Paczki i bony na święta  2023
akredo.plPomoc socjalna w PolsceŚwiadczenia socjalneZakładowy Fundusz Świadczeń SocjalnychPaczki i bony na święta - komu przysługują i jaką mają wartość?

Paczki i bony na święta - komu przysługują i jaką mają wartość?

Paczki na święta to wsparcie dla pracowników i ich dzieci wydawane przed Bożym Narodzeniem, Mikołajkami, Wielkanocą lub Dniem Dziecka. Finansowane mogą być z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub bezpośrednio ze środków firmy, o ile właściciel podejmie taką decyzję. Źródło finansowania wpływa na formę i wartość takiego wsparcia. Paczki zostają też coraz częściej wypierane przez inne świadczenie - bony do wykoszystania w konkretnych sklepach. Dowiedz się więcej o tym komu przysługują, ile wynoszą i jak starać się o paczki świąteczne od pracodawcy.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 14.07.2023 r

Czym są paczki na święta?

Paczki na święta to forma niepieniężnego wsparcia pracowników w gorszej sytuacji materialnej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Paczki są najczęściej przygotowane z myślą o dzieciach i towarzyszą świętom Bożego Narodzenia (lub Mikołajkom), Wielkanocy lub Dniowi Dziecka. Zawierają zazwyczaj słodycze i owoce, które dzięki przekazaniu ich przez pracodawcę odciążają domowy budżet. Częstotliwość, wartość i zasady przyznawania paczek świątecznych określa regulamin ZFŚS. W zakładach, w których Fundusz nie funkcjonuje pracodawca może sam zdecydować się na taką formę wsparcia pracowników finansując przygotowanie paczek z obrotu firmy. Alternatywnym rozwiązaniem są bony do wykorzystania w sklepach, dzięki którym pracownicy sami mogą wybrać jakie produkty są im najbardziej potrzebne przed świętami.

Komu przysługują paczki świąteczne z ZFŚS?

Paczki świąteczne z ZFŚS przysługują:

  • pracownikom przedsiębiorstwa,
  • członkom rodzin pracowników przedsiębiorstwa,
  • byłym pracownikom przedsiębiorstwa, którzy obecnie przebywają na rencie lub emeryturze,
  • rodzinom ww. byłych pracowników.

Dodatkowo w regulaminie Funduszu może znaleźć się zapis rozszerzający grupę beneficjentów. To szczególnie ważne w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie), którzy nie mają prawa do korzystania ze środków ZFŚS na mocy ustawy. Kolejnym kryterium przyznania bonów czy paczek na święta jest dochód gospodarstwa domowego pracownika i jego sytuacja życiowa. Wartość tego wsparcia nie jest bowiem równa dla wszystkich pracowników - ci w gorszej sytuacji powinni otrzymać proporcjonalnie większe wsparcie. Jeżeli mowa o paczkach przeznaczonych dla dzieci, to zazwyczaj ustala się limit wiekowy (np. 16 lat), a obdarowane jest każde dziecko, bez względu na to jak liczna jest rodzina.

Jeżeli jednak źródłem finansowania paczek czy bonów świątecznych jest obrót firmy, to wtedy sam właściciel decyduje którzy pracownicy będą mogli ubiegać się o takie wsparcie. W tym przypadku również pracodawca będzie decydował o wartości wsparcia oraz o tym, jednak nie może go różnicować między poszczególnymi pracownikami - każde dziecko powinno otrzymać wtedy jednakową paczkę, a rodzice - jednakowe bony.

Okres nabywania prawa do paczek czy bonów na święta

Prawo do paczek czy bonów święta pochodzących z ZFŚS przysługuje każdemu pracownikowi bez względu na staż pracy czy stanowisko. Oznacza to, że nie istnieje żadne okres nabywania prawa do takiego wsparcia. W przypadku paczek finansowanych z obrotów firmy decyzja o wyznaczeniu takiego okresu karencji należy do pracodawcy.

Jaka wartość paczek na święta?

Wartość paczek na święta czy bonów do wykorzystania w sklepie nie jest określona w przepisach prawa. Wiele będzie tu zależeć od wielkości firmy czy zasobności ZFŚS. Ważne jest to, że wartość przedświątecznych paczek czy bonów nie jest jednakowa dla wszystkich pracowników. Decyduje o niej bowiem kryterium dochodowe. Jako wsparcie socjalne paczki z założenia mają trafić do uboższych pracowników, więc oświadczenie o dochodach gospodarstwa domowego będzie podstawą do wyliczenia i zróżnicowania wartości takiego przedświątecznego upominku. Wszelkie informacje na temat wysokości wsparcia znajdziemy w regulaminie naszego ZFŚS i jego uchwałach. Odwrotnie jest w przypadku paczek finansowanych przez przedsiębiorstwo z jego obrotów - wtedy kryterium dochodowe nie może być stosowane, a wszystkie dzieci pracowników powinny otrzymać identyczne paczki.

Dokumenty niezbędne do paczek na święta

Dokumenty niezbędne do paczek na święta to:

  • wniosek o przyznanie świadczenia,
  • oświadczenie o dochodach gospodarstwa domowego.

O ile oświadczenie może zostać złożone przed samym procesem starania się o wsparcie (lub na początku roku, w zależności od procedur w danym przedsiębiorstwie), o tyle obowiązek składania wniosku coraz częściej odchodzi do przeszłości. Wiele zależy tu, po raz kolejny, od regulaminu ZFŚS. W niektórych firmach nie ma takiego obowiązku, a dział kadr (lub inna komórka obsługująca Fundusz) sama przyznaje wsparcie na podstawie akt pracowników. Podobnie jest w przypadku bonów czy paczek finansowanych z obrotu firmy - najczęściej nie wymagają one składania dodatkowych dokumentów.

Paczki i bony świąteczne - kiedy wypłata świadczenia?

Paczki i bony świąteczne, jak sama nazwa wskazuje, wydawane są zazwyczaj przed świętami Bożego Narodzenia, 6 grudnia (Mikołajki), Wielkanocą, a także Dniem Dziecka. To, przed jakimi świętami możemy liczyć na upominek od zakładu pracy, zależeć będzie od regulaminu ZFŚS. O ile paczki dla dzieci są z reguły powiązane bezpośrednio z datami świąt, o tyle bony wydawane są z pewnym wyprzedzeniem, by wesprzeć budżet gospodarstwa domowego pracownika przed świątecznymi zakupami.

Paczki na święta - podsumowanie

Paczki na święta i okolicznościowe bony to jedne z rodzajów wsparcia z ZFŚS, na który mogą liczyć pracownicy i ich dzieci. Ich wartość oraz zasady przyznawania określa regulamin Funduszu. Jeżeli w naszej firmie nie ma ZFŚS, to pracodawca może zdecydować się finansować takie wsparcie bezpośrednio ze środków firmy.

Często zadawane pytania

Czy od paczek na święta trzeba płacić podatek?
To zależy. Paczki z ZFŚS o wartości nieprzekraczającej 1000 zł nie podlegają opodatkowaniu. Jednak bony umożliwiające wymianę na towary w sklepach oraz paczki ufundowane z obrotu firmy - tak. Należy je uwzględnić w rozliczeniu PIT.
Czy można dostać paczkę na święta bez dzieci?
To zależy. W swoim założeniu paczki świąteczne były przeznaczone wyłącznie dla dzieci pracowników poniżej 16. roku życia. W związku z tym, że część pracowników postrzegała to jako niesprawiedliwie, znacznie częściej pracodawcy decydują się na wydanie bonów do sklepów. Wiele zależy tu jednak od regulaminu ZFŚS i ustaleń wewnątrz firmy.
Czy paczki świąteczne dla dzieci muszą być zróżnicowane?
Tak, przypadku paczek finansowanych z ZFŚS musi obowiązywać kryterium dochodowe. W przypadku paczek opłacanych z obrotu firmy zaś paczki muszą być równe.
Czy pracodawca musi robić paczki na święta?
Nie. Wszystko zależy tu od regulaminu ZFŚS. Może on stanowić o innym przeznaczeniu środków na nim zgromadzonych (np. zapomogi, dofinansowanie wypoczynku, rekreacji czy kultury).

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5