania,
  • możliwość skorzystania z dźwigni finansowej, która posłuży do pomnożenia zysków,
  • szansę inwestycji w aktywa niedostępne dla indywidualnych inwestorów.

Z drugiej strony obarczone są dużym ryzykiem inwestycyjnym. Istnieją oczywiście fundusze, których zarządzający stosują strategie redukujące ryzyko do akceptowalnych rozmiarów, ale nie zawsze uda się znaleźć takie oferty.

Ryzyko funduszu hedgingowego

Fundusze hedgingowe należą do grupy najbardziej ryzykownych funduszy inwestycyjnych. Managerowie, którzy zarządzają funduszami hedgingowymi, stosują różne strategie zabezpieczające, aby maksymalnie to ryzyko obniżyć, ale niektóre fundusze zawsze będą charakteryzować się jego wysokim poziomem. Sama dźwignia finansowa to instrument, który wielokrotnie zwiększa ryzyko inwestycyjne. Jeśli pojawią się starty, mogą być wielokrotnie wyższe niż zainwestowany przez inwestora kapitał. Z drugiej strony można na niej sporo zarobić. Dlatego niezbędna będzie kalkulacja ryzyka na podstawie aktualnych danych rynkowych i rzetelnej wiedzy finansowej. Nie powinno się zaczynać swojej przygody z inwestowaniem od tego rodzaju funduszu, bo na początek może się to okazać zbyt trudne i ryzykowne. To raczej propozycja dla graczy, którzy doskonale odnajdują się na rynku.

Fundusz hedgingowy - podsumowanie

Wysokie ryzyko, elastyczność, aktywne zarządzanie funduszem, możliwość wypracowania nieograniczonych stóp zwrotu z inwestycji - oto tylko niektóre cechy funduszu hedgingowego. Największą korzyścią, która przyciąga inwestorów, jest możliwość wypracowania ponadprzeciętnych zysków. Z kolei największym ryzykiem - starty, które mogą być wielokrotnie wyższe niż zainwestowany przez inwestora kapitał. Fundusze hedgingowe pozwalają na inwestowanie za pomocą zaawansowanych technik i zanim się na nie zdecydujemy, należy dokładnie poznać zasady ich działania. Nie ma możliwości, aby jednoznacznie określić, ile da się zarobić na funduszach hedgingowych. Orientacyjnie można stwierdzić, że niektóre z nich potrafią wygenerować nawet do 20% zysku w przeciągu kwartału. Natomiast roczne wyniki mogą być o wiele niższe.

Często zadawane pytania

W co inwestują fundusze hedgingowe?
Mogą inwestować w kryptowaluty, papiery wartościowe oraz opiewające na nie instrumenty pochodne.
Czym różni się fundusz hedgingowy od inwestycyjnego?
Fundusz hedgingowy opiera się na nietypowych i ryzykownych strategiach. Nie podlega odgórnym regulacjom, nie działa na podstawie benchmarku. Tutaj inwestycje prowadzone są w agresywny sposób. Wysokość opłaty za zarządzanie wynika z wypracowanych zysków.
Jakie są największe fundusze hedgingowe na świecie?
Pięć najbardziej znanych i największych na świecie funduszy hedgingowych to: Soros Fund Management, Bridgewater Associates, Citadel LLC, Baupost, Sculptor Capital Management.
Jakie są największe fundusze hedgingowe w Polsce?
Fundusze hedgingowe nie są popularne w Polsce i praktycznie nie funkcjonują w kraju. Znany jest Superfund TFI S.A. W jego skład wchodzą trzy fundusze, które nie są osobami prawnymi (Superfund A – strategia tradycyjna, Superfund B – strategia dynamiczna i Superfund C – strategia agresywna).
Czy od funduszy hedgingowych płaci się podatek?
Tak, należy zapłacić zryczałtowaną stawkę podatku wynoszącą 19%.
Jak zamknąć fundusz hedgingowy?
Jeśli korzystamy z pomocy kancelarii prawnej, należy zamknąć fundusz z pomocą specjalistów, zgłaszając do nich taką chęć. W pozostałych przypadkach należy korzystać z platform, na których zakładany był fundusz.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5