Lokata z funduszem inwestycyjnym
akredo.plKontaLokata bankowaLokata z funduszem - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata z funduszem - wszystko co musisz wiedzieć

Z lokaty oszczędnościowej, jak i funduszu inwestycyjnego, można skorzystać za pomocą jednego produktu. Pieniądze na lokacie z funduszem inwestycyjnym zostają podzielone między atrakcyjnie oprocentowaną lokatą a wybranym funduszem inwestycyjnym. Ogranicza to ilość formalności i pozwala nam na większy zysk niż przy standardowej lokacie. Poznaj szczegóły ofert!

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.12.2022 r

Czym jest lokata z funduszem inwestycyjnym?

Lokata z funduszem inwestycyjnym to produkt oszczędnościowy, który łączy dwie oferty w jedną. Zamieszczone w niej środki zostają w części umiejscowione na lokacie z gwarancją ich wypłaty wraz z zyskiem z oprocentowania po ukończeniu czasu trwania depozytu. Druga część środków dołącza do puli inwestycyjnej, na którą składają się wszyscy klienci lokaty. Środki te inwestowane są zgodnie z planem inwestycyjnym lokaty, dzięki czemu mogą wygenerować dodatkowy przychód dla klientów banku, choć istnieje też ryzyko niepowodzenia.

Jak działa lokata z funduszem?

Klientami lokaty z funduszem mogą być klienci indywidualni, osobowości prawne, jak i organizacje bez osobowości prawnej. Zależnie od warunków umowy część środków trafia na lokatę, a pozostałość zostaje zainwestowana. Jeżeli inwestycje się powiodą, na koniec okresu trwania lokaty bank wyda nam środki z odsetkami oraz premię zależną od naszego udziału w lokacie. Jeżeli jednak bank zaprzepaści powierzone pieniądze, zwrotowi podlega tylko suma która została umiejscowiona na lokacie.

Istotną różnicą między lokatą tradycyjną a lokatą z funduszem, jest ograniczona ochrona bankowego funduszu gwarancyjnego. Ochronie podlegają środki konsumenta które trafiły na lokatę do wartości 100 000 euro. Pieniądze które bank przeznacza na inwestycje, nie podlegają ochronie i w przypadku niewypłacalności banku przepadną.

Jak obliczyć zysk z lokaty z funduszem?

Podstawowy zysk lokaty z funduszem generuje część pieniędzy znajdująca się na lokacie. Zazwyczaj będzie to procentowa wartość kwoty zaznaczona w ofercie, np. połowa zainwestowanych środków. Wartość tą można wpisać w standardowy kalkulator dochodów z lokaty raz ze wskazanym w ofercie oprocentowaniem. Odsetki możemy również obliczyć samodzielnie, posługując się wzorem:

kwota depozytu * czas trwania lokaty * oprocentowanie w skali roku / 365 dni

Uzyskany zysk z lokaty jest gwarantowany. Przychód z części inwestycyjnej niestety jest z kolei niemożliwy od określenia. Należy zapoznać się ze strategią inwestycyjną banku, sprawdzić stan giełdy i wydedukować potencjalny zysk samodzielnie. Szacowania nie będą w tym przypadku dokładne, ponieważ giełda jest nieprzewidywalna.

Oferta lokat z funduszem w bankach w Polsce

Trzy Polskie banki oferują w tej chwili fundusze inwestycyjne, przy czym oferta banku Santander jest promocją dostępną tylko do końca roku. Fundusze inwestycyjne cechuje wysokie oprocentowanie. Bank jest bardziej szczodry niż przy standardowych lokatach, ponieważ oczekuje zysku z inwestowania powierzonych mu środków.

Trzy dostępne obecnie oferty nie odbiegają od siebie w żaden znaczący sposób. Decyzja sprowadza się do kwestii jaką część środków chcemy umiejscowić na lokacie, a jaką zainwestować. Wszystkie banki oferują wybór różnych funduszy inwestycyjnych, więc ich ryzyko dopasujesz do swoich preferencji.

Bank Wypełnij wniosek Oprocentowanie Okres depozytowania Podział lokata/inwestycja Kwoty
ING Wypełnij wniosek 7,75% 3 - 12 miesięcy 30%/70% od 4 000 zł
Pekao Wypełnij wniosek 7% 3 - 12 miesięcy 50%/50% od 5 000 zł
Santander Wypełnij wniosek 7,2% 3 miesiące 65%/35% do 100 000 zł

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę z funduszem?

Decydując się na lokatę z funduszem, należy poddać analizie obie części oferty. Lokata na którą się decydujemy, powinna mieć wyższe oprocentowanie od obecnie panującej inflacji, inaczej pozostawione na niej środki będą tracić na wartości. Czas trwania umowy również należy dobrać, biorąc pod uwagę, kiedy te pieniądze mogą być nam potrzebne.

Oferowane fundusze inwestycyjne należy przeanalizować w kwestii ryzyka i potencjalnego zysku. Jeżeli stać nas na potencjalną stratę środków, bardziej ryzykowny plan może się opłacać. Jeżeli jednak chcemy tylko zabezpieczyć nasze oszczędności, fundusze o niskim ryzyku w pełni nas zadowolą. Każdy bank oferuje charakterystykę opcji inwestycyjnych, a dodatkowe pytania możemy zadawać doradcy w banku.

Wady i zalety lokat z funduszem

Lokata z funduszem nie jest lepsza czy gorsza od typowej lokaty terminowej. Jest to oddzielny produkt, skierowany do osób zainteresowany inwestycjami, które chcą zarządzić swoimi oszczędnościami w dwojaki sposób z minimum formalności. Jest to świetny sposób na dywersyfikacje oszczędności, należy jednak mieć na uwadze, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem.

Zalety:

  • Dywersyfikacja oszczędności.
  • Mniej formalności niż przy zakupie oddzielnej lokaty i inwestycji.
  • Wysokie oprocentowanie lokat.
  • Inwestowanie niewymagające rozległej wiedzy finansowej.

Wady:

  • Ryzyko utraty części inwestycji.
  • Wysoki próg wstępu.

Lokata z funduszem inwestycyjnym - podsumowanie

Lokata z funduszem to rozwiązanie dla osób, które i tak planowały zainwestować część swoich oszczędności. Podpisując tylko jedną umowę, zapewniamy sobie korzyści z obydwu produktów finansowych. Wysokie oprocentowanie jest znaczną przewagą względem tradycyjnych lokat. Niestety, należy mieć na uwadze aby nie przeznaczyć na lokatę z funduszem inwestycyjnym więcej pieniędzy, niż stać nas stracić. Nawet z najlepszą intencją, bank nie może zagwarantować nam sukcesu.

Często zadawane pytania

Czy lokata z funduszem inwestycyjnym jest bezpieczna?
Tylko częściowo. Środki na lokacie objęte są ochroną bankowego funduszu gwarancyjnego, aż do kwoty będącej równowartością 100 000 euro. Pieniądze przeznaczone na inwestycje mogą już do nas nie wrócić.
Czy z lokat z funduszem można wypłacać środki?
Tylko poprzez zerwanie umowy, w wyniku czego tracimy zysk, jaki otrzymalibyśmy po jej terminowym zakończeniu.
Czy lokaty z funduszem inwestycyjnym są odnawialne?
Nie. Lokaty z funduszem są z zasady nieodnawialne.
Ile wynosi podatek od lokaty z funduszem inwestycyjnym?
19% od zysku z odsetek i inwestycji.
Czy do aktywnej lokaty z funduszem inwestycyjnym można dopłacać środki?
Nie. Wartość lokaty ustala się podczas tworzenia umowy i nie może ona zostać powiększona w trakcie jej trwania.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5