Kredyt na studia — krok po kroku
akredo.plKredytyKredyt gotówkowyKredyt na naukę — krok po kroku

Kredyt na naukę — krok po kroku

Studia w Polsce potrafią być kosztowne, zwłaszcza dla przyjezdnych studentów. Wiele młodych osób w potrzebie nie kwalifikuje się na programy socjalne, co pozostawia ich z koniecznością opłaty swojej edukacji. Kredyt na studia jest sposobem na rozwiązanie tego problemu, z rozbiciem kosztu na raty.

Dominika Górska
Dominika Górska, 24.03.2023 r

Czym jest kredyt na naukę?

Kredyt na studia jest w zasadzie kredytem gotówkowym na dowolny cel, pobieranym w celu opłacenia kosztów związanych z nauką. Jego przeznaczenie dedykowane jest wielu wydatkom związanym ze studiami: stancją w obcym mieście, zakupem książek, narzędzi i akcesoriów niezbędnych na zajęcia w danej dziedzinie, a w niefortunnych wypadach, również celem spłaty powtarzanych klas. Studenci, którzy spędzają dni w pracy, często wykorzystują też kredyt, aby zapłacić za płatne studia wieczorowe.

Oszacowanie kosztu studiów

Studia w Polsce to zawiły temat. Na kierunki dzienne możemy w większości przypadków uczestniczyć za darmo, choć niektóre uczelnie oferują też płatne kierunki. Z czesnym spotkamy się również na studiach wieczornych. Może ono wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszty mieszkania, mogące sięgać od kilkuset do nawet 3 000 zł miesięcznie, oraz materiały do nauki. Te ostatnie są jednorazowym wydatkiem, więc nie stanowią większego problemu. Niestety, jeść i spać musimy codziennie.

Koszty studiów najłatwiej oszacować dodając do ceny mieszkania wysokość czesnego. Zależnie od standardu oraz miasta, w którym zamierzamy studiować, koszt mieszkania wyniesie:

  • do 600 zł za pokój w mieszkaniu.
  • do 2000 zł za stancję w akademiku.
  • ok. 3000 zł za wynajem mieszkania.

Koszt czesnego sprawdzisz na stronie interesującej cię uczelni, w opisie kierunku, jaki chcesz studiować.

Kredyt na studia — wymagane dokumenty

Aby otrzymać kredyt na studia zawsze niezbędny będzie dowód osobisty. Bank może poprosić również o oświadczenie lub dokumentację w sprawie otrzymywanego miesięcznego dochodu. Jeżeli jesteśmy studentem pracującym, nie będzie to stanowiło problemu. W sytuacji, gdy interesują nas studia dziennie nie zostawiające czasu nawet na wieczorowe zatrudnienie, o wzięcie kredytu będziemy musieli prosić członków rodziny.

Zabezpieczenie kredytu na naukę

Zależnie od ilości potrzebnych nam środków bank może domagać się zabezpieczenia kredytu. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy posiadamy ograniczone przychody, chociażby z powodu pracy wyłącznie weekendowej. W tej sytuacji najłatwiejszym rozwiązaniem będzie uzyskanie poręczyciela, czyli osoby, która zobowiąże się przejąć obowiązek spłaty w sytuacji, w której my nie jesteśmy do tego zdolni. Naturalnie, jeżeli do tego dojdzie, student spłaca później dług poręczycielowi, chyba że ten nie będzie dochodzić zobowiązania bądź je umorzy.

Formy zabezpieczenia kredytu

Koszt kredytu na studia

Na koszt kredytu składają się odsetki, będące wynagrodzeniem banku, część kapitałowa czyli zwracana kwota, oraz jednorazowe prowizje za poszczególne usługi niezbędne do realizacji kredytu. Koszt zobowiązania możemy w przybliżeniu ocenić dzięki wskaźnikowi rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Nasza porównywarka kredytów bankowych pokaże ci ich aktualne wartości i pomoże wybrać najtańsze zobowiązanie. Pamiętaj jednak, że banki oferują różne usługi, więc cena nie zawsze jest najważniejsza. Warto porównać oferty pod kątem przywilejów jak wakacje kredytowe, czy odroczenie spłaty.

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Spłata kredytu na studia

Kredyt gotówkowy na studia należy spłacić w comiesięcznych ratach, również w okresie nauki. Zwykle studenci decydują się w tym celu na pracę w weekendy lub wieczorami po wykładach. Dzięki narastającej popularności pracy zdalnej pogodzenie pracy ze studiami jest coraz łatwiejsze. Niektórzy studenci decydują się również na pracę sezonową, zwłaszcza w okresie letnim, celem nadpłaty zobowiązania. W ten sposób można zmniejszyć wysokość miesięcznej raty lub skrócić okres trwania zobowiązania, co zwalnia nas z kosztów odsetek za nadpłacony okres. Pamiętaj, że zobowiązania nie musisz spłacać samemu. Inne osoby mogą pomagać w nadpłacie kredytu lub pokryciu comiesięcznych rat, jeżeli wyrażą na to zgodę.

Alternatywy dla kredytu gotówkowego na studia

Niektórym studentom przysługuje również kredyt preferencyjny. Jest to specjalny kredyt gotówkowy udzielany w ramach rządowego programu, dzięki któremu jego koszt i wymagania są niższe, niż zwykle. Na tego typ dofinansowanie kwalifikują się tylko niektórzy studenci, których dochód na osobę w rodzinie jest poniżej pewnego pułapu, lub którzy studiują bardzo pożądane kierunki, jak medycynę. Zagadnienie to omawiam w innym artykule.

Preferencyjny kredyt studencki

Kredyt na naukę — podsumowanie

Kredyt na studia okazuje się niezbędny dla wielu studentów. Odraczanie nauki może zaowocować całkowitą z niej rezygnacją, jednak nie wszyscy żyjemy w pobliżu uniwersytetów, nawet przy dojazdach pociągami. Pożyczka naturalnie wiąże się z odpowiedzialnością, przy rozsądnym doborze oferty dzisiejsze kredyty są jednak w zasięgu zarówno pracujących studentów, jak i rodziców chcących wspierać ambicje swoich podopiecznych.

Często zadawane pytania

Jak długo czeka się na decyzję kredytową przy kredycie na studia?
Przy kredycie gotówkowym decyzja często jest dostępna jeszcze tego samego dnia.
Jak długo trzeba czekać na wypłatę środków z kredytu na studia?
Środki są wypłacane w dniu podpisania umowy, zależnie od godzin księgowania przelewów w banku.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5