Czek GIRO czyli weryfikacja tożsamości na poczcie
akredo.plBezpieczeństwoMetody weryfikacji tożsamościCzek GIRO czyli weryfikacja tożsamości na poczcie

Czek GIRO czyli weryfikacja tożsamości na poczcie

W niektórych sytuacjach pożyczkobiorcy potrzebują pieniędzy w gotówce. Instytucje finansowe oferują takie pożyczki za pośrednictwem czeków GIRO, które można wypłacić na placówce pocztowej. Dowiedz się, na czym jest czek GIRO, jak wygląda proces weryfikacji tożsamości na poczcie oraz jego realizacja.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Czym jest Czek GIRO?

Czek GIRO to dokument upoważniający wskazaną osobę do odbioru środków pieniężnych w urzędzie pocztowym. Jest to jedna z metod weryfikacji tożsamości klienta stosowana przez instytucje finansowe. W tym wypadku, tożsamości potwierdza nie firma, a pracownicy poczty, którzy sprawdzają, czy podane na czeku informacje dotyczące serii i numeru dowodu osobistego klienta są zgodne z dowodem osobistym w jego posiadaniu.

Jak wygląda czek GIRO

Czek GIRO stanowi niewielki dokument, który zawiera dane firmy wypłacającej pieniądze, oraz pożyczkobiorcy upoważnionego do ich odbioru. Na czeku znajdziesz:

 • Nazwę firmy udzielającej środków
 • Numer firmy
 • Kwotę do wypłaty w zapisie cyfrowy mi słownym
 • Imię i nazwisko wypłacającego
 • Adres zamieszkania pożyczkobiorcy
 • Serię i numer dowodu osobistego pożyczkobiorcy
 • Kod lub numer referencyjny transakcji.
 • Nr autoryzacji

Zgodność danych na czeku należy potwierdzić w obecności kuriera podczas podpisywania umowy pożyczkowej. W wypadku niezgodności czeku z umową, sprawę należy natychmiast zgłosić do firmy. Pieniądze można wypłacić za pomocą czeku przez 7 dni.

Dla kogo czek GIRO?

Czek GIRO to nie tylko metoda weryfikacji tożsamości klienta w oddziale poczty, ale także możliwość odbioru pieniędzy w gotówce. Potwierdzenie tożsamości przy wypłacie środków pozwala oszczędzić czas upraszczając proces weryfikacji. Jest świetną opcją dla osób, które nie posiadają konta w banku.

Na pożyczki z czekiem GIRO decydują się też osoby z niską zdolnością kredytową, a nawet kredytobiorcy z komornikiem. W celu otrzymania środków z poczty wnioskodawca nie musi udostępniać pożyczkodawcy informacji ze swojego konta bankowego, co może być stresujące dla osób w złej sytuacji finansowej. Wypłata pieniędzy w gotówce pozwala również uniknąć nieporozumień z komornikiem, który może automatycznie zająć środki wpływające na zajęte konto bankowe.

Jak działa czek GIRO, czyli odbiór pożyczki na poczcie

Pożyczkobiorca otrzymuje czek GIRO od kuriera natychmiast po podpisaniu umowy kredytowej. Może on następnie być zrealizowany przez siedem dni. Aby wypłacić środki, należy:

 • Udać się do dowolnej placówki pocztowej
 • Przekazać czek z prośbą wypłaty pieniędzy
 • Okazać dowód osobisty celem potwierdzenia tożsamości. Istotny jest numer i seria dowodu osobistego oraz zdjęcie.
 • Pieniądze zostaną nam przekazane na poczcie do ręki. Warto przeliczyć je przed odejściem od okna, aby uniknąć nieporozumień.

Ile kosztuje czek GIRO?

Urząd pocztowy pobiera dodatkową opłatę za wypłatę środków. Jest to zwykle koszt rzędu od 10 do 15 złotych. Płatność ta nie stanowi przychodu pożyczkodawcy. Zazwyczaj kredytobiorca nie ponosi innych kosztów. Nie płaci się nawet za kuriera. Są jednak przypadki, gdy opcja odbioru pieniędzy za pośrednictwem czeku dostępna jest tylko w ramach dodatkowych pakietów korzyści. Ich koszt jest różny, zależnie od tego, co znajdziemy w ofercie. Jest on też często równoważony przez zmniejszenie kosztów kredytów, chociażby przez promocyjne oprocentowanie.

Realizacja czeku GIRO

Kwota z czeku GIRO zostaje wypłacona w gotówce, w placówce Poczty Polskiej. Pracownik urzędu wylicza sumę w obecności klienta po potwierdzeniu jego tożsamości. Pieniądze należy przeliczyć przed odejściem od okienka, aby upewnić się, że nie zaszła żadna pomyłka. Na realizację czeku klient ma siedem dni od podpisania umowy i jego otrzymania.

Umowa pożyczkowa określa dokładne warunki realizacji czeku oraz konsekwencje jego przeterminowania. Zazwyczaj, jeżeli czek ulegnie przedawnieniu a pożyczkobiorca nie wypłaci nawet części zawartej w nim sumy, umowa zostaje rozwiązana. Biorąc więc pożyczkę na czek, można rozważyć jej wykorzystanie przez tydzień po podpisaniu umowy.

Alternatywa dla czeku GIRO

Czek GIRO to metoda weryfikacji tożsamości skierowana do osób, które nie posiadają konta w banku. Szukając pożyczki w gotówce, można skorzystać również z ofert pożyczek z obsługą w domu klienta. Niektóre firmy na rynku pożyczkowym oferują osobiste wsparcie ekspertów. Po umówieniu się na konsultacje odwiedzają oni klienta w jego domu. To właśnie tam omawiają dostępne produkty gotówkowe i dyskutują na temat warunków pożyczki. Po uzgodnieniu warunków i podpisaniu umowy, doradca przekazuje kartę do konta technicznego, która umożliwia płatności. Karta umożliwi korzystania ze środków równych pożyczonej kwocie. Tak jak pożyczka na czek, kredyty z obsługą domową nie są wypłacane na konto bankowe i nie wymagają przechodzenia dodatkowej weryfikacji. Pracownik firmy sprawdza tożsamość klienta osobiście, prosząc o okazanie dowodu osobistego. 

Pożyczki na czek GIRO

Pożyczki z odbiorem na poczcie są dostępne na rynku od lat, jednakże wraz z popularyzacją internetu, coraz mniej firm oferuje tę metodę wypłaty środków. Decydując się na czek GIRO możesz pożyczyć od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Okres kredytowania wynosi w tym wypadku od miesiąca do nawet kilku lat, zależnie od potrzeb klienta i preferowanej wysokości rat. Poniżej prezentujemy obecnie dostępne na rynku oferty pożyczkowe GIRO. 

Oferta Wypełnij wniosek
Ratka Wypełnij wniosek
Super Grosz Wypełnij wniosek
PożyczkaOK Wypełnij wniosek
AS Kredyt Wypełnij wniosek
Kredyt ok Wypełnij wniosek
AASA Polska Wypełnij wniosek

Pożyczki na Czek GIRO

Czek GIRO — podsumowanie

Czek GIRO stosowany jest głównie przez firmy pożyczkowe. Pożyczka z odbiorem na poczcie za pomocą czeku GIRO to wygodna metoda uzyskania pieniędzy w gotówce. Klient nie musi przechodzić weryfikacji elektronicznej, ponieważ jego tożsamość zostanie potwierdzona na poczcie. Czek Giro jest świetną alternatywą potwierdzenia i wypłaty pieniędzy dla osób nieposiadających konta w banku. Dodatkowo wypłata pieniędzy przebiega szybko i może mieć miejsce w dowolnym urzędzie pocztowym.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5