Czym jest kredyt preferencyjny?
Kredyty preferencyjne to programy państwowe, w ramach których część kosztów zobowiązania pokrywa skarb państwa. Często są one organizowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach działań społecznych lub proekologicznych. Wsparcie państwa może przyjąć różną formę. Kredyt preferencyjny może być objęty między innymi:
- Gwarancją instytucji państwowej, która zwiększa zdolność kredytową wnioskującego.
- Częściową spłatą kredytu, zmniejszającą jego koszty.
- Pokryciem części lub całości kosztów odsetkowych kredytu.
- Częściowym lub pełnym umorzeniem zobowiązania z wyjątkowych przyczyn.
Kredyt preferencyjny dedykowany jest określonej grupie odbiorców, może to być wsparcie dla młodych rolników, czy studentów o niskich dochodach. Każdy program ma za zadanie wsparcie określonej gałęzi gospodarki lub grupy społecznej.
Organ administracji państwowej pomagający w spłacie zobowiązania jest zależny od konkretnego programu. Najczęściej jest to Bank Gospodarstwa Krajowego, choć np. w sprawie kredytów dla rolników rola ta przypada Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rodzaje kredytu preferencyjnego
Dostępne kredyty preferencyjne zmieniają się co jakiś czas, dlatego polecamy sprawdzać tę sekcję co jakiś czas. Państwo zwykle oferuje szereg programów dofinansowania. Poniżej znajdziesz ich krótką charakterystykę oraz linki do poradników, które zapoznają cię z konkretnymi wymaganiami kredytów, na które możesz się kwalifikować.
Kredyt studencki
Preferencyjny kredyt studencki oferowany jest studentom i doktorantom, którzy zaczęli edukację wyższą przed 25 rokiem życia. Program ma wspomóc studentów w trudnej sytuacji finansowej, poprzez zapewnienie dodatkowego miesięcznego dochodu. Środki mogą być wydane na dowolne cele, a spłata rozpoczyna się dopiero po zakończeniu nauki. Dzięki licznym benefitom kredyt studencki obarczony jest niską ratą oraz może zostać częściowo lub w pełni umorzony w określonych warunkach.
Preferencyjny kredyt dla rolników
Kredyty preferencyjne dla rolników oferowane są w wielu różnych formach, oferując różne warunki zależnie od celu dofinansowania. Z pieniędzy mogą skorzystać młodzi rolnicy, gospodarstwa planujące inwestycje lub zostały poszkodowane przez wydarzenia pogodowe, oraz zakłady związane z rynkami rybołówstwa i przetwórstwa. Program zapewnia dostęp do kredytów na określone kwoty, wynoszące część lub pełnię kosztów przedsięwzięcia, jak i częściowe umorzenie kosztów odsetkowych.
Kredyt preferencyjny na rozwiązania ekologiczne
Okazjonalnie państwo pomaga w nabyciu nowych technologii, często mając na celu modernizację wyposażenia szkół, czy warunków mieszkaniowych mniej dochodowych rodzin. Obecnie aktywnym przykładem tego jest program “Czyste Powietrze”. Dzięki niemu możliwe jest otrzymanie dofinansowania na wymianę systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Środki mogą otrzymać indywidualne gospodarstwa lub spółdzielnie.
Preferencyjny kredyt dla firm
Kredyty preferencyjne dla firm często powstają we współpracy z Unią Europejską. Mogą to być środki pomagające w ustanowieniu nowego przedsiębiorstwa, rozwój działalności, czy przyśpieszenie inwestycji. Ich warunki zależą od konkretnego programu i znacznie się od siebie różnią.
Preferencyjny kredyt dla osób o niskich dochodach
Niektóre programy państwowe mają na celu wsparcie rodzin o niższych dochodach, umożliwiając im korzystanie z normalnie niedostępnych dla nich produktów kredytowych. Przykładem są dopłaty do mieszkań jak “Rodzina na swoim” oraz “Mieszkanie dla młodych”. Ostatnie edycje tych programów zostały już zakończone, istnieje jednak spora szansa, że w przyszłości powrócą one w nowej formie.
Koszty kredytów preferencyjnych
Głównym zadaniem kredytów preferencyjnych jest zmniejszenie kosztów pożyczki. Forma, jaką przyjmuje to wsparcie, zależy w pełni od funkcji kredytu. Kilkumilionowe inwestycje rolnicze będą wymagały wkładu własnego, nawet w wysokości 10%. Często jednak osoby kupujące mieszkanie z kredytem preferencyjnym będą z tego obowiązku zwolnione. Również studenci otrzymają kredyt preferencyjny bez dopłaty oraz z ograniczonymi odsetkami.
W niektórych warunkach koszt kredytu preferencyjnego może być niewiele mniejszy niż tradycyjnego zobowiązania. Wiążę się to jednak z innymi formami wsparcia. Przykładowo, środki mogą być udostępniane na wyjątkowo długi okres spłaty, co pozwala na niespotykanie niskie raty, choć wiąże się z większą ilością odsetek miesięcznych. Kredyty preferencyjne z zasady zawsze się opłacają, ponieważ takie jest ich zadanie. Nie wykluczamy jednak możliwości, że w przyszłości może pojawić się nieprzemyślana oferta, która nie będzie wartościowa. Dlatego zalecamy dokładne zapoznanie się z każdą ofertą.
Jak otrzymać kredyt preferencyjny?
Wniosek o kredyt preferencyjny składa się w banku. Proces ten często wygląda tak samo, jak tradycyjny wniosek kredytowy. Wymagana jest zawsze ta sama dokumentacja, co przy zwykłym kredycie. Może ona być ona poszerzona o dodatkowe oświadczenia, np. dochodowe, które kwalifikują nas do skorzystania z lepszych warunków kredytowych. Oferty te dostępne są tylko w bankach, które biorą udział w danym programie.
Wady i zalety kredytów preferencyjnych
Kredyty preferencyjne składają się głównie z zalet. Są tańsze, mają niższe raty, czy umożliwiają zaciągnięcie większych funduszy. Pieniędzy nie należy pożyczać na zapas, jeżeli jednak znajdujemy się w potrzebie i możemy skorzystać z jednego z programów, warto się z nim zapoznać.
Zalety
- Niższe koszta kredytu.
- Zdolność kredytowa odgrywa mniejszą rolę.
- Dłuższy okres spłaty.
- Niższe miesięczne raty.
Wady
- Pieniądze do przeznaczenia na określone cele.
- Większa ilość formalności.
- Ograniczony czas trwania programów.
Kredyty preferencyjne — podsumowanie
Kredyty preferencyjne mają na celu umożliwienie osobom oraz przedsiębiorstwom dokonania niedostępnych dla nich inwestycji. Wsparcie państwa może przyjąć różną formę, jego zadaniem jest jednak zawsze to samo: zmniejszenie ryzyka kredytowego zarówno dla banku, jak i konsumenta. Ponieważ dostępne kredyty preferencyjne zmieniają się z czasem, warto regularnie sprawdzać dostępne oferty wsparcia ze strony państwa.
Komentarze