Lokata dynamiczna - najważniejsze informacje
akredo.plKontaLokata bankowaLokata dynamiczna - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata dynamiczna - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata dynamiczna to specyficzny rodzaj lokaty, który różni się od tradycyjnych lokat tym, że jej oprocentowanie jest zmienną wartością, zależną od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Dzięki temu, inwestor ma szansę na wyższe zyski w sytuacji, gdy stopy procentowe rosną. Jednakże, takie rozwiązanie niesie ze sobą także ryzyko, gdyż w sytuacji spadku stóp procentowych, oprocentowanie lokaty może być niższe. Lokata dynamiczna daje możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie, co jest jej dodatkowym atutem. Warto jednak pamiętać, że jej działanie jest bardziej złożone niż w przypadku tradycyjnych lokat, dlatego przed jej założeniem warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami oraz śledzić sytuację na rynku finansowym. Chociaż obecnie w Polsce trudno jest znaleźć oferty lokat dynamicznych, to jednak w odpowiednich warunkach rynkowych mogą one stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych lokat. Lokata dynamiczna to propozycja dla tych, którzy chcą aktywnie zarządzać swoimi oszczędnościami i są gotowi podjąć pewne ryzyko w zamian za potencjalnie wyższe zyski.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.12.2022 r

Czym jest lokata dynamiczna?

Lokata dynamiczna jest lokatą o zmiennym oprocentowaniu. Odsetki naliczane są na koniec każdego miesiąca, po czym oprocentowanie jest aktualizowane na bazie zmian stopy referencyjnej NBP. W odróżnieniu od tradycyjnej lokaty, lokata dynamiczna pozwala również na wypłatę środków w dowolnym momencie przy zachowaniu dotychczasowych zysków bądź ich części.

Jak działa lokata dynamiczna?

Zakładając lokatę dynamiczną, należy dokładnie przeanalizować jej warunki, ponieważ może ona przyjąć zróżnicowany charakter. Bank może naliczać nam odsetki co miesiąc na podstawie bieżącego oprocentowania lub wypłacić je dopiero na sam koniec na podstawie oprocentowania na dany dzień. Podobnie wygląda sytuacja z wczesnym rozwiązaniem umowy. Powinna ona wyszczególniać, czy klient zachowa dotychczasowo wypracowane odsetki, dostanie je na podstawie wyliczeń dnia bieżącego, czy otrzyma inną formę odsetek oddzielną od samego oprocentowania z racji wczesnego przerwania umowy. Działanie lokaty dynamicznej może opierać się na jednym z tych zestawów założeń.

Lokata dynamiczna a lokata progresywna - różnice

Niektóre banki traktują lokatę dynamiczną i lokatę progresywną jak produkty tożsame. Zdarzają się nawet oferty nazywane lokatami dynamicznymi prowadzone na zasadach progresywnych, nie jest to jednak to samo. Oprocentowanie lokaty dynamicznej zależy od stóp NBP. Może więc wzrastać lub maleć z biegiem czasu.

Oprocentowanie lokaty progresywnej może wyłącznie wzrastać. Jego wartość w każdym miesiącu trwania lokaty ustala się podczas konstruowania umowy z bankiem. Po jej podpisaniu, wartości te nie ulegną zmianie. Jeżeli więc zaoferowano nam o 0,5% więcej oprocentowania w każdym miesiącu, na taki wzrost możemy liczyć w każdej sytuacji.

Oferta lokat dynamicznych w bankach w Polsce

Obecnie Polskie banki nie oferują lokat dynamicznych dla klientów indywidualnych. Stopy procentowe w ostatnim czasie regularnie wzrastają aby zwalczać inflację. Stanowi to zbyt wysokie ryzyko dla banków, co zmniejszyło popularność lokat dynamicznych. Jednocześnie jest to czas, w którym oferty tego typu mogłyby okazać się najbardziej opłacalnymi. Gdy tylko pojawią się na rynku atrakcyjne oferty, zamieścimy je pod tym nagłówkiem w tabelce. Radzimy wypatrywać takiej okazji, sprawdzając regularnie stronę.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę dynamiczną?

W przypadku lokaty dynamicznej, warto spojrzeć na wysokość stóp procentowych wykorzystywanych przez bank do obliczania oprocentowania lokaty. Jeżeli w ostatnich miesiącach regularnie malały, jest ryzyko, że na lokacie będziemy ostatecznie stratni.

Mimo że pieniądze z lokaty dynamicznej można wypłacić w dowolnym momencie, warto dopasować też czas trwania lokaty do naszych preferencji. Zastanówmy się, kiedy pieniądze mogą nam być potrzebne, ponieważ dopiero po zakończeniu lokaty zaczerpniemy z niej pełnię korzyści.

Zalety i wady lokat dynamicznych

Zalety lokat dynamicznych:

  • Szansa na wyższe oprocentowanie.
  • Nie tracimy okazji, gdy stopy procentowe wzrosną po założeniu przez nas lokaty.

Wady lokat dynamicznych:

  • Możemy stracić środki.
  • Ciężko znaleźć dobre oferty lokat dynamicznych pośród Polskich banków.

Lokata dynamiczną można porównać do produktów inwestycyjnych, ponieważ posiadają one pewne ryzyko. W tym przypadku, jeżeli nam się nie powiedzie, dostaniemy mniejszy zysk z odsetek, niż na lokacie terminowej. Z drugiej strony, jeżeli dobrze przewidzimy okres, w którym zakładamy lokatę, czeka nas dodatkowy zysk w związku ze zmianami w polityce pieniężnej kraju.

Lokata dynamiczna - podsumowanie

Lokata dynamiczna to interesujące rozwiązanie oszczędnościowe. Otrzymywane przez nas pieniądze zależą od zmian Polskiej polityki pieniężnej. Mamy więc szansę na pokaźny zarobek, jeżeli wybierzemy odpowiedni moment i znajdziemy atrakcyjną ofertę. Banki są jednak ostrożne i z zasady nie udostępniają lokat dynamicznych, gdy obecne warunki działają na ich niekorzyść.

Często zadawane pytania

Czy lokata dynamiczna jest bezpieczna?
Tak. Pieniądze na lokacie są zabezpieczone przez bankowy fundusz gwarancyjny do kwoty 100 000 euro.
Czy z lokat dynamicznych można wypłacać środki?
Lokatę można zakończyć wcześniej, wypłacając całość jej wartości. Wysokość otrzymanych odsetek przy wczesnym rozwiązaniu lokaty zależy od warunków umowy.
Czy lokaty dynamiczne są odnawialne?
Nie. Po zakończeniu lokaty należy ją otworzyć na nowo.
Ile wynosi podatek od lokaty dynamicznej?
19% od zysku z odsetek.
Czy do aktywnej lokaty dynamicznej można dopłacać środki?
Nie. W porównaniu z kontem oszczędnościowym, nie można powiększyć kwoty przechowywanej na lokacie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5