Pożyczka w lombardzie - poradnik korzystania
akredo.plPożyczki pozabankowePożyczka w lombardzie - poradnik korzystania

Pożyczka w lombardzie - poradnik korzystania

Pożyczka lombardowa to alternatywa dla niezabezpieczonych pożyczek gotówkowych w bankach i pozabankowych instytucjach finansowych. Lombardy w odróżnieniu do innych instytucji zawsze wymagają zabezpieczenia rzeczowego pożyczki, którego wartość znacznie przekracza kwotę udzielonej pożyczki. Potencjalnie nieopłacalna oferta cieszy się jednak bardzo dużą popularnością. Dowiedz się jak dokładnie działają pożyczki lombardowe i na jakich zasadach się ich udziela!

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 29.03.2023 r

Czym są pożyczki w lombardzie?

Lombard to forma prywatnej instytucji udzielającej pożyczek pod zastaw cennych przedmiotów. Pożyczka w lombardzie to krótkoterminowa pożyczka gotówkowa (do 31 dni) udzielana na kwotę ustaloną pomiędzy stronami - pracownikiem lombardu a pożyczkobiorcą. (kwota pożyczki wynosi około 30-60% wartości zastawionego przedmiotu).

Ważne! Niespłacenie pożyczki w terminie wiąże się z natychmiastowym przeniesieniem prawa własności na rzecz lombardu, który może ją sprzedać. Jeśli chcesz ją odzyskać, musisz ją kupić po cenie podyktowanej przez lombard!

Pożyczki lombardowe są kierowane do klientów potrzebujących szybkiej gotówki, którzy nie mogą skorzystać z innych form kredytu. Należy bowiem pamiętać, że lombard zawsze zaproponuje zaniżoną cenę za nawet bardzo wartościową rzecz, w bardzo dobrym stanie technicznym.

Jak działają pożyczki zaciągnięte w lombardzie?

To bardzo proste! Rzecz, którą chcemy oddać w zastaw pożyczki jest poddawana ocenie wartości. Na podstawie wyceny pracownik lombardu zaproponuje gotówkę - jeśli oferowana kwota jest Twoim zdaniem zbyt niska, spróbuj podjąć negocjacje.

Pożyczki w lombardach są udzielane na bardzo prostych zasadach:

 • otrzyma ją każda osoba - bez zdolności kredytowej, bez sprawdzania zadłużenia i baz danych,
 • kwota pożyczki ustalana ustalana przez wycenę przedmiotu - zazwyczaj można otrzymać gotówkę w wysokości 30-60% realnej wartości przedmiotu,
 • umowa pożyczki jest zawierana na okres do 31 dni, z możliwością przedłużenia terminu spłaty,
 • pożyczka jest udzielana pod zastaw rzeczy, którą pracownik lombardu uzna za odpowiednie zabezpieczenie - możesz zastawić praktycznie wszystko,
 • umowa lombardowa należy do umów nienazwanych i zawiera elementy różnych stosunków prawnych: przeniesienie na pożyczkobiorcę określonej ilości pieniędzy i ustanowienie zabezpieczenia spłaty,
 • na koszty pożyczki lombardowej składają się: oprocentowanie (nawet 20% w skali miesiąca) oraz prowizja: za wycenę, za przechowanie towaru, za wydłużenie terminu spłaty itp.

Co można zastawić w lombardzie?

W lombardzie można zastawić niemal każdą rzecz, która posiada chociaż minimalną wartość oraz potencjał na sprzedaż w przypadku braku spłaty pożyczki. To czy przedmiot zostanie przy przyjęty jako zabezpieczenie pożyczki lombardowej jest kwestią indywidualną.

Pożyczkę w lombardzie można uzyskać zastawiając:

 • drobną elektronikę: telefon, smartfon, tablet, smartwatch, akcesoria
 • sprzęt RTV: telewizory, konsole i gry, wieże,
 • sprzęt AGD: pralki, lodówki, zmywarki, żelazka
 • narzędzia i elektronarzędzia: wkrętarki, miksery, roboty kuchenne,
 • sprzęt sportowy,
 • biżuterię i zegarki,
 • złoto, srebro,
 • przedmioty kolekcjonerskie,
 • antyki,
 • dzieła sztuki: obrazy, rzeźby,
 • hulajnogi, rowery, deskorolki
 • pojazdy: motocykle i samochody.

W przypadku przedmiotów o znacznej wartości, pracownik lombardu może wymagać dokumentu potwierdzającego prawo własności.

Koszt pożyczki w lombardzie

Pożyczka lombardowa jest jedną z najdroższych form kredytowania w Polsce. Zasady naliczania kosztów są praktycznie takie same jak w przypadku innych pożyczek pozabankowych - podobnie to koszty pozaodsetkowe stanowią większą część kosztów.

 • Prowizja - maksymalna wysokość prowizji wynosi 25% od kwoty pożyczki. Są to opłaty naliczane za obsługę: wycenę przedmiotu, przechowanie zastawu i udzielenie pożyczki. Dodatkowe opłaty mogą zostać naliczone za wydłużenie terminu spłaty zadłużenia.
 • Odsetki - to koszt wynikający z oprocentowania, który ze względu na krótki czas obowiązywania umowy jest bardzo niski. Maksymalna wysokość oprocentowania jest określona w prawie (art. 359, Kodeksu cywilnego) i aktualnie wynosi 20,5% w skali roku (marzec 2023 r.).

Umowa pożyczki w lombardzie

Pożyczka w lombardzie jest udzielana na podstawie umowy lombardowej lub umowy pożyczki pod zastaw rzeczy używanej - są to dwie najczęściej spotykane nazwy dokumentu. Lombard może nazwać swoją umowę dowolnie, gdyż umowa zawierana przez instytucję z klientem należy do grupy umów nienazwanych - nie jest regulowana konkretnymi przepisami.

Umowa lombardowa powinna zawierać następujące informacje:

 • dane pożyczkobiorcy - wystarczy imię, nazwisko oraz numer dowodu osobistego,
 • dane lombardu - nazwa firmy, adres działalności, numer NIP,
 • kwota pożyczki,
 • okres spłaty pożyczki - dokładna data wypłaty i termin zwrotu,
 • koszty pożyczki - wysokość oraz zakres naliczania odsetek i prowizji,
 • ubezpieczenie - na życzenie klienta towar może zostać ubezpieczony na jego koszt,
 • opis zastawionego przedmiotu i jego wartość: nazwa, cechy szczególne, numery seryjne i identyfikacyjne,
 • dodatkowe informacje: warunki wykupu, koszt przedłużenia terminu spłaty i konsekwencje niewypełnienia umowy.

Ważne! Podpisując umowę pożyczkobiorca składa oświadczenie, w którym potwierdza, że przedmiot zabezpieczenia jest wolny od wad fizycznych i nie jest obciążony prawem innych osób, firm oraz instytucji.

Konsekwencje braku spłaty pożyczki w lombardzie

Pożyczka lombardowa jest zabezpieczana depozytem, który ma zadanie pokryć koszty udzielonego kredytu w sytuacji, gdy nie zostanie on spłacony zgodnie z umową.

W związku z tym, jedyną konsekwencją braku spłaty pożyczki będzie utrata własności oddanej jako zastaw. Po upłynięciu terminu wyznaczonego w umowie możesz kupić przedmiot przekazany do lombardu po znacznie wyższej cenie.

Dlatego też, jeśli zależy Ci na przedmiocie oddanym jako zabezpieczenie pożyczki, lepiej jest skorzystać z wydłużenia czasu umowy. Co prawda trzeba będzie zapłacić dodatkową prowizję, jednak ostateczna cena będzie zdecydowanie niższa niż odkupywanie utraconej własności na zasadach lombardu.

Bezpieczeństwo pożyczek w lombardzie

Pożyczki w lombardzie są bezpieczne, pod warunkiem, że korzystamy z nich świadomi konsekwencji nie wywiązania się z umowy. Można trafić na opinie mówiące, że pożyczki lombardowe są nieuczciwe - proponują bardzo niskie kwoty i naliczają wysokie opłaty. Takie głosy sugerują brak odpowiedniego bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że kwestia kosztów nie ma jednak wiele do czynienia z bezpieczeństwem.

Lombardy zapewniają dyskrecję i bezpieczne przechowanie Twojego przedmiotu na warunkach umowy. Szczególnie drogocenny przedmiot można dodatkowo zabezpieczyć wykupując ubezpieczenie. Cały jego koszt ponosi pożyczkobiorca.

Wady i zalety pożyczek w lombardzie

Pożyczki w lombardzie to najlepszy wybór dla osób potrzebujących szybkiej gotówki bez zbędnych formalności, szczególnie dla tych, którzy nie mogą otrzymać innego kredytu. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki w lombardzie należy mieć pełną świadomość jej plusów i minusów.

Wady pożyczek w lombardzie:

 • Krótki okres spłaty
 • Wysokie koszty pożyczki
 • Mocno zaniżana wartość zabezpieczenia
 • Brak spłaty pożyczki w terminie wiąże się z utratą własności

Zalety pożyczek w lombardzie:

 • Pożyczka udzielana od ręki
 • Bez sprawdzania zdolności kredytowej
 • Minimum formalności - wystarczy dowód osobisty i jeden podpis
 • Możliwość zastawienia dowolnego przedmiotu
 • Bardzo rzadko jest wymagany dowód własności przedmiotu

Pożyczki w lombardzie - podsumowanie

Pożyczki w lombardach cieszą się bardzo dużą i stale rosnącą popularnością. Według badań przeprowadzonych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) i wyników opublikowanych w raporcie “Rynek lombardów w Polsce. Nieprawidłowości, ochrona konsumentów, ryzyka systemowe.” z usługi pożyczek lombardowych skorzystało już 4,5 mln Polaków!

Przed korzystaniem z pożyczek nie zrażają wysokie koszty, ani niska wycena wartości przedmiotów. Z wyników ankiety wśród klientów lombardów - również przeprowadzonych przez ZPP - jasno wynika, że największymi zaletami oferty są wygoda, szybkość wypłaty pieniędzy i proste zasady.

Trudno jest ocenić jaka część klientów wybrała lombard jako miejsce szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, a jak rzeczywiście potrzebowała gotówki na już i wybrała taką formę pożyczki. Czy warto korzystać z pożyczek w lombardach? Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie sam. Są to bezpieczne, choć stosunkowo drogie pożyczki, a ich największą zaletą jest łatwość otrzymania.

Często zadawane pytania

Po jakim czasie przepada zastaw w lombardzie?
Prawo do przedmiotu oddane w zastaw przechodzi na rzecz lombardu gdy nie spłacimy pożyczki w terminie.
Jak odzyskać rzeczy z lombardu?
Aby odzyskać rzecz oddaną do lombardu trzeba zwrócić pożyczoną kwotę wraz z kosztami prowizji i odsetkami, w terminie wyznaczonym w umowie. Ewentualnie, można kupić przedmiot po cenie podyktowanej przez lombard.
Czy możliwa jest pożyczka w lombardzie bez zastawu?
Nie, lombard udziela wyłącznie pożyczek zabezpieczonych prawem własności.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5