Wsparcie mieszkaniowe od rządu 2024
akredo.plPomoc socjalna w PolsceŚwiadczenia socjalneWsparcie mieszkaniowe od rządu - wszystko co należy wiedzieć

Wsparcie mieszkaniowe od rządu - wszystko co należy wiedzieć

Politycy będący u władzy kładą duży nacisk na rozwój rodziny. Aby jednak rodzina miała warunki do rozwoju, musi mieć gdzie mieszkać. Właśnie dlatego możemy znaleźć aktualnie kilka programów wsparcie mieszkaniowego, oferowanych przez rządzących. Sprawdź jakie programy są dostępne i jaką formę wsparcia zapewniają. Dowiedz się, jakie są warunki uzyskania pomocy z danego programu oraz na co taką pomoc można przeznaczyć. Nie zwlekaj, ponieważ pula środków w każdym programie jest ograniczona.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 18.07.2023 r

Czym są programy rządowe pomagające w zakupie mieszkania?

Rządowe programy wspierające mieszkalnictwo, powstały po to, aby ułatwić drogę do uzyskania swojego pierwszego mieszkania. Politycy rządzący aktualnie naszym krajem prowadzą politykę prorodzinną i właśnie dlatego liczba programów zapewniających wsparcie mieszkaniowe jest tak duża. Aktualnie działa, lub jest w przygotowaniu, około sześciu programów zapewniających wsparcie mieszkaniowe. Część z nich ma wesprzeć wynajem mieszkania, inne mają wesprzeć kredytobiorców kupujących swoje pierwsze lokum, ale założeniem jest ułatwienie drogi do swojego pierwszego mieszkania lub domu.

Jakie są rządowe programy pomocy w zakupie mieszkania?

Aktualnie w przygotowaniu lub już uruchomionych jest około 6 programów wsparcia mieszkaniowego. Nie wszystkie jednak celują konkretnie w pomoc przy zakupie. Owszem, jest to ułatwienie drogi do swojego pierwszego lokum, ale niekoniecznie do jego nabycia. Poniżej działające lub planowane programy wsparcia mieszkaniowego i kilka słów o nich:

  • Mieszkanie dla Młodych - dalszy ciąg programu MdM działającego do roku 2018. Skorzystać mogą osoby, które uzyskały w poprzednim MdM dofinansowanie do wkładu własnego, a ich rodzina rozrosła się o co najmniej drugie dziecko. Program zakłada jednorazową pomoc finansową w spłacie zaciągniętego, przy okazji poprzedniego programu, kredytu hipotecznego. Składanie wniosków jest możliwe.
  • Bon mieszkaniowy - jednorazowa pomoc finansowa od rządu w stosownej wysokości. Program ma być rozbity na bon socjalny i bon rodzinny, każdy o nieco innych możliwościach, a przede wszystkim, wysokości dofinansowania. Bony będą mogły być wykorzystane jako dopłata do kredytu, wkład własny, wkład mieszkaniowy do spółdzielni. Kwoty mają być dostosowane do ilości osób w gospodarstwie domowym. Składanie wniosków nie jest możliwe, program w przygotowaniu.
  • Mieszkanie Plus - program zakładający pomoc wynajmującym lub szukającym możliwości wynajęcia mieszkania. Przeznaczony dla osób, które z racji swoich zarobków, nie dość, że nie mogą myśleć o kredycie, to nawet najem jest dla nich niekiedy wysokim wydatkiem. Program ma przyczynić się do zmniejszenia wydatków na najem i czynsz w wynajmowanym mieszkaniu, a nawet w mieszkaniu wynajmowanym z opcja dojścia do własności. Składanie wniosków jest możliwe.
  • Mieszkanie bez wkładu własnego - program skierowany do osób, które pomimo wystarczających zarobków i odpowiedniej zdolności kredytowej, nie mogą sobie pozwolić na odłożenie środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym. Program jest bardzo zbliżony w swoim działaniu do programu MdM działającego w latach 2013 - 2018. Składanie wniosków jest możliwe.
  • Pierwsze mieszkanie - program, który ma wesprzeć z jednej strony tych, którzy gotowi do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, oferując im obniżenie oprocentowania, a wraz z nim kosztu raty kredytu - Bezpieczny Kredyt 2%, a z drugiej strony osoby, które planują uzyskanie kredytu hipotecznego w niedalekiej przyszłości, które otwierając Konto Mieszkaniowe i wpłacając regularnie środki, dostaną dodatkowe środki od państwa, na to właśnie konto. Jedna część programu ma obniżyć koszty kredytu, druga ułatwić drogę do jego uzyskania. Składanie wniosków nie jest możliwe. Program wystartował w lipiecu 2023.
  • Mieszkanie na Start - program zbliżony w swojej formie do Mieszkanie Plus. Tutaj jednak wsparcie dotyczy konkretnych lokali, w większości rewitalizowanych, lub budowanych na zlecenie jednostek samorządowych. Jest to wsparcie mające obniżyć koszty czynszu w lokalach udostępnionych w ramach programów socjalnych - zarówno najmu jak i najmu z możliwością dojścia do własności. Program ma na celu pomoc najuboższym, którzy poszukują swojego własnego mieszkania. Składanie wniosków jest możliwe.

Kto może skorzystać z pomocy państwa przy zakupie mieszkania?

Programy wsparcia mieszkaniowego oferowane przez naszych rządzących skierowane są do absolutnie wszystkich - od singli, przez samotnego rodzica, po rodziny wielodzietne. Oczywiście polityka rządzących ma na celu wsparcie i rozwój rodziny, więc do gospodarstw domowych w większą ilością domowników trafić może wyższe wsparcie, niż do bezdzietnego singla. Co więcej, te programy które faktycznie zakładają wsparcie konkretnie przy zakupie mieszkania, skierowane są do tych, którzy posiadają zdolność kredytową, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Większośc programów przeznaczonych jest jednak dla osób, które planują wynajem i chcieliby dodatkowo obniżyć jego koszty ze względu na swoją sytuację finansową. Nawet w przypadku najmu z możliwością dojścia do własności. Więc najbardziej zaopiekowani będą te gospodarstwa domowe, które posiadają co najmniej 3 i więcej dzieci. Dla nich przewidziana jest pomoc, nawet jeśli posiadają oni już nieruchomość mieszkalną.

Na jakie cele mogą być przeznaczone środki z programu rządowego pomagającego przy kupnie mieszkania?

Programy wsparcia mieszkaniowego zakładają pomoc w uzyskaniu swojego pierwszego mieszkania. W zależności od programu, realizować on będzie nieco inne cele. Część z nich powstała po to, aby ułatwić drogę do swojego pierwszego lokalu mieszkalnego, w drodze najmu. Mają one służyć obywatelom gorzej sytuowanym, aby mogli złożyć wnioski we wspólnocie, aby mogli obniżyć koszty czynszu lub najmu. Tyczy się to zarówno lokali jedynie wynajmowanych, jak i wynajmowanych z opcją dojścia do własności.

Pozostałe programy również zapewnią wsparcie mieszkaniowe, jednak już w przypadku chęci uzyskania kredytu hipotecznego lub posiadania go. Część programów przeznaczona dla osób, które dopiero o kredy się starają. Środki mogą zapewnić np. sfinansowanie wkładu własnego, lub odkładanie na tenże. Dla spłacających kredyt przewidziane są dotacje, mające pozwolić na jednorazową nadpłatę kredytu, czy obniżenie wartości oprocentowania. Ogółem jednak celem jest obniżenie kosztów kredytu, wysokości raty i ułatwienie codziennego życia z posiadanym kredytem.

Warunki uzyskania dofinansowania z rządowych programów pomocy przy kupnie mieszkania

Trudno uogólnić i zawęzić warunki uzyskania rządowego wsparcia mieszkaniowego. Część z nich, zwłaszcza te, które zakładają dopłaty do czynszu czy kosztów najmu, dostępne są tylko dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania, ani nie posiadają współwłasności do żadnego lokalu mieszkalnego. To tyczy się większości programów, z wyłączeniem rodzin wielodzietnych (minimum troje dzieci), ponieważ im przysługują dopłaty z programów rządowych, nawet jeśli są właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości mieszkalnej. Nałożone na nich są jednak wymogi względem powierzchni nieruchomości. W przypadku części z programów wymogiem będzie odpowiednio niskie wynagrodzenie miesięczne, a z kolei w programach wsparcie kredytowego, niezbędna będzie odpowiednia zdolnośc kredytowa.

Wysokość dofinansowania w programie rządowym pomagającym w zakupie mieszkania

W zależności od programu, możemy mówić o różnych wysokościach finansowania, jak i różnych jego formach. Każdy z programów posiada odpowiednie założenia. Zagłębiając się w dany program wsparcia, dowiedzieć się możemy jak wygląda dana pomoc i jak wysoka może być. Inne formy i kwoty oferowane są w przypadku zmniejszenia kosztów najmu czy czynszu. Zupełnie inne, odrębne stawki przygotowane były do programu Bon Mieszkaniowy. Jeszcze inaczej wygląda wsparcie do kredytu hipotecznego, czy to zapewnienie wkładu własnego, czy obniżenie oprocentowania. Każdy z programów w inny sposób zapewnia wsparcie i w innej wysokości. Dlatego niezbędne będzie doczytanie od programie, który najbardziej nas interesuje.

Aby móc ubiegać się o wsparcie mieszkaniowe od rządu, bez względu na jego formę i cel, konieczne będzie złożenie stosownych dokumentów. Przede wszystkim jednak warto dowiedzieć się, jakie są warunki uzyskania dofinansowania w poszczególnych programach. Niektóre programy mają ograniczony zasięg działania, jak np. Mieszkanie na Start. Inne wymagają uzyskania stosownej zdolności kredytowej - Mieszkanie bez wkładu własnego, czy w ogóle udział we wcześniejszym programie, jak to jest w przypadku MdM. Wszystkie wypłaty i każda forma wsparcia wypłacana będzie przez BGK i to do nich należy kierować większośc wniosków. Wyjątkiem ma być Bon Mieszkaniowy, gdzie wnioskować będzie można za pośrednictwem ZUS.

Spłata kredytu zaciągniętego z pomocą państwa

Niektóre programy związane są bezpośrednio z kredytem hipotecznym. Albo pomagają go uzyskać, albo spłacić, albo obniżyć jego koszt. W zależności od programu nieco inaczej wygląda pomoc. Jeden z programów zapewnia wsparcie w postaci gwarantowanego wkładu własnego. Inny program oferuje obniżenie oprocentowania w okresie pierwszych 10 lat kredytowania, a co za tym idzie, obniżenie wysokości raty i całkowitego kosztu kredytu. Program MdM z kolei zakłada pomoc dla osób, które uzyskały kredy dzięki programowi MdM obowiązującym w latach 2013 - 2018. Wsparcie przy spłacie kredytu zapewni miał także Bon Mieszkaniowy, ale wejście tego programu w życie stoi pod znakiem zapytania. Jednak warto pamiętać, że każda forma wsparcia przy spłacie kredytu jest pomocą jednorazową.

Programy rządowe pomagające w zakupie mieszkania - podsumowanie

Rządzący naszym krajem przykładają dużą wagę do rozwoju podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Aby ta miała zapewnione dobre warunki, państwo wspiera w różnych formach możliwość zdobycia swojego pierwszego mieszkania lub domu. Jest to bardzo ciekawa i życiowa inicjatywa, która znacząco poprawić może warunki mieszkaniowe wielu osób na terenie kraju. Programy dopasowane do różnych potrzeb i sytuacji, są na tyle zróżnicowane, że prawie każdy znajdzie program, z którego może skorzystać. Warto sięgać po tego typu wsparcie, ponieważ okazja nie trwa długo, a do tego, może się nie powtórzyć w przyszłości. Jeśli tylko planujesz, lub chciałbyś zamieszkać wreszcie “na swoim” dowiedz się, jaką pomoc może zaoferować Ci państwo i jak Ty możesz z niej skorzystać.

Często zadawane pytania

Ile się czeka na wypłatę środków z rządowego programu?
Czas oczekiwania jest różny, w zależności od programu. Wypłaty związane z kredytem hipotecznym następują w momencie, kiedy są one niezbędne w celu podjęcia dalszych kroków. Wsparcie spłaty czynszu lub najmu z kolei jest świadczeniem cyklicznym, które trafia wprost do wynajmującego lokal.
Czy można zawiesić spłatę kredytu zaciągniętego z pomocą państwa?
Warunki kredytu spisane są w umowie kredytu. Jeśli w umowie kredytu uzyskanego przy wsparciu państwa istnieje zapis o możliwości zawieszenia spłaty, jest to zapis wiążący i spłaty można zawiesić.
Czy można nadpłacić kredyt zaciągnięty z pomocą państwa?
Programy zapewniające pomoc dla osób, które są w trakcie spłacania kredytu hipotecznego, służą właśnie nadpłacie kredytu.
Czy mieszkanie zakupione z pomocą programu rządowego można wynająć?
Mieszkanie uzyskane przy wsparciu państwa uzyskujemy dla siebie. Możliwość wynajęcia takiego lokalu uzależniona jest od zgody banku, ale może owocować utrata wsparcia ze strony państwa.
Czy po skorzystaniu z programu pomocy w zakupie mieszkania można kupić drugie mieszkanie?
Jeśli dany program wsparcia nie zastrzega inaczej, możliwe jest kupienie kolejnej nieruchomości po spłaceniu aktualnego zobowiązania.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5