Lokata negocjowana - najważniejsze informacje
akredo.plKontaLokata bankowaLokata negocjowana - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata negocjowana - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata negocjowana jest rozwiązaniem lokat dla firm. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca może zamrozić część oszczędności firmy, generując dodatkowy przychód z odsetek na koniec okresu depozytu. W odróżnieniu od lokat standardowych warunki ustalane są indywidualnie z klientem, zapewniając mu wyższe oprocentowanie niż standardowe.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.12.2022 r

Czym jest lokata negocjowana?

Lokata negocjowana jest formą lokaty, której warunki oprocentowania i okresu trwania są ustalane indywidualnie między klientem a bankiem. Jest to możliwe w przypadku wyjątkowo wysokich depozytów, zwykle zaczynających się od kwoty 100 000 zł. Usługa ta ma za zadanie generować pasywny przychód dla firm, jednocześnie zwiększając płynność finansową banku.

Jak działa lokata negocjowana?

Lokaty jako usługi są czymś w rodzaju pożyczki, której klient udziela bankowi. Bank wykorzystuje powierzone środki w swoich operacjach finansowych, po czym zwraca je wraz z odsetkami po upływie okresu depozytu.

Standardowe lokaty zakładane są na z góry określony czas, zakres kwotowy, oraz oprocentowanie. Standaryzowanie ofert w ten sposób ułatwia obsługę klientów. Jeżeli jednak osoba o wyjątkowo wysokich oszczędnościach chce skorzystać z lokaty, jej warunki ustalane są indywidualnie, tak, aby zarówno bank, jak i jego klient byli w pełni zadowoleni.

Warunki ustala się podczas osobistej rozmowy z doradcą bankowym. Okres trwania lokaty jest nieograniczony, choć zwykle ustala się terminy zbliżone do lokat standardowych. Oprocentowanie przewyższa podstawową ofertę banku o około punkt procentowy. Szczegóły zależą jednak od indywidualnych warunków danego depozytu.

Oferta lokat negocjowanych w bankach w Polsce

Siedem banków w Polsce oferuje usługi lokat o negocjowanych warunkach. Ich zasady wykazują obsługiwane waluty, maksymalny przewidywany okres oraz kwotę minimalną. Z natury produktu, klient może próbować przedyskutować warunki swojej indywidualnej lokaty, jednak zmiana podstawowych oczekiwań banku może stanowić wyzwanie. Na pewno nie dostaniemy lokaty na kwotę niższą, niż oczekiwane minimum, jednak warunki takie jak okres trwania umowy zwykle są w pełni elastyczne.

Bank Wypełnij wniosek Okres Obsługiwane waluty Kwota minimalna
Alior Wypełnij wniosek Do negocjacji PLN, EUR, USD, GBP, CHF 100 000 zł
BNP Paribas Wypełnij wniosek Do negocjacji EUR, USD, AUD, CAD, CHF, DKK, GBP, JPY, NOK i SEK 100 000 zł
BOŚ Wypełnij wniosek od dnia do 2 lat PLN, EUR, USD, GBP, SEK, CHF 500 000 zł
ING Wypełnij wniosek 1 do 365 dni PLN, USD 100 000 zł
Pekao Wypełnij wniosek 1 do 365 dni Do negocjacji 20 000 zł
PKO Wypełnij wniosek Do negocjacji PLN, CZK, USD 1 000 000 zł
Santander Wypełnij wniosek Do 24 miesięcy PLN, USD, EUR, GBP, CHF 100 000 zł

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę negocjowaną?

Przygotowując się na negocjację warunków lokaty z bankiem, należy dokładnie zapoznać się z jego standardową ofertą, oraz podobnymi ofertami konkurencyjnych banków. Interesuje nas okres kredytowania oraz dostępne oprocentowania. Oferta będzie wartościowa tylko wtedy, gdy bank zgodzi nam się zaoferować wyraźnie więcej, niż przeciętnemu klientowi. Czas trwania lokaty również można dostosować do naszych preferencji, większość ofert posiada jednak z góry ustalony maksymalny okres trwania umowy.

Wady i zalety lokat negocjowanych

Główną przewagą lokaty negocjowanej są jej dopasowane warunki, z góry dostosowane do naszych oczekiwań i możliwości — oraz lepsze, niż bank oferuje przeciętnemu klientowi. Niestety, na ten przywilej należy zasłużyć, oferując zamieszczenie pokaźnej kwoty na lokacie, którą być może lepiej wykorzystać aktywnie inwestując w firmę.

Zalety:

  • Możliwość spersonalizowania warunków lokaty.
  • Możliwość wyboru waluty.

Wady:

  • Oferta wyłącznie dla przedsiębiorstw.
  • Wysoka kwota minimalna.

Lokata negocjowana - podsumowanie

Lokata negocjowana jest idealnym rozwiązaniem dla osób o wysokich dochodach, które chcą umiejscowić swoje oszczędności na lokacie. Zamiast zakładać kilka lokat o ograniczonych kwotach wpłaty, środki możemy przechowywać na jednej, z preferencyjnymi warunkami i wyższym oprocentowaniem. Aby zaczerpnąć z nich wysokie korzyści, należy dobrze przedyskutować warunki z bankiem. Warto rozważyć wynajęcie pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam w negocjacjach.

Często zadawane pytania

Czy lokata negocjowana jest bezpieczna?
Środki na każdej lokacie podlegają ochronie do równowartości 100 000 euro. W przypadku kwot umieszczanych na lokacie negocjowanej nie wszystkie nasze środki mogą podlegać ochronie bankowego funduszu gwarancyjnego.
Czy z lokaty negocjowanej można wypłacać środki?
Z zasady nie można wypłacić pieniędzy z lokaty bez rozwiązywania umowy, co skutkuje utratą odsetek. Warto jednak przedyskutować sprawę z bankiem podczas negocjacji.
Czy lokaty negocjowane są odnawialne?
W większości banków lokata negocjowana nie jest odnawialna.
Ile wynosi podatek od lokaty negocjowanej?
19% od zysków z odsetek.
Czy do aktywnej lokaty negocjowanej można dopłacać środki?
Nie. Po ustanowieniu lokaty nie można do niej dopłacać

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5