KDPW - czym jest i jakie pełni funkcje?
akredo.plOszczędnościInwestycjePapiery wartościoweKrajowy Depozyt Papierów Wartościowych - za co odpowiada?

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - za co odpowiada?

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych prowadzi i nadzoruje rejestrację papierów wartościowych. Co więcej, prowadzi także nadzór nad systemem depozytowo-rozliczeniowym. Do jego głównych zadań należy rejestrowanie instrumentów finansowych, które podlegają dematerializacji, nadawanie kodów LEI dla podmiotów, które są zaangażowane na rynku instrumentów pochodnych czy dokonywanie krajowych i zagranicznych transferów papierów wartościowych. Z dniem 1 lipca 2011 przez Krajowy Depozyt nastąpiło przekazanie rozliczenia transakcji spółce zależnej, jaką jest KDPW_CCP. Do jej głównych zadań należy nadzór nad rozliczeniami transakcji, aby obniżyć ryzyko, jakie może się pojawić w momencie niewywiązania się stron ze zobowiązań, jakie wynikają z zawartych transakcji. Istnieją 2 rodzaje depozytów zabezpieczających, wstępny depozyt rozliczeniowy — używany przy zawieraniu nowych transakcji i wprowadzaniu zmian na przykład w cenach stóp procentowych oraz właściwy depozyt rozliczeniowy — stosowany w przypadku transakcji, dla których nie pojawił się jeszcze rozrachunek. Do jego największych korzyści wynikających z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych można zaliczyć zapewnienie dużego bezpieczeństwa przed kradzieżami oraz ułatwienie przeprowadzania szybkich transferów papierów wartościowych.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 17.06.2023 r

Czym jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych?

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to centralny depozyt papierów wartościowych, który sprawuje pieczę nad prowadzeniem i nadzorowaniem rejestracji papierów wartościowych. Co więcej, do zadań instytucji należy również nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego.

Funkcje Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych

Do głównych zadań Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, należy:

  • Nadawanie kodów LEI podmiotom, które są zaangażowane na rynku instrumentów pochodnych,
  • Rejestrowanie instrumentów finansowych, które podlegają dematerializacji,
  • Przechowywanie instrumentów finansowych, które podlegają dematerializacji,
  • Kontrola zgodności liczby papierów wartościowych, które zostały wyemitowane przez emitentów,
  • Dokonywanie krajowych i zagranicznych transferów papierów wartościowych,
  • Obsługa wypłat transferowych pomiędzy otwartymi funduszami emerytalnymi.

Czym jest KDPW_CCP?

KDPW_CCP jest spółką zależną, do której zadań należy nadzorowanie rozliczeń transakcji w celu obniżenia ryzyka, wynikającego z potencjalnego niewywiązania się stron ze zobowiązań, jakie wynikają z zawartych transakcji. Poza tym KDPW_CCP przy zachowaniu wszelkich międzynarodowych standardów, pełni ważną funkcję kontrpartnera centralnego.

Rodzaje depozytów zabezpieczających KDPW

Aktualnie możemy wyróżnić 2 rodzaje depozytów zabezpieczających:

  • Wstępny depozyt rozliczeniowy, zabezpieczający akceptowane instrumenty finansowe, którego używa się w celu zabezpieczenia finansowego, w szczególności przy zawieraniu nowych transakcji i wprowadzaniu zmian na przykład w cenach stóp procentowych czy kursów walut.
  • Właściwy depozyt rozliczeniowy, którego głównym celem jest zabezpieczenia ryzyk, które mogą pojawić się w czasie transakcji obrotu papierami wartościowymi. Poza tym często stosuje się go do transakcji, dla których nie pojawił się jeszcze rozrachunek.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - podsumowanie

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to organ, który odpowiada za prowadzenie i nadzór systemu depozytowo-rozliczeniowego, w obrębie obrotu emisji papierów wartościowych w Polsce. Do jego największych zalet można zaliczyć bezpieczeństwo, jakie zapewnia przed kradzieżami czy defraudacją. Poza tym oferowany przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych system elektroniczny jest dużym ułatwieniem w przeprowadzaniu szybkich transferów papierów wartościowych.

Często zadawane pytania

Czy trzeba rejestrować akcje w KDPW?
W przypadku spółek publicznych istnieje obowiązek rejestrowania akcji w depozycie prowadzonym przez KDPW.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5