Przelew weryfikacyjny w procesie pożyczkowym
akredo.plBezpieczeństwoMetody weryfikacji tożsamościPrzelew weryfikacyjny w procesie pożyczkowym

Przelew weryfikacyjny w procesie pożyczkowym

Ubiegając się o pożyczkę, będziesz poproszony o weryfikację tożsamości. W tym celu większość firm korzysta z przelewów weryfikacyjnych. Tłumaczymy jak poprawnie je wykonać oraz czym różnią się od innych metod weryfikacji.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny jest płatnością dokonywaną w celu potwierdzenia tożsamości płatnika. Jest on zawsze realizowany na symboliczną kwotę, zwykle jednego grosza lub jednej złotówki. W wielu przypadkach pieniądze są automatycznie zwracane klientowi po potwierdzeniu jego tożsamości.

Z procesem weryfikacji spotkasz się u każdego pożyczkodawcy. Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723), instytucji finansowej mają obowiązek potwierdzić tożsamość klienta przed wydaniem mu środków pieniężnych. Zwykle weryfikacji dokonuje się po wypełnieniu przez klienta wniosku oraz weryfikacji jego zdolności kredytowej. Firma nie poprosi o przelew weryfikacyjny, jeżeli nie posiada oferty, którą mogłaby zaproponować klientowi.

Weryfikacja za pomocą przelewu polega na porównaniu danych zawartych w rachunku za przelew z informacjami podanymi przez klienta firmy we wniosku o udzielenie pożyczki. Jeżeli dane są niezgodne, oznacza to, że konto bankowe nie należy do wnioskującego i weryfikacja nie przebiega pomyślnie. W większości przypadków, niepowodzenie w weryfikacji przelewu wynika z pomyłki pożyczkobiorcy, który źle przepisał informacje, wypełniając wniosek.

Wiele firm prosi o dokonanie przelewu weryfikacyjnego na podany adres bankowy, zawierając wygenerowane hasło w jego opisie. W ostatnim czasie popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji weryfikacyjnych, takich jak BlueMedia, Twisto albo PayPo. Dzięki nim klient nie musi wypełniać zlecenia przelewu, a dokonuje typowej płatności internetowej kartą. Proces jest dzięki temu szybszy i prostszy.

Kiedy potrzebny jest przelew weryfikacyjny?

art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723). Firma może spełnić ten warunek na wiele sposobów i często prezentuje klientom różne rozwiązania do wyboru. Przelew weryfikacyjny jest dostępny w prawie każdym przypadku, ponieważ pozwala on klientowi na jednoczesne potwierdzenie tożsamości, jak i przekazanie adresu konta bankowego, na które chciałby otrzymać przelew.

Sytuacje, w których klient nie posiada konta bankowego lub nie chce z niego korzystać, są rzadkością. W efekcie przelew weryfikacyjny cieszy się niezmienną popularnością. W wyjątkowych sytuacjach pożyczkobiorcy mogą korzystać z innych rozwiązań, jak przelew GIRO lub pożyczka domowa.

Ile wynosi kwota przelewu weryfikacyjnego?

Kwota przelewu wynosi niezmiennie jeden grosz lub jedną złotówkę. Płatność ta jest w wielu przypadkach automatycznie zwracana pożyczkobiorcy po zakończeniu weryfikacji, choć nie zawsze ma to miejsce z uwagi na symboliczną wartość kwoty przelewu.

Korzystając z usług instytucji finansowej, która domaga się większej płatności w celach weryfikacyjnych, należy ostrożnie przeanalizować serwis oraz naszą sytuację. Istnieje możliwość, że trafiliśmy na stronę oszustów podszywającą się pod firmę pożyczkową.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny- krok po kroku

Instrukcja do poprawnego wykonania przelewu weryfikacyjnego jest dostępna na stronie każdego pożyczkodawcy. Zazwyczaj przebiega ona następująco:

 • Zaloguj się do bankowości internetowej lub mobilnej
 • Stwórz polecenie przelewu
 • Skopiuj dane firmy do informacji o odbiorcy
 • Upewnij się, że wykonujesz przelew na wskazaną kwotę
 • Jeżeli firma prosi o konkretny tytuł lub opis przelewu, upewnij się, że wprowadzasz te dane poprawnie

Informację o zakończeniu weryfikacji otrzymasz zaraz po zaksięgowaniu przelewu. Czas oczekiwania będzie różny w zależności od twojego banku. Przelew weryfikacyjny należy wykonać jako przelew tradycyjny. Wykorzystywanie dodatkowych funkcji, aby go przyśpieszyć, może doprowadzić do odrzucenia przelewu przez system weryfikacyjny.

Z jakiego konta można wykonać przelew weryfikacyjny?

Do przelewu weryfikacyjnego należy przygotować indywidualne konto bankowe założone w polskim banku. Pożyczkobiorcy nie mają możliwości korzystać z konta wspólnego, ponieważ zobowiązania są udzielane na rzecz jednej osoby. Wykorzystanie konta walutowego nie powinno sprawiać problemów, tak długo, jak obsługuje one walutę pożyczki. W przeciwnym wypadku pożyczkobiorca może stracić na kosztach przewalutowania otrzymanej sumy. Wykorzystane konto bankowe musi być własnością pożyczkobiorcy, ponieważ zawarte w nim dane zostaną wykorzystane do potwierdzenia tożsamości.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Przelew weryfikacyjny jest w pełni bezpieczny. Zawiera on tylko podstawowe informacje odnośnie do klienta, dostępne każdemu sprzedawcy, u którego dokonamy zakupu przez internet. Ponieważ są to informacje połączone z istniejącym kontem bankowym, które zostało już zweryfikowane przez bardziej złożony proces, firma może założyć, że klient zawiera uczciwą umowę.

Należy mieć jednak na uwadze, że przelew weryfikacyjny jest tylko narzędziem. Skutki przelewu będą dokładnie takie, jak sugeruje jego tytuł. W przeszłości miały miejsce sytuacje oszustów namawiających internautów na fałszywe przelewy weryfikacyjne. Ważne jest, aby klienci korzystali ze znanych i zaufanych firm pożyczkowych. Sytuacje oszustw polegały na wykorzystywaniu skradzionych danych do złożenia wniosku o otwarcie konta bankowego, a następnie namówieniu ofiary na wykonanie przelewu weryfikacyjnego, który je uruchomi.

Aby zapobiec tego typu incydentom, należy przeczytać uważnie dane przelewu i upewnić się, że nie korzystamy z fałszywej strony internetowej. W tym celu warto sprawdzić, czy serwis widnieje w rankingach pożyczkowych, oraz uważnie przeczytać adres jego strony internetowej.

Korzyści przelewu weryfikacyjnego

Przelew weryfikacyjny dostępny jest w większości serwisów pożyczkowych, ponieważ jest najszybszy i najłatwiejszy do przeprowadzenia. Serwisy pożyczkowe udostępniają jednak szereg metod weryfikacji, zależnie od potrzeb klienta. Na przelew weryfikacyjny powinieneś zdecydować się, gdy interesują cię następujące korzyści:

 • Przelew weryfikacyjny pozwala na błyskawiczne potwierdzenie tożsamości, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo klienta.
 • Przelew weryfikacyjny nie wymaga zdradzania żadnych dodatkowych informacji ponad te już niezbędne we wniosku pożyczkowym.
 • Wnioskując o pożyczkę z przelewem weryfikacyjnym, unika się konieczności pobierania aplikacji zewnętrznych firm, pokazywania swojej twarzy firmie, czy podróży do oddziału bankowego.
 • Ponieważ przelew można wykonać za pomocą komórki, proces ten umożliwia wygodne pożyczanie pieniędzy z dowolnego miejsca, w którym mamy internet.

Alternatywy dla przelewu weryfikacyjnego- czyli inne formy weryfikacji tożsamości

Poza przelewem weryfikacyjnym można również spotkać się z szeregiem innych metod weryfikacji klienta, odpowiednich w różnych sytuacjach:

 • Weryfikacja na selfie polega na pokazaniu zdjęć twarzy oraz dowodu osobistego, co pozwala określić, że wnioskodawca jest jego właścicielem.
 • Pożyczki na czek GIRO nie wymagają weryfikacji przez firmę pożyczkową. Zamiast tego, tożsamość pożyczkobiorcy potwierdzają pracownicy urzędu pocztowego podczas wypłaty gotówki.
 • Aplikacje takie, jak Kontomatik, pozwalają na weryfikację klienta przez internet bez konieczności wykonywania przelewu.
 • W przypadku pożyczek domowych, klienta osobiście weryfikuje pracownik firmy podczas wizyty w celu ustalenia warunków pożyczki.

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Przelew weryfikacyjny jest stosowany przez serwisy oferujące pożyczki przez internet. Istnieją jednak również inne sposoby na sprawdzenie tożsamości klienta, które nie wymagają wykonywania przelewu. Zamiast tego, instytucja finansowa może zadzwonić do klienta, wysłać umowę kurierem lub skierować użytkownika do aplikacji mobilnej. Poniżej znajdziesz oferty pożyczkowe korzystające z innych form weryfikacji. 

Pożyczki bez weryfikacji

Przelew weryfikacyjny — podsumowanie

Przelew weryfikacyjny jest standardową metodą identyfikacji tożsamości klienta. Chcąc otrzymać pożyczkę przez internet, najczęściej będziemy mieli dostęp do tego rozwiązania. Jest ono szybkie, bezpieczne i proste w wykonaniu. Do wykonania przelewu wystarczy posiadać indywidualne konto bankowe. W celu weryfikacji najlepiej skorzystać z konta, na które chcemy otrzymać środki w ramach pożyczki, ponieważ nie każda firma pozwala na wskazanie oddzielnego adresu bankowego.

Często zadawane pytania

Co zrobić, jeśli przelew weryfikacyjny nie jest możliwy?
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy pożyczkowej, która oferuje pożyczki na czek GIRO, lub pożyczki domowe. Te formy dofinansowania nie wykorzystują konta bankowego w celu weryfikacji klienta.
Ile trwa przelew weryfikacyjny?
Czas trwania przelewu zależy od banku klienta. Jeżeli jest to ten sam bank, co konto firmy, weryfikacja będzie natychmiastowa. W przeciwnym wypadku należy poczekać na zaksięgowanie przelewu. Ma to miejsce trzy razy dziennie w godzinach zależnych od banku.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5