Kredyt na leczenie - krok po kroku
akredo.plKredytyKredyt gotówkowyKredyt na leczenie - krok po kroku

Kredyt na leczenie - krok po kroku

W kryzysowych sytuacjach, gdy potrzebujemy środków na leki bądź kosztowne operacje, możemy stanąć przed koniecznością wzięcia kredytu. Pożyczone środki pozwolą nam zapłacić za prywatną praktykę, gdy NFZ nie jest w stanie zaspokoić naszych potrzeb, bądź zrobić tego w rozsądnym terminie.

Dominika Górska
Dominika Górska, 27.03.2023 r

Czym jest kredyt na leczenie?

Kredyt na leczenie jest standardowym kredytem gotówkowym na dowolny cel, omawianym jednak w kontekście wykorzystania go na opłacenie leków bądź operacji medycznych. Narodowy fundusz zdrowia od dawna zbiera mieszane opinie. Daje on szansę najbiedniejszym z nas na otrzymanie niezbędnej opieki medycznej, jednak wolne tempo pracy szpitali nie gwarantuje, że NFZ zdąży postawić nas na nogi przed pojawieniem się powikłań czy co gorszych konsekwencji schorzeń. Sytuacja ta pogarszała się przez wiele lat, z regularnie kurczącym się budżetem służby zdrowia, który partie rządzące kierują ku innym, ich zdaniem istotniejszym projektom.

Szczęśliwie, kredyt w banku na koszty leczenia nie jest aż tak strasznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze są one dość łatwo dostępne: wystarczy mieć odpowiednią zdolność kredytową, a więc zarobki, które pozwalają na spłatę rat zobowiązania. Banki akceptują przychód z emerytury oraz renty, przez co nawet osoby starsze mogą starać się wyjść ze swojej sytuacji tą metodą. Kredytobiorcy mają dostęp również do wakacji kredytowych, dzięki którym osoby potrzebujące operacji mogą na ich czas zawiesić konieczność spłacania rat, aby w spokoju dojść do siebie. Nie musimy również martwić się o czas realizacji kredytu gotówkowego. Zależnie od kwoty i banku, który wybierzemy, środki można uzyskać w czasie od kilku godzin do kilku dni.

Oszacowanie kosztu leczenia

Koszty leczenia poznamy, pytając lekarza o opłatę za zabieg prywatny w danej przychodni. Jest to główna część naszego zmartwienia, jednak niestety nie zawsze jedyna. W przypadku operacji może być konieczne zażywanie leków przez pewien okres, o co należy koniecznie zapytać przychodnię, chociażby telefonicznie. Warto uwzględnić również koszt transportu, jeżeli musimy udać się na zabiegi do innego miasta. To wszystko ma znaczenie, ponieważ banki nie lubią wydawać kilku kredytów jednocześnie. Jeżeli ustalimy zbyt niską kwotę, możemy mieć problem z uzyskaniem kolejnego dofinansowania, jeśli zaskoczą nas koszta pooperacyjne. Z drugiej strony, jeżeli pożyczymy zbyt wiele, część kosztów można nadpłacić, unikając w ten sposób związanych z nimi odsetek.

W przypadku zabiegów i operacji, dowiedz się jakie są koszta:

  • Zabiegu.
  • Związanych z nim niezbędnych badań.
  • Pobytu w szpitalu.
  • Zalecanych leków.
  • Transportu.

Cennik musimy niestety ustalić indywidualnie, w związku z naszą osobistą sytuacją. Zabiegi dentystyczne kosztują zwykle od kilkuset do tysiąca złotych. Niestety, operacje w szpitalach to w wielu przypadkach koszta nawet powyżej pięciu tysięcy złotych, a w celu ich przeprowadzenia konieczne są też inne płatne badania. Za pobyt w prywatnym szpitalu zapłacimy nawet półtora tysiąca za noc, jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia w danej placówce.

Kredyt na leczenie — wymagane dokumenty

Do uzyskania kredytu na leczenie niezbędny będzie dowód osobisty. Na jego podstawie bank zweryfikuje twoją tożsamość. Jedynie w przypadku gdy bierzesz kredyt w banku, w którym prowadzisz już konto osobiste, może on nie być wymagany. Ponadto bank może poprosić o wystawienie oświadczenia o dochodach lub zaprezentowanie dowodu otrzymywanego przychodu, chociażby w formie wyciągu bankowego za kilka ostatnich miesięcy.

Wbrew pozorom bank nie potrzebuje informacji o naszym stanie zdrowia, rodzaju czy kosztach operacji. Kredyty gotówkowe udzielane są na dowolny cel, a banki nie wnikają w nasze plany na zastosowanie środków. Oznacza to, że również osoby powiązane z osobą chorą mogą z łatwością uzyskać dla niej kredyt, mimo zamiaru wykorzystania środków na potrzeby osoby trzeciej.

Zabezpieczenie kredytu na leczenie

Jeżeli bank uzna że kwota o jaką prosisz, jest zbyt wysoka względem twoich możliwości finansowych, może odmówić udzielenia kredytu. Sposobem na uratowanie takiej sytuacji jest zabezpieczenie kredytu przedmiotem lub obecnością poręczyciela.

Posiadając mieszkanie własnościowe lub samochód w dobrym stanie, możesz wykorzystać je jako zabezpieczenie kredytu. Jeżeli coś się stanie i nie będziesz zdolny do uregulowania rat, bank może wtedy egzekwować należności z zabezpieczenia. W ten sposób zobowiązanie staje się dla banku znacznie mniej ryzykowne.

Drugim rozwiązaniem jest wnioskowanie o kredyt wraz z poręczycielem. Osoba ta obiecuje spłacić kredyt w zamian za nas, jeżeli nie będziemy w stanie obsłużyć rat w terminie. Mając dwie osoby na których może polegać celem spłaty kredytu, bank jest znacznie śmielszy w pożyczaniu pieniędzy.

Formy zabezpieczenia kredytu

Koszt kredytu na leczenie

Przy kredycie na leczenie czekają nas koszt standardowego kredytu gotówkowego. Zależnie od jego warunków może w nie wchodzić prowizja lub koszta ubezpieczenia. Zawsze spotkamy się również z odsetkami, stanowiącymi główny zysk banku liczony za każdy dzień kredytowania. Całość tych opłat podsumowuje wskaźnik RRSO, który w dniu pisania tego dokumentu znajduje się w okolicach 15% dla kredytów gotówkowych. Im mniejsze RRSO, tym mniejszy ponosimy koszt za każdy dzień kredytowania.

Wybierając kredyt, możemy się w większości sugerować wskaźnikiem RRSO. Warto jednak zerknąć również na poboczne koszta zobowiązania. W wielu przypadkach kredyt gotówkowy wymaga od nas założenia konta osobistego w banku, wykonywania za jego pomocą płatności oraz wprowadzania pieniędzy na konto. Zależnie od banku mogą z tym być związane dodatkowe opłaty lub prowizje.

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Spłata kredytu na leczenie

Spłata kredytu odbędzie się w miesięcznych, jednakowych ratach. Warto jednak wytłumaczyć naszą sytuację doradcy bankowemu i zapytać o warunki wakacji kredytowych. Większość banków umożliwia zawieszenie spłaty na kilka miesięcy w roku. Usługa ta powstała z myślą o nagłych chorobach czy chociażby chwilowej stracie zatrudnienia.

Zależnie od tego, kiedy mamy podpisać umowę, możliwe że uda nam się skorzystać z odroczenia spłaty. Bank Alior Bank nie pobiera raty w pierwszym miesiącu kredytowania. Przy odrobinie szczęścia, okres ten może się pokryć z datą naszych zabiegów.

Alternatywy dla kredytu gotówkowego na leczenie

Poza kredytem na rynku istnieje jeszcze wiele sposobów na uzyskanie dodatkowej gotówki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, więc warto wziąć je pod uwagę:

Chwilówka jest pożyczką na niewielką kwotę, którą spłacamy zwykle w miesiąc. Można je otrzymać błyskawicznie, często nie są drogie, a czasami jako nowy klient możemy otrzymać pierwsze zobowiązanie z RRSO 0%. Jest to dobry sposób na jednorazowy zakup leków, czy przeprowadzenie pojedynczego badania.

Pożyczka ratalna na leczenie jest podobna do kredytu, jednak udzielana przez firmę pozabankową. Z bogatymi bankami ciężko konkurować o klienta, co skłania pożyczkodawców do obsługiwania klientów, którym banki odmówiły dofinansowania. Pożyczkę ratalną dostaniesz dużo szybciej i łatwiej niż w banku, również na wyższą kwotę. W zamian za to jest to droższe rozwiązanie, choć niekoniecznie cięższe w obsłudze. Przez długi okres spłaty pojedyncze miesięczne raty wciąż będą niewielkie.

Karta kredytowa to skuteczne rozwiązanie dla osób, które muszą regularnie spożywać leki, lecz nie zawsze mają na nie dość pieniędzy. Karta daje ci dostęp do środków, które możesz wydać w dowolnym momencie. W odróżnieniu od kredytu, jeżeli spłacisz kartę w okresie bezodsetkowym — zwykle około miesiąca — nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Po spłaceniu pożyczki z karty kredytowej znów możesz nią operować do kwoty limitu. Jest to proste i niedrogie rozwiązanie, ponieważ banki zarabiają głównie na stałej prowizji za posiadanie karty, oczekując odsetek tylko wtedy, gdy ociągamy się ze spłatą karty.

Limit w koncie jest podobnym rozwiązaniem do karty kredytowej. Tym razem środki są jednak na stałe przypisane do konta, bez dodatkowej karty płatniczej. Jeżeli wydamy środki ponad nasze saldo, bank pożycza nam brakującą kwotę aż do ustalonego limitu. Wszystkie środki z przypływów na konto są następnie wykorzystane do spłaty zobowiązania. Limit w koncie polecamy osobom, które muszą przeprowadzać płatne badania lub operacje regularnie, do kilku razy w roku. Posiadając umowę na limit w koncie, będziemy gotowi, gdy nadejdzie potrzeba skorzystania z dofinansowania.

Kredyt gotówkowy na leczenie - podsumowanie

Wybór między zdrowiem a pieniędzmi jest odwiecznym dylematem każdego dorosłego człowieka. Niestety, bez zdrowia środki do niczego się nam nie przydadzą. W niektórych sytuacjach czekanie w kolejce na NFZ może zwyczajnie być zbyt niebezpieczne dla nas. Warto wtedy skorzystać z usług leczenia prywatnego, pobierając odpowiedni kredyt gotówkowy, jeżeli jest to konieczne. Banki udzielają zobowiązań tylko osobom, które są w stanie je spłacić. Możemy więc mieć pewność, że raty udzielonego nam zobowiązania nie będą trudne w spłacie. Jeżeli boimy się wzrostów stóp procentowych, warto zastanowić się nad kredytem ze stałą ratą, którego koszt nie ulegnie zmianie.

Często zadawane pytania

Ile się czeka na decyzję kredytową przy kredycie na leczenie?
W wielu bankach decyzję uzyskasz jeszcze tego samego dnia.
Jak długo trzeba czekać na wypłatę środków z kredytu na leczenie?
Środki otrzymasz w dniu podpisania umowy.
Jaka jest maksymalna kwota kredytu na leczenie?
Kredyt gotówkowy obecnie nie może przekroczyć kwoty 255 550 zł.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5