Wczasy pod gruszą 2023

Wczasy pod gruszą - komu przysługują i ile wynoszą?

Wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie wypoczynku pracowników, to popularna forma wsparcia dla pracowników przedsiębiorstw. Środki na ten cel pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a kryteria wsparcia oraz jego wysokość określa jego regulamin. W mniejszych zakładach podobną formą wsparcia jest świadczenie urlopowe. Dowiedz się komu przysługują wczasy pod gruszą, kiedy można z nich skorzystać i jak starać się o tę formę dofinansowania wypoczynku.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 14.07.2023 r

Czym są wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą to potoczna nazwa dofinansowania wypoczynku pracowników. Pozwala ono na dłuższe i będące mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu wyjazdy czy inne formy spędzania czasu podczas urlopu wypoczynkowego. W przedsiębiorstwach posiadających Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (czyli zatrudniających ponad 50 pracowników oraz jednostkach budżetowych i samorządowych) tę formę wsparcia otrzymać mogą pracownicy w gorszej sytuacji materialnej oraz ich rodziny. To regulamin ZFŚS decyduje jaka forma wsparcia i wykorzystania zgromadzonych na nim środków będzie obowiązywać w danym przedsiębiorstwie, ale wczasy pod gruszą są wciąż jednym z najpopularniejszych wyborów. Regulamin ZFŚS określa też komu przysługuje wsparcie (kryterium dochodowe), kiedy jest wypłacane (przed urlopem, po nim lub w innym wskazanym terminie) oraz jak starać się o dofinansowanie (wzór wniosku i termin jego złożenia).

Wczasy pod gruszą a świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe to dofinansowanie do wypoczynku pracowników przedsiębiorstwa, które nie posiada ZFŚS. Jeżeli zakład, w którym pracujemy zatrudnia mniej niż 50 osób, to założenia takiego funduszu jest dobrą wolą właściciela. Jeżeli się na to nie zdecyduje, to może z własnej woli lub w porozumieniu z pracownikami (tzw. układem zbiorowym pracy) przyznać dofinansowanie do wypoczynku w formie właśnie świadczenia urlopowego. Jego wysokość i zasady przyznawania znajdują się wtedy w regulaminie wynagrodzeń. Można więc powiedzieć, że świadczenie urlopowe to wczasy pod gruszą dla mniejszych przedsiębiorstw.

Komu przysługują wczasy pod gruszą?

To, komu przysługują wczasy pod gruszą musi być zawarte w regulaminie ZFŚS. Jednak Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mówi, że ze środków na nim zgromadzonych mogą korzystać:

  • pracownicy przedsiębiorstwa,
  • członkowie rodzin pracowników przedsiębiorstwa,
  • byli pracownicy przedsiębiorstwa, którzy obecnie przebywają na rencie lub emeryturze,
  • rodziny ww. byłych pracowników.

Niestety, w rozumieniu ustawy “pracownikiem” określić można jednynie osobę zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. O ile to, jaka jest jej forma (czas nieokreślony, określony, okres próbny) nie powinno mieć wpływu na prawo do wczasów pod gruszą, o tyle osoby zatrudnione w oparciu o inne formy (umowa zlecenie, o dzieło, współpraca B2B) najczęściej nie mogą liczyć na takie wsparcie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy regulamin ZFŚS w naszym przedsiębiorstwie stanowi inaczej.

Okres nabywania prawa do wczasów pod gruszą

Mimo iż zasady wypłacania dofinansowania do wypoczynku (wczasy pod gruszą) określa regulamin ZFŚS, to nie może on dyskryminować pracowników ze względu na staż pracy, stanowisko czy kwalifikacje. Oznacza to, że pracownik już w momencie zatrudnienia nabywa prawo do takiego wsparcia i nie mamy to do czynienia z żadnym wymaganym okresem jego nabywania czy karencji.

Kiedy i komu wczasy pod gruszą nie przysługują?

Wczasy pod gruszą nie przysługują, gdy nie spełniamy określonych w regulaminie ZFŚS kryteriów. Jak pisaliśmy wyżej jednym z nich może być zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Kolejnym - wykorzystanie urlopu wypoczynkowego trwającego co najmniej 14 dni kalendarzowych. Krótszy wypoczynek nie musi być objęty dofinansowaniem (chyba, że regulamin stanowi inaczej). Ostatnim, ale być może najważniejszym warunkiem otrzymania wczasów pod gruszą, jest kryterium finansowe. O nim piszemy poniżej.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą?

Nie istnieje jedna, ustalona przepisami prawa, kwota dofinansowania wypoczynku. Wysokość środków, które możemy otrzymać w ramach wczasów pod gruszą, określona jest w regulaminie ZFŚS i jego uchwałach. Nie wszyscy pracownicy otrzymują jednak jednakową kwotę. Ta uzależniona jest od sytuacji materialnej i życiowej pracownika (w oparciu o składane przez niego oświadczenie). Najczęściej ustalany jest maksymalny dochód na osobę w gospodarstwie domowym, zaś im jest niższy, tym proporcjonalnie większe wsparcie.

Dokumenty niezbędne do wczasów pod gruszą

Dokumenty niezbędne do wczasów pod gruszą to:

  • wniosek o przyznanie świadczenia,
  • oświadczenie o dochodach gospodarstwa domowego.

Termin składania tych dokumentów również określa regulamin ZFŚS. Najczęściej oświadczenie o dochodach składać należy raz do roku (zazwyczaj na jego początku), więc przed samym urlopem nie będziemy musieli tego robić. Dokładnych informacji na temat terminów oraz wzór wniosku powinniśmy otrzymać w dziale kadr naszej firmy.

Wczasy pod gruszą - kiedy wypłata świadczenia?

Co do zasady wczasy pod gruszą wypłacane są przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, tak by pracownicy mogli skorzystać z dodatkowych środków podczas wyjazdu. Jednak można spotkać rówież sytuację, w której swiadczenie to wypłacone będzie po powrocie pracownika z urlopu wypoczynkowego. Warto tu jednak zaznaczyć, że regulamin ZFŚS może określać również termin wypłaty i ustanowić go np. na początek roku fiskalnego czy inną, uzgodnią wcześniej datę. Co ciekawe przepisy nie określają tego, w jaki sposób pracownik ma wydać przyznaną pomoc, więc nie jest tak, że środki te muszą zostać przeznaczone na podróż. Również pracownicy, którzy decydują się spędzić urlop wypoczynkowy w domu mają prawo do wczasów pod gruszą.

Wczasy pod gruszą - podsumowanie

Dofinansowanie wypoczynku, zwane potocznie wczasami pod gruszą, to jedna z najpopularniejszych form wsparcia wypłacone z ZFŚS. Pozwala ona pracownikom w gorszej sytuacji materialnej na dłuższe i bardziej kosztowne wyjazdy w ramach urlopu wypoczynkowego. Zasady przyznawania wczasów pod gruszą, kryteria dochodowe oraz wysokość wsparcia określa regulamin ZFŚS.

Często zadawane pytania

Czy wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe to to samo?
Nie. Wczasy pod gruszą to dofinansowanie wypoczynku pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenie urlopowe zaś może być wypłacane w firmach, które nie posiadają ZFŚS (z powodu zatrudnienia mniejszej liczby pracowników). Zasady wypłacania świadczenia urlopowego określa porozumienie z układem zbiorowym pracy lub regulamin wynagrodzeń.
Czy żeby dostać wczasy pod gruszą trzeba jechać na wakacje?
Nie. Dofinansowanie wypoczynku wczasy pod gruszą nie są uzależnione od formy wypoczynku, zaś ich przeznaczenie nie musi być podawane do wiadomości pracodawcy. Można otrzymać wsparcie również spędzając urlop w domu.
Czy wczasy pod gruszą wypłacane są tylko w wakacje?
Nie. Wybór terminu urlopu wypoczynkowego nie wpływa w żaden sposób na prawo do wczasów pod gruszą.
Jakie korzyści z wczasów pod gruszą dla pracodawcy?
Pracownicy korzystający z dofinansowania wypoczynku mogą pozwolić sobie na dłuższe i droższe wyjazdy, co przekłada się na ich dobry stan psychiczny, zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego oraz podnosi wydajność pracy po powrocie.

Komentarze

M
Opinia od:
Małgorzata

Czy opinia była przydatna?

0
W mojej firmie w tym roku nie ma wczasów pod gruszą mino, że w ubiegłym roku było wypłacane. Przewodnicząca komisji ZFŚS poinformowała, że w planie wydatków członkowie komisji na dany rok nie ujęli w wydatkach. Można składać wnioski o zapomogę, pożyczkę mieszkaniową, czy też bony św. Moje pytanie to: czy komisja dobrze postąpiła nie ujmując wczasów w planach na dany rok.2023-10-09 21:21:04
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5