Instantor - wszystko co należy wiedzieć
akredo.plBezpieczeństwoMetody weryfikacji tożsamościInstantor - wszystko co należy wiedzieć

Instantor - wszystko co należy wiedzieć

Wnioskując o pożyczkę czy kredyt w banku, na pewnym etapie składania wniosku dochodzi do weryfikacji danych klienta. Bank lub instytucja finansowa muszą upewnić się, że osoba składająca wniosek, to ta sama osoba, która otrzyma środki. W tym celu powstał Instantor, którego zadaniem jest usprawnienie i przyśpieszenie procesu weryfikacji. Co więcej Instantor może również dokonać oceny zdolności kredytowej, co również bardzo przyspieszyło proces wydania decyzji kredytowej przez instytucje finansowe.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Instantor- co to za aplikacja?

Instantor to usługa opracowana przez Szwedzką firmę Instantor AB. Powstała, aby usprawnić i przyspieszyć proces weryfikacji wniosków kredytowych i wyeliminować konieczność udziału człowieka w całym procesie. Aby Instantor miał jednak możliwość zadziałać, klient musi dopuścić Instantor do swojego rachunku bankowego. Algorytm dokona weryfikacji danych i wygeneruje natychmiastowo raport, który pozwala na podjęcie szybkiej decyzji kredytowej.

Do czego służy Instantor?

Instantor powstał, aby usprawnić proces weryfikacji klienta i przyspieszyć wydawanie decyzji kredytowych. Algorytm samodzielnie weryfikuje dane klienta, zarówno dane osobowe, jak i aktywność na rachunku bankowym. Dzięki temu sprawnie można zarówno zweryfikować klienta pod kątem autentyczności podanych informacji osobowych, jak i błyskawicznie można dokonać weryfikacji zdolności kredytowej.

Jak działa Instantor?

Instantor jest wyjątkowo prostą w swoim działaniu aplikacją, której algorytm błyskawicznie weryfikuje dane. Aby Instantor jednak mógł dokonać weryfikacji, klient musi dopuścić algorytm do swojego konta bankowego. W tym celu niezbędne będzie logowanie do systemu bankowości online w usłudze Instantor. Dzięki temu, algorytm prześledzi znalezione dane i w krótkim czasie dokona weryfikacji danych osobowych oraz zdolności kredytowej.

Kto może korzystać z usługi instantor?

Instantor powstał głównie z myślą o zastosowaniu go przez instytucje finansowe, pozabankowe oraz banki, w celu usprawnienia procesu weryfikacji klientów. Jednak co za tym idzie, to klienci zyskują najwięcej, ponieważ to ich proces wnioskowania o pożyczkę lub kredyt zostaje skrócony dzięki Instantorowi. To klient ma możliwość skorzystać z usługi Instantor w celu dokonania szybkiej weryfikacji i usprawnienia procesu kredytowego.

Instantor a ocena zdolności kredytowej

Instantor jest wyjątkową aplikacją, ponieważ ma więcej niż jedno zastosowanie. Oczywiście usprawnia proces kredytowy, ale nie tylko ze względu na szybki proces weryfikacji. Choć Instantor przede wszystkim w prosty i szybki sposób dokonuje weryfikacji klienta, to w bardzo prosty sposób dokonuje również oceny zdolności kredytowej. Instantor w pierwszej kolejności sprawdza poprawność danych osobowych przypisanych do danego konta bankowego, aby porównać je z wnioskiem. Jednak kolejnym krokiem działania Instantora, jest ocena zdolności kredytowej. Aplikacja mając dostęp do konta klienta, dokonuje również weryfikacji transakcji na koncie. Szacuje wpływy i wydatki, aby na ich podstawie oszacować, jaką zdolność kredytową w danej chwili posiada klient. Jest to również wielkie usprawnienie całego procesu wnioskowania o pożyczkę.

Instantor - krok po kroku jak korzystać z aplikacji

Instantor w swoim działaniu jest niezwykle prostą aplikacją. Instytucje pozabankowe oraz banki, które korzystają z usługi Instantor nawet nie narzucają konieczności przejścia weryfikacji tą metodą, ale podsuwają ją, jako jedną z możliwości. W stosownym momencie, po wypełnieniu wniosku o pożyczkę, przychodzi krok, gdzie klient musi dokonać weryfikacji tożsamości. Wybierając Instantor jako metodę weryfikacji, pozostaje tylko kilka kliknięć do zrobienia.

Wybierając Instantor jako metodę weryfikacji, czas wybrać również bank, w którym klient posiada konto. Konto należy wybrać takie, na które wpłyną środki po ewentualnym uzyskaniu pożyczki. Strona instytucji finansowej otwiera specjalne okno, gdzie pojawia się formularz logowania do bankowości online danego banku. Bezpośrednio po zalogowaniu do bankowości online, Instantor sprawdzi dane klienta wprowadzone we wniosku z danymi widniejącymi przy rachunku. Jeśli dane się zgadzają, aplikacja wykona kolejny krok.

Następnym etapem działania Instantora jest weryfikacja zdolności kredytowej klienta. Aplikacja posiadając dostęp do rachunku bankowego, dokonuje weryfikacji ruchu na koncie. Instantor sprawdza wpływy i wydatki i na ich podstawie buduje obraz klienta.Aplikacja jest w stanie rozróżnić wpływy z tytułu wynagrodzenia od np. zaciągniętych kredytów. Jest w stanie wychwycić które transakcje wychodzące są cykliczne - np. czynsz, usługi abonamentowe, media - a które nie. Na podstawie wszystkich transakcji określa jaką zdolność kredytową posiada klient.

Instantor działa bardzo szybko. Zarówno weryfikacja danych jak i określenie zdolności kredytowej zajmuje ledwie kilkanaście sekund do kilku minut. Skraca co całość procesu kredytowania dość pokaźnie. To już nie pracownicy banku siedzą i dokonują weryfikacji wyciągów bankowych, ale aplikacja, która w kilka krótkich chwil dokonuje weryfikacji wszystkich danych, do których dostaje dostęp.

Jakie firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość przy pomocy Instantor?

Choć Instantor jest wyjątkowo łatwym i przydatnym narzędziem weryfikacji, to nie wszystkie firmy pożyczkowe korzystają z tej metody. Pośród firm pożyczkowych, które oferują możliwość dokonania weryfikacji przy pomocy usługi Instantor to:

 • LendOn,
 • Extra Portfel,
 • Wandoo,
 • Freezl,
 • ViaSMS.

Jakie banki weryfikują tożsamość przy pomocy usługi Instantor?

W obecnej chwili trudno jest znaleźć bank, który dokonuje weryfikacji za pośrednictwem usługi Instantor. Banki jednak okazują wsparcie dla tego sposobu weryfikacji i udostępniają aplikacji możliwość zalogowania do ich systemów bankowości online. Banki, które wspierają Instantor i pozwalają na dostęp do rachunków bankowych to:

 • Alior Bank,
 • PKO BP,
 • Pekao SA,
 • mBank,
 • Citi Handlowy,
 • ING,
 • Bank Pocztowy,
 • Millennium,
 • GetIn,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Toyota Bank,
 • Plus Bank,
 • Bank BPS.

Czy instantor jest bezpieczny

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Instantor nie jest do końca dobrym wyborem. Aplikacja uzyskuje dostęp wprost do naszego konta, po drodze oferując możliwość logowania do bankowości internetowej. Nie ma się jednak czym przejmować. Aplikacja Instantor korzysta tylko z tego, co “widzi”. Nie zapisuje żadnych danych, ani nie przekazuje ich dalej. Dokonuje weryfikacji na podstawie widocznych informacji, czy to w kwestii weryfikacji klienta, czy w kwestii weryfikacji rachunku bankowego. Twórcy Instantora zapewniają, że jest on w pełni bezpieczny, szyfrowany specjalnym połączeniem.

Korzyści korzystania z usługi Instantor

Korzyści płynące z wyboru metody weryfikacji w postaci usługi Instantor są takie, jakie były założenia przy tworzeniu tego algorytmu. Instytucje finansowe zyskały dostęp do sprawnej, szybkiej i rzetelnej aplikacji, która dokonuje weryfikacji klientów w trybie niemal natychmiastowym. Mogło to usprawnić proces wnioskowania i przyspieszyć go z korzyścią zarówno dla pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy. Klienci również dzięki temu zyskali. Skrócenie oczekiwania na dokonanie weryfikacji danych oraz oceny zdolności kredytowej to duży krok naprzód. Proces, który potrafił trwać godziny, a nawet dni został zredukowany do paru minut. Klienci mają pewność, że aplikacja jest bezpieczna i usprawnia proces wnioskowania. Dla osób, które liczą na szybką pożyczkę jest to bez wątpienia dodatkowy atuta danej instyucji finansowej, jeśli oferuja ona możliwosć weryfikacji usługa Instantor.

Instantor - podsumowanie

Instantor to aplikacja, usługa, metoda która bardzo usprawniła proces przydzielania pożyczek w wielu firmach pożyczkowych. Zredukowano proces weryfikacji, który potrafił trwać nawet kilka godzin, do procesu zajmującego ledwie kilka minut. Co najważniejsze, jedno po drugim aplikacja dokonuje weryfikacji wprowadzonych we wniosku danych, oraz oceny zdolności kredytowej klienta. Jest to ułatwienie całego procesu zarówno dla strony udzielającej pożyczki, jak i dla ubiegającego się o nią. Co więcej, metod jest nie tylko szybka i prosta, ale jest również bezpieczna, o czym zapewniają twórcy Instantora, oraz na co wskazuje coraz szersze grono banków oferujących wsparcie dla aplikacji Instantor.

Często zadawane pytania

Czy korzystanie z instantor wpływa na decyzję o przyznaniu pożyczki?
Nie, metoda weryfikacji wybrana przez klienta nie ma żadnego znaczenia na decyzję ze strony pożyczkodawcy.
Czy ujemny stan konta wpływa na możliwość skorzystania z usługi instantor?
Instantor jest bezpłatny i jedynie weryfikuje widoczne dane, więc nawet ujemny stan konta nie uniemożliwia korzystania z usługi Instantor.
Ile kosztuje korzystanie z Instantor?
Instantor jest usługą bezpłatną.
Czy możliwa jest weryfikacja tożsamości za pomocą instantor ze wspólnego konta?
Tak, Instantor może dokonać weryfikacji klienta nawet na podstawie wspólnego konta.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5