Lokata dla dziecka - oferty w Polskich bankach
akredo.plKontaLokata bankowaLokata dla dziecka - oferty w Polskich bankach

Lokata dla dziecka - oferty w Polskich bankach

Oferty lokat dla dzieci są przedstawiane z dwóch perspektyw: jako rachunek dedykowany dla dzieci - dziecko samo może obserwować stan swoich oszczędności lub jako lokata długoterminowa dla rodziców - celem jest pomnożenie kwoty, którą chcemy przeznaczyć dla dziecka w przyszłości. Przedstawiamy wszystkie oferty dla obu tych przypadków.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.01.2023 r

Czym jest lokata dla dziecka?

Lokata dla dziecka to specjalistyczna forma tradycyjnej lokaty bankowej, która jest otwierana z myślą o dziecku. Lokata to świetna metoda na zbudowanie kapitału na przyszłość swojego dziecka, który w przyszłości będzie mogło wykorzystać na edukację, spełnienie marzeń czy najpilniejsze potrzeby.

Na lokatę warto przeznaczyć “nadwyżkę pieniędzy”. Przykładowo może to być gotówka przekazana w prezencie na urodziny, chrzciny czy pierwszą komunię. Oprocentowanie na rachunku może znacznie pomnożyć zdeponowaną gotówkę i stać się jeszcze lepszym, prezentem.

Chociaż nie wszystkie banki posiadają lokaty dedykowane dzieciom, to taką lokatę z myślą o dziecku można założyć w każdym banku. Zrobisz to w ramach oferty standardowej. Młodzi klienci (13-18 lat) mogą skorzystać z oferty lokaty mobilnej - krótkoterminowa lokata do konta osobistego.

Jak działa lokata dla dziecka?

Lokata dziecięca działa na takich samych zasadach jak tradycyjna lokata bankowa dla dorosłych. Jest to oprocentowanym depozyt bankowy, na który pieniądze wpłacamy tylko raz, przy jego otwieraniu. Po upłynięciu czasu wyznaczonego w umowie lokaty, zostanie naliczony zysk z odsetek - zazwyczaj ma to miejsce na koniec okresu, chociaż zdarzają się oferty z częstszą kapitalizacją.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy lokat: krótkoterminowe - okres od kilku dni do kilku miesięcy oraz długoterminowe - depozyt na okres do nawet 60 miesięcy. W większości przypadków lokaty te mogą być automatycznie odnawialne lub odnawialne na życzenie klienta.

Czas trwania lokaty dla dziecka ma szczególne znaczenie. Większość banków proponuje dla klientów kont osobistych w wieku 13-18 lat lokaty mobilne - krótkoterminowe lokaty, często dostępne na promocyjnych warunkach. Można to również potraktować, jako metodę nauki oszczędzania - długi okres oczekiwania to większy zysk. Rzadko kiedy młodzi klienci mają do wyboru oferty lokat długoterminowych.

Dla rodziców, którzy chcą otworzyć lokatę dla swoich dzieci kierowane jest oferta lokat standardowych na krótki i długi termin. Okres trwania lokaty najlepiej ustalić na czas do momentu, gdy chcemy przekazać środki z lokaty dziecku np. na 18 urodziny, rozpoczęcia nauki na uniwersytecie czy jako prezent ślubny.

Lokata dla dziecka a standardowa lokata

Aktualnie oferta lokat dedykowana dla dzieci jest stosunkowo krótka. Częściej spotykane jest konto oszczędnościowe, które pozwala na regularne wpłaty i wypłaty z rachunku. Naszym zdaniem jest to lepszy produkt do nauki oszczędzania i zarządzania pieniędzmi.

Dlaczego więc piszemy o lokacie dla dziecka? Te są znacznie lepsze, gdy mamy z góry zaplanowany cel i nadwyżkę kapitału, aby otworzyć rachunek. Każda lokata standardowa może być lokatą dla dziecka, gdyż to tylko od Ciebie zależy na co przeznaczysz te oszczędności.

Chcesz aby lokata była na nazwisko Twojego dziecka? Niestety, lokaty standardowej nie można otworzyć na rzecz innej osoby - dostęp do lokaty mają tylko posiadacze i współposiadacze konta. Lepiej jest zachować pełną kontrolę nad lokatą dla dziecka - na wypadek, gdyby nasz nastolatek sam chciał zamknąć depozyt przed czasem.

Jak obliczyć zysk z lokaty dla dziecka?

Zysk można obliczyć z pomocą kalkulatora zysku z lokaty. Takie narzędzie znajdziesz w naszym serwisie - zachęcamy do korzystania. Wystarczy podać oprocentowanie jakie proponuje bank i okres na jaki chcemy otworzyć lokatę. Przedłużenie okresu lokaty dziecka o kolejne lata może wymagać ponownego przeliczenia.

Banki z góry określają zysk dla każdej lokaty przed jej założeniem. Warto wiedzieć, że zależnie od czasu trwania depozytu banki proponują różne oprocentowanie. Zazwyczaj im dłuższy okres trwania lokaty, tym wyższe oprocentowanie.

Czasami najdłuższy czas nie zapewnia najwyższej stopy procentowej. Przykładowo: Nest Bank w ofercie Nest Lokaty proponuje 4% na okres 18 lub 24 miesięcy, a 3,5% na 36 miesięcy.

Warunki lokat dla dziecka

Do założenia lokaty dla dziecka konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków:

 • odpowiednia kwota depozytu - najczęściej min. 1000 zł,
 • konto osobiste w banku - nie we wszystkich instytucjach,
 • wpłacenie określonych w umowie środków na wskazany rachunek,
 • w przypadku lokat dla dzieci i młodych - zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Co ważne, lokatę tradycyjną w większości banków można otworzyć całkowicie przez Internet. Można to zrobić również w placówce banku lub przez bankowość telefoniczną.

Oferta lokat dla dziecka w bankach w Polsce

Na przestrzeni kilku lat banki wprowadziły i powoli zrezygnowały z oferty lokat dedykowanych dzieciom. Jedne lokaty skierowane do klientów w wieku 13 - 18 to lokaty mobilne do konta osobistego. Przedstawiamy dostępne oferty lokat mobilnych dla dzieci w 2023 roku.

Bank Nazwa lokaty dla dziecka Oprocentowanie lokaty Czas trwania
Credit Agricole Lokata mobilna 10% 180 dni
BNP Paribas Lokata dla samodzielniaka 4,5% 3 miesiące

Powodem rezygnacji z oferty lokat dla dzieci, może być większa popularność dziecięcych kont oszczędnościowych. Te dają większą swobodę korzystania, jak również lepiej spełniają rolę edukacyjną. Sprawdź ofertę kont oszczędnościowych dla dziecka w Akredo!

Jeśli potrzebujesz lokaty dla dziecka, możesz ją założyć w ramach oferty standardowej. Cel otwarcia rachunku nie jest dla banku najważniejszy - może on być dowolny. Bardzo często do otwarcia i obsługi lokaty, np. do wypłaty pieniędzy z rachunku, potrzebne jest konto osobiste w danej instytucji.

Bank Oprocentowanie Czas trwania lokaty
ING Bank Śląski 1,5 - 7% 3,6 lub 12 miesięcy
PKO BP 1 - 2,5% 3,6 lub 12 miesięcy
Pekao 3,5 - 4% 3,6 lub 12 miesięcy
Credit Agricole 3 - 4,5% 1 - 36 miesięcy
mBank 0,5% 3 lub 6 miesięcy
Santander Bank Polska 3,5 - 4% 3,6 lub 12 miesięcy
Alior Bank 0,6 - 0,8% 1, 3,6 lub 12 miesięcy
Bank Pocztowy 0,1 - 5% 3 lub 36 miesięcy
BNP Paribas 2,5 - 6,1% 1 - 24 miesiące
SKOK Stefczyka 3 - 4,29% 1 - 60 miesięcy
Citi Bank 3 - 4% 1 tydzień - 24 miesięcy
Velo Bank 1 - 2,75% 3 - 18 miesięcy

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę dla dziecka?

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze lokaty jest jej oprocentowanie - im wyższe tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że wiele banków wymaga posiadania konta osobistego do prowadzenia lokaty. Jeśli nie będziemy korzystali z rachunku osobistego, może spowodować opłaty - nie zawsze, jednak warto mieć to na uwadze.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy lokata jest automatycznie odnawialna. Zazwyczaj bank skontaktuje się z posiadaczem rachunku z pytaniem o przedłużenie lub przekaże przypomnienie o jej automatycznym odnowieniu.

Wady i zalety lokat dla dziecka

Lokata dla dzieci ma wiele zalet, ale również swoje wady. Największą zaletą jest wysokie bezpieczeństwo środków na rachunku i pewny, przewidziany zysk.

Wady:

 • mało ofert dedykowanych bezpośrednio dzieciom,
 • utrata odsetek przy przedterminowym rozwiązaniu lokaty,
 • do założenia często wymagane jest konto osobiste.

Zalety:

 • stałe oprocentowanie rachunku,
 • można założyć przez internet,
 • świetna metoda na pomnożenie kapitału,
 • opcja automatycznej odnawialności,
 • wysokie bezpieczeństwo środków,
 • zmniejszenie skutków inflacji.

Lokata dla dziecka - podsumowanie

Lokata dla dziecka to bardzo dobre rozwiązanie na pomnożenie oszczędności. Długoterminowa lokata zapewnia wysoki zysk, szczególnie gdy wpłacimy pokaźną sumę. Dodatkowo BGK gwarantuje wysokie bezpieczeństwo dla oszczędności. Saldo depozytu wraz z odsetkami jest zabezpieczone do kwoty 100 tys. EUR, czyli blisko pół miliona złotych.

Często zadawane pytania

Czy lokata dla dziecka jest bezpieczna?
Tak, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bezpieczeństwo depozytu do kwoty 100 000 euro, które obejmuje również lokaty dla dzieci.
Czy z lokat dla dzieci można wypłacać środki?
Można wypłacić środki z lokaty, jednak jeśli zrobimy to przed terminem wyznaczonym w umowie tracimy odsetki za dany okres lokacyjny.
Czy lokaty dla dziecka są odnawialne?
Lokaty tradycyjne są lokatami odnawialnymi. Lokaty mobilne dla dzieci są zazwyczaj nieodnawialne.
Ile wynosi podatek od lokaty dla dziecka?
Jest to standardowy podatek od zysków kapitałowych tzw. podatek Belki, który wynosi 19% liczone od zysku. Przykład: wpłaciłem na lokatę 3 miesięczną 1000 zł. Zysk kapitałowy wyniósł 10 zł. Podatek od zysku kapitałowego 19%, został potrącony z moich odsetek w kwocie 1,9 zł.
Czy do aktywnej lokaty dla dziecka można dopłacać środki?
Nie, nie można. Kwotę lokaty ustala się jednorazowo przy jej otwieraniu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5