Zapory ogniowe - podstawowy element bezpieczeństwa cyfrowego
akredo.plBezpieczeństwoZapory ogniowe - podstawowy element bezpieczeństwa cyfrowego

Zapory ogniowe - podstawowy element bezpieczeństwa cyfrowego

Zapora ogniowa to tzw. firewall i jest zabezpieczeniem sieciowym, mającym za zadanie filtrowanie ruchu sieciowego w celu zablokowania potencjalnie niebezpiecznych połączeń ze strony intruzów. Zapora ogniowa w dużej mierze chroni użytkowników sieci przed różnego rodzaju niechcianymi połączeniami czy skanowaniem przez osoby z zewnątrz. Zapora ogniowa może znajdować się w komputerze, który wyposażony jest w specjalne oprogramowanie lub też może być oprogramowaniem, które blokuje niechcianą próbę uzyskania dostępu do komputera. Działa ona na zasadzie filtrowania przychodzących i wychodzących ruchów sieciowych, wytwarzając przy tym barierę, która oddziela internautów od reszty świata. Firewalle odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie cyfrowym. Zapora ogniowa ma przede wszystkim za zadanie zachować bezpieczeństwo komputera, a co za tym idzie przechowywanych w nich danych. Zapory ogniowe pełnią też bardzo ważną funkcję w ochronie danych finansowych użytkowników sieci, ponieważ to właśnie one monitorują zarówno przychodzące, jak i wychodzące ruchy sieci. Blokada zapory ogniowej uruchamia się w momencie, gdy jakieś z połączeń nie spełnia wymogów koniecznych do spełnienia przez zaporę. Możemy wyróżnić 3 główne rodzaje zapór ogniowych: softwarowe, sprzętowe i proxy. Przy wdrażaniu zapory ogniowej, warto, abyś przemyślał potrzeby swoje czy też swojej firmy i na tej podstawie wybrał odpowiedni dla siebie typ zapory ogniowej. Na przykład zaporę softwarową rekomenduje się osobom prywatnym aniżeli przedsiębiorcom. Głównie ze względu na to, że choć zapora chroni konkretne urządzenie, to już reszta sieci pozostaje bez zabezpieczenia. Z kolei zapory sprzętowe rekomendowane są głównie przedsiębiorstwom, dlatego, że w przeciwieństwie do zapory ogniowej, zapory sprzętowej nie trzeba instalować na każdym urządzeniu. Proces wdrażania zapór ogniowych nie jest wcale tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Te, które będziesz chciał wykorzystać dla użytku osobistego, możesz znaleźć w swoim komputerze czy routerze, które wyposażone są w zaporę ogniową. Zapory ogniowe można też zainstalować i odpowiednio skonfigurować. W praktyce wdrożenie i konfiguracja zapory ogniowej mogą być bardziej skomplikowane, dlatego warto w tym przypadku skorzystać z usług profesjonalisty, który dodatkowo sprawdzi wydajność zapory. Bez wątpienia warto, abyś wyposażył swój sprzęt w zaporę ogniową, która wykryje nawet największe zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Tym bardziej że niechroniony system jest największą zachętą dla przestępców internetowych.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 08.12.2023 r

Czym jest zapora ogniowa?

Zapora ogniowa, czyli tzw. firewall jest zabezpieczeniem sieciowym, którego zadaniem jest filtrowanie ruchu sieciowego w celu zablokowania potencjalnie niebezpiecznych połączeń ze strony intruzów. W dużym uproszczeniu zapora ogniowa jest podstawowym zabezpieczeniem chroniącym użytkownika sieci przed różnego rodzaju niechcianymi połączeniami czy skanowaniem przez osoby z zewnątrz. Zapora ogniowa może znajdować się w komputerze, który wyposażony jest w specjalne oprogramowanie lub też może być oprogramowaniem, które blokuje niechcianą próbę uzyskania dostępu do komputera. Można więc powiedzieć, że zapora ogniowa działa na zasadzie filtrowania przychodzących i wychodzących ruchów sieciowych, wytwarzając przy tym barierę, która oddziela internautów od reszty świata.

Rola firewalli w bezpieczeństwie cyfrowym

Firewalle odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie cyfrowym. Zapora ogniowa ma przede wszystkim za zadanie zachować bezpieczeństwo komputera, a co za tym idzie przechowywanych w nich danych. Na tym jednak nie kończą się możliwości zapory ogniowej, ponieważ może ona też chronić inne urządzenia, które są podłączone do tej samej sieci. Dlatego też wyłączenie zapory ogniowej bezpośrednio obniży poziom bezpieczeństwa Twojego urządzenia cyfrowego. Pierwsze tego konsekwencje mogą pojawić się już w momencie odwiedzania podejrzanych stron internetowych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla danych umieszczonych w Twoim sprzęcie.

Znaczenie zapór ogniowych w ochronie danych finansowych

Zapory ogniowe pełnią bardzo ważną funkcję w ochronie danych finansowych użytkowników sieci. To właśnie one monitorują zarówno przychodzące, jak i wychodzące ruchy sieci, jednak w głównej mierze te wychodzące. Dzięki temu wszelkie informacje finansowe są chronione blokadą zapory ogniowej przez nieautoryzowanymi próbami uzyskania dostępu do poufnych danych finansowych. Blokada ta uruchamia się w momencie, gdy jakieś z połączeń nie spełnia wymogów koniecznych do spełnienia przez zaporę. W takiej sytuacji zapora ogniowa automatycznie blokuje potencjalnym cyberprzestępcom dostęp do danych finansowych.

Rodzaje zapór ogniowych

Możemy wyróżnić 3 główne rodzaje zapór ogniowych:

  • Zapory softwarowe,
  • Zapory sprzętowe,
  • Zapory proxy.

Zapora softwarowa jest tego typu programem, które instaluje się na konkretnym urządzeniu, aby chroniło tylko to konkretne urządzenie. Dlatego też ten typ zapory ogniowej sprawdzi się lepiej u osób prywatnych niż u przedsiębiorców. Głównie ze względu na to, że choć zapora chroni konkretne urządzenie, to już reszta sieci pozostaje bez zabezpieczenia.

Zapory sprzętowe mają za zadanie filtrować przepływający ruch sieciowy. Filtrowanie odbywa się jeszcze przed dotarciem ruchu sieciowego do sieci lokalnej. Właśnie dlatego zapory sprzętowe pełnią też rolę routera. Ten typ zapory rekomendowany jest głównie przedsiębiorstwom. Głównie dlatego, że w przeciwieństwie do zapory ogniowej, zapory sprzętowej nie trzeba instalować na każdym urządzeniu.

Zapory proxy w dużej mierze ułatwiają zarządzanie siecią, dzięki temu, że umożliwiają choćby przeanalizowanie zawartości stron internetowych. Właśnie dlatego zapory proxy znajdują szczególne zastosowanie w przedsiębiorstwach.

Firewall a ochrona danych - jak to działa?

Firewalle na wiele sposobów chronią dane użytkowników sieci. Właśnie dlatego wykorzystywane są nie tylko w sieciach domowych, ale też w większych i mniejszych firmach. Firewalle chronią użytkowników sieci przed możliwymi cyberatakami, na które narażone mogą być w szczególności przedsiębiorstwa. Firewalle chronią też dane przed złośliwymi oprogramowaniami i mogą też być wykorzystywane do zabezpieczania poufnych danych finansowych. Co więcej, to właśnie zapory ogniowe przyczyniły się znacznego zwiększenia bezpieczeństwa sieci lokalnych i ochrony przed próbą otrzymania dostępu do sieci LAN przez nieuprawnione osoby z zewnątrz.

Wdrażanie zapór ogniowych

Wdrażanie zapór ogniowych jest kluczowy elementem, który zapewnia bezpieczeństwo sieci zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Proces wdrażania zapór ogniowych nie jest wcale tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy tylko, że przed zdecydowaniem się na konkretny typ zapory, weźmiesz pod uwagę potrzeby własne lub potrzeby Twojej firmy. Zapory ogniowe, które zechcesz wykorzystać dla użytku osobistego, możesz znaleźć w swoim komputerze czy routerze, które wyposażone są w zaporę ogniową. Co więcej, dodatkową zaporą ogniową, która jeszcze bardziej wzmocni zabezpieczenie sieciowe może być oprogramowanie antywirusowe. Zapory ogniowe można też oczywiście zainstalować i odpowiednio skonfigurować. W praktyce wdrożenie i konfiguracja zapory ogniowej mogą być bardziej skomplikowane, dlatego warto w tym przypadku skorzystać z usług profesjonalisty, który dodatkowo sprawdzi wydajność zapory. Przy wdrażaniu zapór ogniowych warto też pamiętać, aby regularnie monitorować ruch sieciowy oraz aktualizować oprogramowanie.

Firewall - podsumowanie

Firewall, czyli tak zwane zapory ogniowe, są podstawowym elementem bezpieczeństwa cyfrowego, które nie tylko kontrolują ruch sieciowy, ale też go zabezpieczają. Z firewalli korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. W dużej mierze chronią one dane osobowe i finansowe, poprzez wykrywanie potencjalnych zagrożeń w sieci. Poza tym umożliwiają wykrycie nawet największych zagrożeń ze strony cyberprzestępców. To właśnie niechroniony system jest największą zachętą dla przestępców internetowych, którzy w szybkim tempie mogą wykraść wszystkie Twoje dane. Właśnie dlatego zapora ogniowa powinna być podstawowym wyposażeniem Twojego sprzętu. Przy wdrażaniu zapory ogniowej, warto, abyś przemyślał potrzeby swoje czy też swojej firmy i na tej podstawie wybrał odpowiedni dla siebie typ zapory ogniowej.

 

Często zadawane pytania

Czy Firewall to antywirus?
Nie, Firewall nie jest systemem antywirusowym.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5