Kryptoportfel Metamask
akredo.plOszczędnościInwestycjeKryptowalutyPortfele kryptowalutMetamask - portfel obsługujący tokeny oparte na blockchainie ethereum

Metamask - portfel obsługujący tokeny oparte na blockchainie ethereum

Portfel kryptowalutowy to oprogramowanie niezbędne do zabezpieczania kluczy prywatnych użytkownika. Za jego pomocą wysyłamy oraz odbieramy posiadane przez nas tokeny. Metamask jest portfelem stworzonym do obsługi szerokiej gamy monet cyfrowych opartych na technologii ethereum. Oprócz tego obsługuje także niewymienialne tokeny NFT. Trudno przedstawić pełną listę kryptowalut wspieranych przez Metamask, ponieważ oprócz samego ethereum jest ich ponad 500 000. Metamask wspiera wszystkie kryptowaluty oparte na standardzie ERC-20. Oprogramowanie powstało w 2016 roku. Za stworzenie portfela odpowiada firma ConsenSys. Ich działalność skupia się wokół projektowania narzędzi i technologii kompatybilnych z blockchainem ethereum. Podobnie jak w przypadku innych portfeli niepowierniczych, Metamask także charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać o tym, że sami odpowiadamy za zabezpieczenie naszych środków.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 27.06.2023 r

Czym jest portfel Metamask?

Metamask to portfel, który zapewnia wszystkie trzy cechy, na którym zależy użytkownikom: bezpieczeństwo, anonimowość i decentralizacja. Użytkownik ma do wyboru pobranie oprogramowania na swój sprzęt lub użytkowanie portfela poprzez rozszerzenie w przeglądarce. Metamask nie wymaga od użytkownika podania żadnych danych osobowych.

Metamask jest wszechstronną aplikacją wspierającą produkty zbudowane na platformie ethereum. Portfel wspiera niewymienialne tokeny NFT, ethereum, a także tysiące kryptowalut zbudowanych za pośrednictwem protokołu ERC-20. Portfel umożliwia użytkownikowi wygodne połączenie się z usługami platformy OpenSea.

Mimo wszystko musimy pamiętać o tym, że Metamask ma jedną istotną wadę. Portfel nie jest kompatybilny z bitcoinem. Pomimo tego, że wspiera tysiące kryptowalut, nie możemy za jego pomocą zabezpieczyć najpopularniejszej z nich.

Poziom bezpieczeństwa portfela Metamask

Użytkownik portfela Metamask musi samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo. Portfel nie przechowuje danych na zewnętrznych serwerach, ponieważ jest oprogramowaniem niepowierniczym. Podczas tworzenia nowego portfela należy pamiętać o tym, aby dokładnie zapisać wygenerowany seed i nigdy nikomu go nie pokazywać. Seed posłuży nam do odzyskania dostępu do portfela, jeżeli w przyszłości stracimy połączenie komputera z aplikacją.

Środki użytkownika będą bezpieczne pod warunkiem, że zadba on o bezpieczeństwo frazy mnemonicznej. Bez kodu składającego się z dwunastu słów nikt nie będzie w stanie włamać się do niepowierniczego portfela kryptowalut.

Stopień prywatności portfela Metamask

Stopień prywatności portfela kryptowalutowego Metamask jest duży. Priorytetem oprogramowania Metamask jest zapewnienie użytkownikom anonimowości. W przeciwieństwie do scentralizowanych portfeli operowanych przez giełdy kryptowalutowe, użytkownicy Metamask nie muszą weryfikować swojej tożsamości. Do obsługi portfela potrzebujemy jedynie identyfikatora w postaci pseudonimu użytkownika.

Ustawienia i użytkowanie aplikacji Metamask

Z portfela Metamask możemy korzystać w postaci aplikacji lub rozszerzenia, które zainstalujemy w przeglądarce. Aplikacja jest kompatybilna z systemami operacyjnymi:

  • Windows;
  • iOS;
  • Android.

Z kolei rozszerzenie możemy pobrać na przeglądarki:

  • Chrome;
  • Firefox;
  • Brave;
  • Microsoft Edge;
  • Opera.

Kolejne czynności konfiguracyjne nie różnią się zbytnio od innych portfeli kryptowalutowych. Po włączeniu aplikacji możemy stworzyć nowy portfel kryptowalut lub zaimportować istniejący za pomocą 12-wyrazowej frazy mnemonicznej. Jeżeli tworzymy nowy portfel, wystarczy, że będziemy postępowali zgodnie z instrukcjami zawartymi w oprogramowaniu.

Podczas generowania nowego portfela uzyskamy seed, klucz prywatny i stworzymy hasło do aplikacji. Należy pamiętać o tym, aby przechowywać powyższe dane w bezpieczny sposób i nigdy nie podawać ich nikomu w internecie. Po zakończeniu etapu konfiguracyjnego oprogramowanie jest gotowe do użytku. Możemy wysyłać, odbierać i wymieniać nasze kryptowaluty.

Metamask ma również ciekawą funkcję. Twórcy wbudowali w interfejs aplikacji możliwość bezpośredniego kupowania kryptowalut. Możemy nabyć niektóre kryptowaluty prosto z portfela za pomocą dostawców, takich jak MoonPay i Transak. Pamiętajmy jednak o tym, że o ile sam portfel nie wymaga potwierdzenia naszej tożsamości, zewnętrzni dostawcy kryptowalut oczekują przejścia przez weryfikację KYC.

Portfel Metamask - opłaty

Założenie portfela Metamask jest darmowe. Opłaty transakcyjne będą uzależnione od wykonywanych przez nas operacji. Będą dotyczyły głównie ces za tak zwany "gas". Gas w ethereum odnosi się do prowizji za wykonanie transakcji. Każde działanie w blockchainie ethereum wymaga pewnej mocy obliczeniowej. Z kolei moc obliczeniowa jest opłacana prowizjami znanymi jako "gas".

Podobnie jak w przypadku bitcoina, tak i w blockchainie ethereum użytkownicy mogą podnieść prowizje za transakcję, aby przelew został obsłużony szybciej. Wyższa prowizja nadaje naszej transakcji wysoki priorytet. Dzięki temu zostanie szybciej obsłużona przez bazę danych.

Zalety i wady portfela Metamask

Zalety portfela Metamask:

  • Prosta instalacja;
  • Możliwość stakowania kryptowalut z menu portfela;
  • Świetne narzędzie do obsługi zdecentralizowanych aplikacji;
  • Wspiera ethereum, tokeny oparte na ERC-20 i NFT.

Wady portfela Metamask:

  • Brak działu obsługi klienta;
  • Brak obsługi bitcoina;
  • Brak wbudowanej konwersji kryptowalut na pieniądz fiducjarny.

Portfel kryptowalutowy Metamask - podsumowanie

Metamask jest rozbudowanym oprogramowaniem z wieloma interesującymi funkcjami. Portfel działa nieprzerwanie od 2016 roku i zebrał całkiem spore grono użytkowników. Portfel spełnia oczekiwania zarówno użytkowników klasycznych kryptowalut, jak i entuzjastów tokenów NFT. Portfel oferuje aplikację na telefony, urządzenia desktopowe oraz rozszerzenie do przeglądarki. Niestety pomimo tego, że Metamask obsługuje ogromną liczbę tokenów zbudowanych na protokole ethereum, oprogramowanie nie wspiera bitcoina.

Często zadawane pytania

Jakie kryptowaluty są wspierane przez portfel Metamask?
Kryptowaluty wspierane przez portfel Metamask to ethereum, niektóre tokeny NFT oraz wszystkie altcoiny zbudowane za pomocą standardu ERC-20.
Czy oprogramowanie Metamask jest kompatybilne z portfelami sprzętowymi?
Tak, portfel Metamask można połączyć z urządzeniami: Trezor; Ledger; Keystone. W ten sposób użytkownik dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo swoich kryptowalut.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5