Alerty BIK - co to jest i jak działa?
akredo.plBezpieczeństwoAlerty BIK - co to jest i jak działa?

Alerty BIK - co to jest i jak działa?

Biuro Informacji Kredytowej nie tylko gromadzi i udostępnia dane o przebiegu spłaty zobowiązań. W zakres usług wchodzi również funkcja Alertów BIK. Ich podstawowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa Twoich danych, przez szybkie przekazanie informacji o zapytaniach w BIK i BIG InfoMonitor na Twój temat. Sprawdź jak dokładnie działa i ile kosztuje taka ochrona!

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.11.2022 r

Czym są Alerty BIK?

Alerty BIK to system powiadamiania zabezpieczający przed wyłudzeniem kredytu i informujący o opóźnieniach w spłacie kredytów, pożyczek i innych zobowiązań. Aktywna usługa Alertów zapewnia informacje w momencie, gdy ktoś spróbuje zaciągnąć kredyt, pożyczkę, kupić coś na raty czy podpisać umowę abonamentu lub innej usługi.

Dzięki temu zyskasz informację o kradzieży Twoich danych i możliwość szybkiej reakcji - powstrzymanie oszusta i zapobiec wyłudzeniu! Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W przypadku podejrzenia wyłudzenia BIK pomoże wyjaśnić sprawę.

Jak działają Alerty BIK?

Funkcja Alertów BIK jest ściśle powiązana z działalnością Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. BIK wysyła cztery rodzaje alertów:

 • ochrona przed wyłudzeniem - powiadomienie o zapytaniu w bazach na Twój temat,
 • kontrola finansów - informacje o wystąpieniu opóźnienia lub zaległości w spłacie,
 • informacje o zmianie - powiadomienie o aktualizacji danych w BIK np. zamknięcie zobowiązania,
 • komunikat cykliczny - potwierdzenie, że usługa Alertów BIK działa lub o zbliżającym się zakończeniu obowiązywania umowy.

Najważniejsza jest pierwsza funkcja: ochrona przed wyłudzeniem. W momencie, gdy ktoś złoży wniosek o finansowanie na Twoje dane, gdy do BIK lub BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie na Twój temat, dostaniesz powiadomienie SMS i/lub e-mail.

Ile kosztują Alerty BIK?

Koszt Alertów BIK to 36 zł/rok - jest to aktualnie najtańsza oferta ochrony przed wyłudzeniem. Ochronę można wykupić również w pakietach rodzinnych: Pakiet BIK Bezpieczna Rodzina - 128 zł/rok oraz Pakiet BIK Bezpieczna Rodzina PLUS - 198 zł/rok.

W ramach pakietu BIK dla rodzin zyskujesz dodatkowo:

 • Alerty BIK - dla Ciebie i maks. 4 podopiecznych
 • Raport BIK - 1 lub 6 do wykorzystania
 • Wskaźnik BIK
 • Ocena punktowa BIK

Jak zamówić Alerty BIK?

W celu aktywacji Alertów BIK należy posiadać lub założyć konto w portalu internetowym Biura Informacji Kredytowej. Można to zrobić za darmo! Poniżej prezentujemy instrukcję jak aktywować usługę alertów w BIK.

 1. Wejdź na stronę Biura Informacji Kredytowej i kliknij przycisk “Załóż konto”.
 2. Wypełnij krótki formularz rejestracyjny - potrzebny będzie dowód osobisty oraz numer PESEL.
 3. Potwierdź swoją tożsamość wykonując przelew weryfikacyjny.
 4. Odbierz wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym - kliknij w link, a następnie podaj kod SMS i ustal login oraz hasło dostępu do konta.
 5. Z oferty BIK wybierz i aktywuj Alerty.
 6. Potwierdź zamówienie i dokonaj opłaty za usługę.
 7. Gotowe! Alerty BIK będą aktywne przez 12 następnych miesięcy!

Jak reagować na otrzymany Alert BIK?

Gdy otrzymasz powiadomienie o zapytaniu w BIK - informacja w wiadomości e-mail oraz SMS - a nie jesteś w trakcie wnioskowania o kredyt lub pożyczkę, oznacza to że ktoś ukradł Twoją tożsamość i próbuje wyłudzić finansowanie!

W takiej sytuacji, jak najszybciej skontaktuj się z Biurem Informacji Kredytowej, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. Centrum Obsługi Klienta wyjaśni zaistniałą sytuację, poinformuje kto złożył zapytanie na Twój temat i w jakich okolicznościach oraz pokieruje Cię w następnych krokach!

Informacja o podejrzeniu wyłudzenia zostanie natychmiast przekazana do podmiotu, który złożył zapytanie, a wniosek zostanie zakwestionowany.

Korzyści Alertów BIK

Podstawowy pakiet Alertów BIK gwarantuje następujące korzyści:

 • zwiększenie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych,
 • możliwość zastrzeżenia dokumentu przez panel BIK,
 • monitoring Twoich aktualnych zobowiązań - natychmiastowe informacje o ewentualnych opóźnieniach,
 • tanią ochronę rodzinną dostępną w pakiecie BIK,
 • ochrona przed wyłudzeniem kredytów, pożyczek, abonamentów telekomunikacyjnych i wiele więcej,
 • najniższą cenę za ochronę tego typu.

Bezpieczeństwo Alertów BIK

Dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową. Serwis internetowy jest chroniony zabezpieczeniami najwyższych standardów. Nie musisz więc obawiać się o wyciek danych z Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli chodzi o usługę Alertów BIK to nie chronią one całkowicie przed kradzieżą danych czy przed ryzykiem wyłudzenia finansowania na Twój rachunek. Usługa alertów pozwala jednak w znacznym stopniu ograniczyć skutki utraty kontroli nad danymi osobowymi i powstrzymanie złodzieja.

Alerty BIK - podsumowanie

Wszystkie banki, znaczna większość firm pożyczkowych oraz wiele instytucji różnych branż korzysta z usług Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Posiadając aktywną usługę Alertów BIK otrzymasz informacje o złożenia zapytania na Twój temat.

Dzięki temu możesz odpowiednio zareagować i przerwać próbę kradzieży. Gdy otrzymasz powiadomienie od BIK natychmiast zgłoś swoje zastrzeżenia do Centrum Obsługi Klienta, wyjaśniając, że to nie Ty próbujesz uzyskać pożyczkę! Zignorowanie komunikatu spowoduje, że może być za późno na powstrzymanie oszusta.

Często zadawane pytania

Jakie są formy Alertów BIK?
Alerty BIK są dostarczane w formie wiadomości SMS oraz e-mail.
Czy Alerty BIK działają 24/7?
Tak, Alerty BIK działają przez całą dobę, przez cały rok.
Co po wygaśnięciu usługi Alerty BIK?
Usługa BIK zostanie wyłączona. Aby ponownie ją włączyć należy zalogować się na swoje konto klienta BIK, wykupić i aktywować nowy pakiet ochrony.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5