Lokata overnight - jedno - lub kilkudniowa inwestycja
akredo.plKontaLokata bankowaLokata overnight - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata overnight - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata overnight, lokata nocna to prosta metoda na pomnażanie pieniędzy w Twojej firmie, bez zamrażania kapitału! Ty śpisz, a Twoje pieniądze pracują same na siebie! Poznaj jak działa lokata nocna i kto na niej skorzysta!

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.12.2022 r

Czym jest lokata overnight?

Lokata overnight (O/N), czyli lokata nocna jest inwestycją trwająca przez jedną noc lub w przypadku aktywacji lokaty w piątek, na okres całego weekendu. Lokatę aktywuje się popołudniem, do około godziny 15:00, i jest automatycznie zamykana rano, kolejnego dnia roboczego.

Jest to produkt kierowanym do przedsiębiorców oraz klientów korporacyjnych, ze względu na wysoki próg minimalny otwarcia depozytu - lokatę można otworzyć dopiero od 20 000, 50 000 a czasami nawet 100 000 złotych.

Jest to rodzaj lokaty terminowej na bardzo krótki czas - okres jednej lub kilku nocy.

Jak działa lokata overnight?

Lokata nocna jest objęta oprocentowaniem według stawki WIBID O/N - stawka oprocentowania zmienna każdego dnia. Oprocentowanie lokaty wynosi od 0,1% do 1% w skali roku.

Zysk z jednej nocy na lokacie jest bardzo mały. Aby osiągnąć znaczne korzyści konieczna jest regularność i wysoki depozyt. Między innymi dlatego lokaty overnight są kierowane do klientów biznesowych.

Lokata overnight jest najczęściej dostępna w dwóch podstawowych typach:

  • Lokata O/N automatyczna - klient podpisuje umowę na ustalonych warunkach, na mocy, której bank będzie automatycznie pobierał określoną kwotę w ramach depozytu overnight.
  • Lokata O/N otwierana na zlecenie - klient musi każdorazowo samodzielnie aktywować lokatę składając wniosek i przelać pieniądze na lokatę. Jest to mniej wygodne rozwiązanie, jednak daje pełną kontrolę nad finansami.

Oferta lokat nocnych w bankach w Polsce

Aktualnie banki oferują lokat overnight wyłącznie klientom biznesowym. Zależnie od kwoty depozytu zmieniają się możliwość zysku. Im większe pieniądze wpłacimy na lokatę tym lepsze warunki można uzyskać.

Praktycznie każdy bank w Polsce posiada ofertę lokaty nocnej. Warunki lokaty w poszczególnych bankach są bardzo zbliżone. Cechują je:

  • konieczność posiadania rachunku bieżącego lub pomocniczego w banku, w którym zakładamy lokatę,
  • niskie oprocentowanie - aktualnie prawie w każdym banku wynosi 0,1%,
  • możliwość negocjowania warunków przy wyższym wkładzie,
  • minimalny depozyt ok. 50 000 zł,
  • możliwość oszczędzania w różnych walutach - PLN, EUR, USD i wiele więcej.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę overnight?

Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest kwota otwarcia lokaty O/N - wybierz bank, który proponuje warunki odpowiednie dla kapitału Twojej firmy.

Najważniejszym czynnikiem jest oprocentowanie lokaty - im wyższe, tym większy i szybszy zysk. Oprocentowanie ustalane według stawki WIBID O/N zmienia się każdego dnia, jednak podpisując umowę długoterminową na lokatę nocną, można wynegocjować lepsze warunki! Aby uzyskać możliwość negocjacji konieczny jest wyższy depozyt - wynoszący nawet 100 000 zł.

Wady i zalety lokat nocnych

Główną zaletą lokaty overnight jest krótki czas zamrożenia pieniędzy - lokata jest aktywowana po godzinie 15 i zamykana w godzinach porannych. Zysk na tej lokacie wypracujemy regularnością oszczędzania. W tym przypadku bardzo ważne jest automatyczne odnowienie lokaty - znacznie ułatwia sprawę, gdyż nie musimy pamiętać o codziennej aktywacji depozytu.

Wadami są: niskie oprocentowanie, wymaganie wysokiego depozytu minimalnego i niskie oprocentowanie. Jest to produkt dedykowany klientom biznesowym, który wymaga systematycznego oszczędzania, gdyż jednorazowy zysk kapitałowy jest bardzo niski.

Lokata overnight - podsumowanie

Lokata nocna to bardzo dobra metoda oszczędzania bez zamrażania kapitału na długi okres czasu. Korzystanie z automatycznej lokaty overnight jest bardzo proste - wystarczy podpisać jedną umowę!

Środki z rachunku głównego lub pomocniczego są pobierane na lokatę jedynie na noc - po godzinie 16, i wrócą na Twoje konto rano. Z drugiej strony aby zaobserwować zysk konieczna jest wytrwałość, gdyż oprocentowanie jest bardzo niskie.

Często zadawane pytania

Czy lokata overnight jest bezpieczna?
Tak, lokata nocna jest bezpieczna. Nie ma tu ryzyka utraty środków.
Czy z lokat overnight można wypłacać środki?
Specyfiką lokaty nocnej jest krótki czas zamrożenia środków. Lokata jest aktywowana jedynie na czas nocy. W nocy nie wypłacisz zdeponowanych środków.
Czy lokaty nocne są odnawialne?
Tak, większość banków oferuje automatyczne odnawianie lokaty.
Ile wynosi podatek od lokaty overnight?
Podatek od lokaty overnight jest liczony indywidualnie od przychodów finansowych z odsetek. Przychód ten kwalifikuje się jako przychody z kapitałów pieniężnych.
Czy do aktywnej lokaty nocnej można dopłacać środki?
Nie, nie można. Nie jest to jednak problem, gdyż lokata jest aktywowana ok. godziny 16 i zamykana ok. godziny 6.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5