Bezpieczny PESEL - co to jest i jak działa?
akredo.plBezpieczeństwoBezpieczny PESEL - co to jest i jak działa?

Bezpieczny PESEL - co to jest i jak działa?

Darmowe zabezpieczenie Bezpieczny PESEL to oferta jakiej nie warto odrzucać. Nim jednak z niej skorzystasz sprawdź jak dokładnie to działa. Jest to świetna forma prewencji przed wyłudzeniem pożyczek oraz znaczna pomoc w przypadku zgubienia. Zwiększ swoje bezpieczeństwo już teraz!

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.11.2022 r

Czym jest usługa Bezpieczny PESEL?

Bezpieczny PESEL to darmowa usługa zastrzeżenia numeru PESEL oraz dowodu osobistego przez Internet. Za inicjatywą stoi instytucja CRIF Sp. z o.o., działająca przy wsparciu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz KBIG S.A.

W ramach usługi Bezpieczny PESEL można samodzielnie zastrzec ważność dokumentu tożsamości lub numeru PESEL w partnerskich instytucjach finansowych CRIF. Na zastrzeżone dane nie zostanie udzielona pożyczka czy usługa. Jest to forma ochrony przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki oraz zabezpieczenie danych po kradzieży lub zagubieniu dokumentu.

Jak działa Bezpieczny PESEL?

Bezpieczny PESEL to ochrona Twoich danych osobowych na Twoje zamówienie. Zastrzeżenie dokumentu lub numeru PESEL, spowoduje blokadę usług w 51 partnerskich instytucjach finansowych. Co to dokładnie oznacza?

Inicjatorzy Bezpieczny PESEL zakładają dwa przeznaczenia usługi zatrzegania:

 1. Ochrona przed kradzieżą Twojej tożsamości i możliwością wyłudzania pożyczki na Twoje dane w instytucjach pożyczkowych lub zawierania innych umów z przedsiębiorcami.
 2. Tymczasowa blokada dokumentu i PESELu po kradzieży lub zgubieniu, na czas wyrobienia nowego dokumentu tożsamości.

Zastrzeżenie numeru PESEL nie ma wpływu na posługiwanie się nim w codziennych sytuacjach, kiedy podajemy numer PESEL u lekarza czy w urzędzie. Będzie on zastrzeżony tylko w firmach partnerskich Bezpieczny PESEL!

Ile kosztuje Bezpieczny PESEL?

Usługa zastrzeżenia numeru PESEL oraz cofnięcie tej usługi jest darmowe. Możesz cofnąć swoją decyzję dowolną ilość razy. Jest to jedyna darmowa usługa blokująca możliwość wyłudzenie pożyczki na Twoje dane.

Pamiętaj! Bezpieczeny PESEL chroni Twoją tożsamość tylko u ściśle określonych partnerów.

Jak zamówić Bezpieczny PESEL?

Włączenie ochrony Bezpieczny PESEL jest bardzo proste! Wystarczy zgłosić się przez formularz z Bezpieczny PESEL prosząc o zastrzeżenie dokumentu lub PESEL w rejestrach CRIF.

 1. Wejdź na stronę internetową Bezpieczny PESEL i kliknij “Zastrzeż PESEL”.
 2. Wypełnij formularz na stronie. Podaj: imię, nazwisko, numer PESEL i adres e-mail.
 3. Zrób zdjęcia dowodu osobistego i załącz je w formularzu dowodu osobistego - przodu oraz tyłu dokumentu. Postępuj zgodnie z instrukcjami i podpowiedziami na stronię.
 4. Potwierdź zgłoszenie - zaakceptuj regulamin i kliknij “Zastrzegam PESEL”.
 5. Na adres e-mail otrzymasz wiadomość z linkiem do potwierdzenia zgłoszenia - kliknij w link i gotowe.
 6. Partnerzy Systemu Bezpieczny Pesel (firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego oraz inni przedsiębiorcy) zostaną poinformowani, że Twój numer PESEL jest zastrzeżony.

Korzyści usługi Bezpieczny PESEL

Usługa zwiększa ochronę przed wyłudzeniem pożyczek oraz usług - to jej główny cel i zaleta. Skuteczność ochrony jest 100%, oczywiście tylko w instytucjach partnerskich.

Twórcy usługi Bezpieczny PESEL wskazują trzy rozwiązania dodatkowej ochrony:

 • chronisz siebie przed kradzieżą tożsamości,
 • informujesz instytucje pożyczkowe i innych przedsiębiorców, że nie planujesz zaciągania pożyczki lub innych zobowiązań,
 • zapobiegasz oszustwom i wyłudzeniom - możesz szybko zastrzec dokument i poinformować o jego zaginięciu.

Bezpieczeństwo usługi Bezpieczny PESEL

Bezpieczeństwo to domena usługi Bezpieczny PESEL! Twoje dane przekazane do rejestru CRIF nie są wykorzystywane w celach marketingowych, a wyłącznie w celu zastrzeżenia dokumentu lub PESELu. W dowolnym momencie możesz wyłączyć usługę zastrzeżenia dokumentu i poprosić o usunięcie danych z rejestru.

Bezpieczny PESEL - podsumowanie

Usługa Bezpieczny PESEL to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć wyłudzenia pożyczki lub umowy z dostawcami usług na swoje dane. Ochrona obejmuje wyłącznie 51 instytucji współpracujących z CRIF. Zważywszy, że usługa jest darmowa, a dane nie są wykorzystywane w innym celu niż zabezpieczenie warto z niej skorzystać prewencyjnie lub skorzystać w krytycznej sytuacji - zgubienia lub kradzieży dokumentu. Zastrzeżenie działa błyskawicznie.

Oferta jest skierowana do klientów różnego typu:

 • każdego, kto świadomie chroni swoje dane osobowe,
 • osób które właśnie wzięły pożyczkę lub zawarły inną umowę z przedsiębiorcą i nie planują kolejnych - zabezpieczenie przed wyciekiem danych w trakcie wnioskowania,
 • zabezpieczenie bliskich niezainteresowanych pożyczkami lub innymi umowami z przedsiębiorcami. Najczęściej zadawane pytania na temat Bezpieczny PESEL

Często zadawane pytania

Czy Bezpieczny PESEL informuje klienta, gdy ktoś chciał wykorzystać jego PESEL?
Nie, klient nie jest informowany o próbie wykorzystania PESELu.
Czy Bezpieczny PESEL działa 24/7?
Tak, Bezpieczny PESEL blokuje możliwość wykorzystania PESEL do momentu cofnięcia zastrzeżenia.
Co po wygaśnięciu usługi Bezpieczny PESEL?
Można ją aktywować ponownie, a do tego czasu Twój PESEL nie będzie chroniony w rejestrze CRIF.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5