akredo.plOszczędnościInwestycjePapiery wartościoweObligacje wieczyste - Jak się na nich zarabia?

Obligacje wieczyste - Jak się na nich zarabia?

Obligacje wieczyste to papiery wartościowe bez konkretnej daty zapadalności, dzięki czemu gwarantują ich posiadaczom rentę wieczystą. Chociaż mogą być atrakcyjne z powodu stałego źródła dochodu i potencjalnie rosnącego oprocentowania, wiążą się z nimi pewne ryzyka, takie jak możliwość upadku emitenta czy wpływ inflacji na ich wartość. Obligacje te są zazwyczaj emitowane w seriach i nie wymagają od emitenta wykupu w określonym terminie, ale obligują go do regularnej wypłaty renty. Chociaż mogą wydawać się atrakcyjne dla indywidualnych inwestorów z powodu potencjalnej rentowności, zazwyczaj są dostępne tylko dla dużych instytucji, takich jak towarzystwa ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne. Warto również zauważyć, że obligacje wieczyste są często emitowane przez rządy państw w celu pozyskania środków bez konieczności ich zwrotu.

Łukasz Fryca
Łukasz Fryca, 13.06.2023 r

Czym są obligacje wieczyste?

Obligacje wieczyste są obligacjami o wieczystej zapadalności, w związku z tym ich posiadacze mają zagwarantowaną rentę wieczystą. Ten typ obligacji charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością, jaka wynika głównie z zazwyczaj dłużej trwającego okresu inwestycji. W związku z tym, koszty wynikające z obsługi zadłużenia mogą być bardzo wysokie, co może być mniej opłacalny w porównaniu z krótkoterminowymi papierami dłużnymi.

Podział obligacji wieczystych

Obligacje wieczyste ze względu na czas dzielą się na:

  • krótkoterminowe, trwają maksymalnie jeden rok,
  • średnioterminowe, trwają od 1 roku do nawet 5 lat,
  • długoterminowe, nie trwają więcej niż 5 lat.

Jak działają obligacje wieczyste?

Obligacje wieczyste działają na zasadzie emitowania ich w seriach, na przykład co miesiąc. Emitent obligacji nie jest zobowiązany do ich wykupu w określonym terminie, jednak ma obowiązek płacić ich nabywcom rentę wieczystą. Obligacje wieczyste działają więc na zasadzie odsetek, które wypłaca się do czasu istnienia obligacji. Należy mieć na uwadze, że w Polsce obowiązuje ustawa o obligacjach, wedle której możliwość wykupienia obligacji wieczystych następuje w momencie zwłoki emitenta w rozliczeniu świadczeń należnych obligatariuszom, ale również w przypadku, gdy emitent ogłosi upadłość.

Rentowność obligacji wieczystych

Z racji tego, że obligacje wieczyste są papierami wartościowymi, w związku z tym mają swoją rentowność, która prościej mówiąc, jest stosunkiem efektów do nakładów. Ocena owego stosunku efektu do nakładu często bywa utrudniona przez ich wieczystą zapadalność, przez którą mogą być bezterminowo kontynuowane. Pomocne w tym przypadku może być wzór, który umożliwia obliczenie dochodowości obligacji wieczystych. Zatem, aby oszacować rentowność obligacji wieczystych, należy zestawić aktualną wydajność, równą rocznej kwocie odsetek, które następnie należy podzielić przez cenę rynkową. Dla ustalenia stopy rentowności należy pomnożyć wynik przez 100.

Dla kogo przeznaczone są obligacje wieczyste?

Obligacje wieczyste nie są dostępne dla wszystkich, przede wszystkim dlatego, że skierowane są głównie do konkretnego grona nabywców, czyli towarzystw ubezpieczeniowych czy funduszy inwestycyjnych. Oznacza to, że ten typ papierów wartościowych jest niemożliwy do nabycia przez indywidualnych inwestorów. Najczęściej obligacje wieczyste wypuszczane są przez rządy państw, które w ten sposób pozyskują środki, bez konieczności spłacania przy tym nabywców. W Polsce obligacje wieczyste emitowane są przez IKE-obligacje.

Zalety i wady obligacji wieczystych

Obligacje wieczyste nie należą do instrumentów finansowych, których ocena atrakcyjności jest łatwa, w związku z czym pomocne może się okazać poniższe zestawienie zalet oraz wad dla tych papierów wartościowych:

Zalety obligacji wieczystych:

  • stałe źródło dochodu w postaci renty wieczystej,
  • rosnące z czasem oprocentowanie obligacji wieczystych,
  • bardzo mała zmienność cen obligacji wieczystych.

Wady obligacji wieczystych:

  • ryzyko upadku danej instytucji rośnie z czasem,
  • zmniejszająca się wartość obligacji pod wpływem rosnącej inflacji,
  • niska rentowność,
  • ryzyko ogłoszenia bankructwa przez wydawcę obligacji wieczystych, w związku z czym duże ryzyko nie otrzymania odsetek,
  • ryzyko podwyższenia stóp procentowych.

Obligacje wieczyste - podsumowanie

Obligacje wieczyste są rodzajem papierów wartościowych, które charakteryzują się nieposiadaniem daty zapadalności oraz niewypłacalnością. Do największych korzyści ich posiadania można zaliczyć to, że zapewniają rentę wieczystą. Emitent obligacji pomimo tego, że nie jest zobowiązany do ich wykupu w określonym terminie, ma obowiązek płacenia renty wieczystej ich nabywcom. Choć przewidywalne źródło dochodu oraz rosnące z czasem oprocentowanie, są dużymi plusami obligacji wieczystych, należy jednak wziąć pod uwagę straty, jakie mogą z nich wynikać. Przede wszystkim ich cena jest bardzo podatna na zmiany stóp procentowych, a dużą barierą stanowi konieczność zainwestowania wysokiej kwoty, opiewającej na nawet 100 000 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dla przeciętnych inwestorów indywidualnych obligacje wieczyste są niedostępne, ponieważ kierowane są głównie dla towarzystw ubezpieczeniowych lub funduszy inwestycyjnych.

 

 

Często zadawane pytania

Jakie są gwarancje i zabezpieczenia oferowane przez emitentów?
Emitent ma możliwość uzyskania gwarancję spłaty obligacji od innego podmiotu, na przykład spółki zależnej lub inwestora strategicznego. Taka gwarancja może być zobowiązaniem danego podmiotu do wypłaty środków w przypadku niewypłacalności emitenta.
Jakie są główne zagrożenia obligacji wieczystych?
Obligacje wieczyste wiążą się z pewnymi zagrożeniami, które należy wziąć pod uwagę. Należy mieć na uwadze, że chociażby zmiany stóp procentowych mogą mieć znaczący wpływ na obniżenie wartość obligacji wieczystych. Także inflacja może znacząco wpłynąć na wartość nominalną obligacji wieczystych głównie przez spadek siły nabywczej pieniądza.
Jakie są sposoby ograniczenia ryzyka obligacji wieczystych?
Aby ograniczyć ryzyko obligacji, warto przede wszystkim skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego. Warto również dokładnie zapoznać się z warunkami obligacji wieczystych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5