Weryfikacja tożsamości Kontomatik

Weryfikacja tożsamości Kontomatik

Wszystkie portale pożyczkowe wymagają weryfikacji tożsamości przed udzieleniem pożyczki. Jedną z dostępnych funkcji jest logowanie się przez aplikację weryfikującą. Dowiedz się, jak działa Kontomatik, czy to bezpieczne oraz co sprawdza ten zautomatyzowany system.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Kontomatik — co to za aplikacja?

Kontomatik świadczy usługi dostępu do danych bankowych oraz ich agregacji. Narzędzia Kontomatik są wykorzystywane przez instytucje finansowe do
automatycznej i natychmiastowej weryfikacji kondycji finansowej oraz tożsamości osoby ubiegającej się o np. pożyczkę lub wypożyczenie sprzętu. Wymóg weryfikacji klienta jest narzucany na firmy przez art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723).

Funkcjonujący na rynku od 2009 roku Kontomatik stanowi najczęściej używaną alternatywę dla przelewu weryfikacyjnego. Dzięki Kontomatikowi klienci instytucji finansowej mogą przejść np. przez proces kredytowy bez konieczności każdorazowego potwierdzania swojej tożsamość oraz bez przekazywania pieniędzy w ramach przelewu, robienia zdjęć, czy przeprowadzenia rozmowy z pracownikiem firmy pożyczkowej. W rezultacie proces ten jest znacznie szybszy, oszczędzając nam godziny, a niekiedy nawet dni oczekiwań na wydanie decyzji kredytowej.

Jak działa Kontomatik?

Aplikacja służy potwierdzeniu danych osobowych wnioskodawcy przez pobieranie i analizę informacji zawartych na koncie bankowym użytkownika. Klient loguje się na swoje konto bankowe za pośrednictwem programu, który odczytuje niezbędne dane i przekazuje je firmie pożyczkowej zgodnie z prośbą użytkownika. Jeżeli dane są jednakowe ze wpisanymi w formularzu, pożyczkodawca jest w stanie potwierdzić tożsamość klienta, tym samym kończąc proces weryfikacji.

Kontomatik działa w zgodzie z regulacjami RODO oraz dyrektywą PSD2, która weszła w życie w 2019 roku. Na jej zasadach, banki są zobowiązane udzielić informacji o rachunku płatniczym uprawnionych do tego firmom — jak Kontomatik — na prośbę klienta. Tę z kolei udziela się zaznaczając zgody przy korzystaniu z Kontomatik, o co program prosi nas w klarowny sposób.

Informacje na temat właściciela konta pobierane przez Kontomatik zawierają:

 • Imię i nazwisko
 • Adres
 • Numer konta
 • Numer dowodu osobistego
 • Historię transakcji na rachunku bankowym
 • Stan konta

Ściągnięte przez Kontomatik dane pozwalają nie tylko na weryfikację tożsamości ale również analizę zdolności kredytowej oraz weryfikację dochodów. Gdy korzystamy z programu, pożyczkodawca otrzymuje wszystkie informacje, jakich potrzebuje, aby dostosować warunki pożyczki do możliwości finansowych wnioskodawcy.

Kto może korzystać z usługi Kontomatik?

Warunkiem korzystania z usługi Kontomatik jest posiadanie konta bankowego. Natomiast może być on wykorzystywany tylko do analizy kont w bankach, które podjęły współpracę z odpowiedzialną za niego firmą. Nie będzie on w stanie pobrać danych z banku, który nie wyraził na to zgody, w przypadku takiej sytuacji należy skorzystać z innej formy weryfikacji tożsamości.

Kontomatik a ocena zdolności kredytowej

Dzięki dostępowi do danych z konta bankowego wnioskodawcy, Kontomatik nie tylko potwierdza jego dane osobowe, ale ma również możliwość pozyskania odpowiednich danych do przeprowadzenia oceny jego zdolności kredytowej. Informacje, które najbardziej wpłyną na ocenę, to miesięczna ilość wpływów i wydatków. Narzędzie oceni dochody klienta oraz sprawdzi, czy nie ciążą na nim jakieś stałe opłaty związane z egzekucją komorniczą. Pożyczkodawca może następnie wykorzystać te informacje, aby określić, jaką sumę i na jakich warunkach jest w stanie udostępnić wnioskodawcy tak, aby ten mógł bez przeszkód spłacić zobowiązanie.

Kontomatik- krok po kroku jak korzystać z aplikacji

Opcja wyboru metody weryfikacji pojawia się na większości stron pożyczkowych po wypełnieniu wniosku o udzielenie dofinansowania. Aby skorzystać z aplikacji Kontomatik, należy ją w tym momencie wybrać, po czym użytkownik zostaje przeniesiony do listy banków. Tam wybieramy bank, z którego chcemy skorzystać. Następnie logujemy się i zostawiamy stronę banku otwartą aż do automatycznego wylogowania. W tym czasie aplikacja pobierze niezbędne dane. Po powrocie do strony pożyczkowej często będzie już na ciebie czekać wynik weryfikacji, a nawet oceny zdolności kredytowej.

W skrócie, weryfikacja za pomocą Kontomatik przebiega następująco:

 • Złóż wniosek o pożyczkę.
 • Wybierz Kontomatik jako metodę weryfikacji.
 • Wybierz z listy swój bank.
 • Zaloguj się do bankowości i zostaw stronę otwartą do zakończenia weryfikacji.

Jakie firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość przy pomocy Kontomatik?

Ponieważ Kontimatik oferuje szybki i bezpieczny proces weryfikacji oraz jest wygodny w obsłudze dla pożyczkobiorców, stał się popularnym wyborem wielu instytucji finansowych. Pośród nich, znajdziesz następujące oferty:

Firma Kwota Czas spłaty
AASA 1000 - 15 000 zł 36 miesięcy
AlfaKredyt 500 - 6000 zł 30 dni
ExtraPortfel 500 - 7 500 zł 30 dni
Feniko.pl 300 - 3 000 zł od 7 dni do 6 miesięcy
Finbo 500 - 15 000 zł 30 dni
HapiPożyczki 2000 - 15 000 zł 12 - 36 miesięcy
KredytOK 1000 - 7000 zł 12, 18, 24, lub 36 rat
Kuki 500 - 15 000 zł 30 dni
Lendon.pl 500 - 7 500 zł 30 dni
Miloan 500 - 5000 zł 30 dni
NetCredit 1550 - 5000 zł 30 dni
Pożyczka Plus 200 - 15 000 zł od 10 do 45 dni
Provident 300 - 20 000 zł od 3 do 48 miesięcy
Smartney 3000 - 60 000 zł od 6 do 96 miesięcy
SMART pożyczka 200 - 15 000 zł 10 do 30 dni
Solcredit 100 - 5000 zł 91 - 120 dni
SuperGrosz 1000 - 15 000 zł od 4 do 50 rat
Szybka Gotówka 400 - 15 000 zł 30 lub 65 dni
TakTo 1000 - 10 000 zł od 6 do 40 rat
ViaSMS 100 - 4000 zł 30 dni
Wandoo 100 - 8000 zł od 14 do 30 dni
Wonga 200 - 20 000 zł od 30 dni do 48 miesięcy

Jakie banki weryfikują tożsamość przy pomocy usługi Kontomatik?

Aplikacja Kontomatik jest bardzo pomocna nie tylko dla firm pożyczkowych, ale również banków. Gdy zakładasz nowe konto w banku za pomocą Kontomatik, bank może pobrać informacje odnośnie do twojej dawnej historii kredytowej czy jakości produktów, jakie były ci oferowane przez poprzedni bank. Te informacje pomagają mu dostosować nową ofertę do twoich potrzeb.

Z API Kontomatik korzystają banki takie, jak:

 • Alior Bank
 • BNP Paribas
 • mBank
 • Millennium bank
 • Nest Bank
 • Raiffeisen Digital Bank
 • Revolut
 • SKOK Stefczyka

Czy Kontomatik jest bezpieczny

Usługa Kontomatik jest dostępna na rynku od 2009 roku i do tej pory nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Producenci zapewniają, że dane logowania są odpowiednio szyfrowane i przechowywane wyłącznie w tymczasowej pamięci, skąd znikają po kilku sekundach. Informacje z konta przechowywane są do dwóch tygodni, zgodnie z regulacjami prawnymi. Naturalnie, program spełnia też szereg wymogów UE odnośnie do bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych.

Korzyści korzystania z usługi Kontomatik

Kontomatik umożliwia zautomatyzowanie zarówno weryfikacji tożsamości klienta, jak i oceny jego zdolności kredytowej. Jest to szybkie rozwiązanie, które jest łatwe w użyciu i nie wymaga pobierania dodatkowego oprogramowania na telefon. Dzięki niemu nie musisz podejmować się transferu środków ani udostępniać zdjęcia swojej osoby pożyczkodawcy, jak w przypadku weryfikacji przelewem bądź za pomocą selfie.

“Kontomatik to doskonałe źródło informacji dla pożyczkodawców, zapewniające szybki i łatwy dostęp do danych finansowych, które pomagają pożyczkodawcom lepiej ocenić ich potencjalnych klientów. Korzystając z narzędzi otwartej bankowości, Kontomatik importuje dane bankowe z konta klienta (za jego zgodą) i na ich podstawie może pomóc ocenić jego zdolność kredytową w kilkanaście sekund. Dzięki temu, że ta usługa jest tak szybka, jest bardzo popularna i ma bardzo wielu zwolenników w Polsce.”

Kontomatik — podsumowanie

Kontomatik jest skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na natychmiastową weryfikację tożsamości, omijając oczekiwanie na realizację przelewu czy konieczność instalacji dodatkowych aplikacji. Lata obecności usługi na rynku świadczą o jej bezpieczeństwie. Rozwiązanie to jest już stałym i dla wielu ulubionym sposobem na weryfikację tożsamości przy wniosku pożyczkowym.

Często zadawane pytania

Czy korzystanie z kontomatik wpływa na decyzję o przyznaniu pożyczki?
Wybrana metoda weryfikacji klienta nie wpłynie na decyzję o przyznaniu mu pożyczki ani na jego zdolność kredytową.
Czy ujemny stan konta wpływa na możliwość skorzystania z usługi kontomatik?
Z usługi Kontomatik można skorzystać również z negatywnym stanem konta.
Ile kosztuje korzystanie z Kontomatik?
Kontomatik jest w pełni darmową usługą.
Czy możliwa jest weryfikacja tożsamości za pomocą Kontomatik ze wspólnego konta?
Nie. Konto służące do odbioru pożyczki musi należeć wyłącznie do pożyczkobiorcy.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5