Silne uwierzytelnianie SCA - działanie oraz charakterystyka
akredo.plBezpieczeństwoSilne uwierzytelnianie SCA - działanie oraz charakterystyka

Silne uwierzytelnianie SCA - działanie oraz charakterystyka

Silne uwierzytelnianie znane jako SCA jest zabezpieczeniem stosowanym w systemach płatności. Zabezpieczenie przyjmuje formę weryfikacji, która wiąże się z potwierdzeniem tożsamości przed dokonaniem zakupów. Takie ograniczenie zmniejsza prawdopodobieństwo występowania oszustw elektronicznych. Od września 2019 roku SCA stało się europejskim standardem wśród wszystkich firm zarządzających elektronicznymi płatnościami. SCA najczęściej spotykamy w postaci uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jednak dodatkowe zabezpieczenie może przyjąć różne formy. Są to między innymi: Wpisywanie unikalnego kodu PIN; Odcisk palca (biometria); Potwierdzenie za pomocą telefonu komórkowego. SCA może zostać zastosowane podczas logowania do konta bankowego, podczas inicjowania płatności internetowych lub podczas podejmowania zmian na osobistym koncie finansowym. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom oszuści mają znacznie utrudnioną pracę w przypadku okradania użytkowników w sieci. Płatności SCA mogą zostać zastosowane nawet w ramach zabezpieczenia portfeli elektronicznych.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 08.12.2023 r

Czym jest silne uwierzytelnianie klienta SCA?

Silne uwierzytelnianie jest procesem wymaganym od 2019 roku przed regulacje Unii Europejskiej. SCA wymaga od użytkowników potwierdzenia tożsamości za pośrednictwem przynajmniej dwóch źródeł jednocześnie. Może to być na przykład hasło oraz potwierdzenie za pomocą telefonu komórkowego. Wdrożenie takiego standardu ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas korzystania z usług płatniczych oraz logowania do banków i portfeli internetowych.

Rodzaje SCA

SCA zostało zdefiniowane za pośrednictwem trzech bazowych elementów:

  1. Wiedza użytkownika - musi udowodnić podczas autoryzacji, że zna szczegóły dotyczące konta (może to być PIN lub odpowiedź na pytanie zabezpieczające).
  2. Użytkownik może również udowodnić, że posiada coś, co jest do niego przypisane - na przykład za pomocą kodu potwierdzającego wysłanego na telefon komórkowy lub za pomocą karty kredytowej.
  3. Ostatni element, który można wykorzystać podczas SCA, jest czymś unikalnym dla danej osoby. W tym celu wykorzystujemy biometrię. Może to być skan odcisku palca, siatkówki oka lub rozpoznawanie twarzy.

Jak działa silne uwierzytelnianie klienta SCA?

W praktyce silne uwierzytelnianie SCA działa na zasadzie wymogu dodatkowego potwierdzenia podczas logowania do aplikacji bankowych lub realizacji płatności internetowych. Użytkownik wybiera jedną z dodatkowych metod potwierdzania tożsamości. W ten sposób zwiększa swoje bezpieczeństwo, utrudniając złodziejom uzyskanie dostępu do pieniędzy.

Dodatkowa warstwa bezpieczeństwa jest od kilku lat standardem wymaganym przez nadzór Unii Europejskiej. Dzięki narzuconemu standardowi liczba przestępstw związanych z wykradaniem funduszy przechowywanych za pośrednictwem internetu zmalała.

Ile kosztuje SCA?

SCA jest zasadą wprowadzoną w celu zwiększenia bezpieczeństwa w zakresie finansów internetowych. Nie jest produktem lub usługą, za którą trzeba płacić. Koszty związane z implementacją SCA spoczywają na dostawcach usług, takich jak banki, portfele elektroniczne i tym podobne. Koszty są uzależnione od złożoności systemu oraz liczby klientów, których trzeba obsłużyć.

Jak wdrożyć silne uwierzytelnianie klienta SCA?

W celu wdrożenia silnego uwierzytelniania klienta przedsiębiorstwo musi zintegrować wybrany rodzaj zatwierdzania wieloskładnikowego. Muszą również zdecydować, które czynności będą wymagały wieloskładnikowego potwierdzania. Najczęściej SCA zostaje zaimplementowane podczas logowania do konta lub wypłacania z niego pieniędzy. Przykładowym sposobem na wprowadzenie silnego uwierzytelniania jest protokół 3D Secure. Wykorzystuje on dodatkowe kroki zabezpieczające, które podczas logowania wymagają potwierdzenia tożsamości za pośrednictwem kodu wysłanego w wiadomości SMS.

Korzyści SCA

Silne uwierzytelnianie klienta SCA oferuje następujące korzyści:

  • Wysokie bezpieczeństwo transakcji online;
  • Działanie w zgodzie z przepisami wprowadzonymi w rozporządzeniu o usługach płatniczych w 2019 roku;
  • Wyższe zaufanie ze strony klientów;
  • Ochrona danych osobowych;
  • Ochrona przed oszustwami finansowymi.

Bezpieczeństwo SCA

Silne uwierzytelnianie klienta charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem bezpieczeństwa. W odróżnieniu od tradycyjnego logowania SCA wykorzystuje co najmniej jedną dodatkową metodę autoryzacji. Z tego powodu SCA nazywamy czasami uwierzytelnianiem wieloskładnikowym. Ta metoda znacznie utrudnia hakerom zdobycie dostępu do konta innych użytkowników.

SCA w polskich bankach

Od kiedy SCA zostało wprowadzone jako jedna z kluczowych dyrektyw zabezpieczających, polskie banki musiały dostosować się do rozporządzenia i wprowadzić dwuskładnikowe uwierzytelnianie. To samo zalecenie jest stosowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W przypadku internetowych kont bankowych SCA najczęściej działa pod postacią dodatkowego kodu wysłanego na numer telefonu użytkownika. Posiadacz konta musi wprowadzić swoje hasło do konta bankowego, a następnie potwierdzić tożsamość za pośrednictwem unikalnego sześciocyfrowego kodu wysłanego na telefon komórkowy.

Silne uwierzytelnianie klienta SCA - podsumowanie

Silne uwierzytelnianie klienta SCA jest dodatkowym zabezpieczeniem, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej spotkamy się z nim podczas logowania do kont oraz przy próbie wypłacenia gotówki. SCA wprowadzono na mocy dyrektywy unijnej z 2019 roku, jednak implementacja dodatkowego zabezpieczenia leżała po stronie operatorów. Dziś spotkamy się z tym standardem w zasadzie w każdym banku internetowym lub portfelu elektronicznym. SCA jest także wykorzystywane przez giełdy kryptowalutowe. Dodatkowe zabezpieczenie przydaje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z finansami.

Często zadawane pytania

Czy można wyłączyć SCA?
Zazwyczaj tak. To zależy od ustawień oferowanych przez usługodawcę.
Czy SCA działa 24/7?
Tak
Kto wprowadza SCA?
Właściciel serwisu internetowego lub operator usługi bankowej.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5