Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Ile kosztuje wolność finansowa czyli jakiej kwoty potrzebujesz aby nie pracować?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,00 / 3 osób

Jak nie pracować i mieć na fajne życie? Wystarczy wszystko dobrze policzyć. To takie proste? Osiągalne dla każdego? Zobaczcie jak policzyć swoją Liczbę Wolności – kwotę, dzięki której nie trzeba będzie pracować.

Gdyby ktoś zapytał Cię o realną, stałą kwotę w miesiącu, która zagwarantowałaby Ci Twój wymarzony styl życia, wiedział byś co odpowiedzieć? Czy wiesz, że swoją Liczbę Wolności jesteś w stanie wyliczyć samodzielnie? Ba, nawet jesteś w stanie samodzielnie ją osiągnąć. Czy da się żyć jak lubisz i nie pracować? Zobacz jak obliczyć swoją Liczbę Wolności gwarantującą wolność finansową. I to szybciej niż myślisz.

 

Czym jest Liczba Wolności?

 

Jeśli wolność finansowa to cel, jaki chcesz osiągnąć, warto poznać jego realną cenę. U każdego z nas będzie ona inna – mamy inne potrzeby, inaczej wyobrażamy sobie „dostatnie życie”. Racjonalne podejście do określenia ceny za nasz wymarzony styl życia jest oczywiście rekomendowane, jednak nie zakładajmy z góry rezygnacji ze swoich standardów. Obliczmy realnie jaka kwota miesięczna zagwarantuje nam wolność i niezależność. Dzięki jakiej sumie miesięcznie będzie nas stać na życie, o którym marzymy. Oto czym jest nasza Liczba Wolności. Teraz wystarczy wolne popołudnie, chwila spokoju i prosta kalkulacja.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Ile kosztuje wolność finansowa?

 

Zanim przejdziesz do liczb, w pierwszej kolejności wypisz to, z czego chciałbyś móc korzystać w swoim wymarzonym stylu życia. Podejdź do tematu swobodnie. Wypisz wszystko, co zagwarantuje Ci spędzanie czasu tak jak lubisz. Nie możesz żyć bez ulubionej aktywności sportowej, podróży, własnego mieszkania, samochodu? Wypisz wszystko. Ale precyzyjnie. Jak sport, to konkretnie – jaki i ile kosztuje jego uprawianie (cena zajęć z trenerem, zakup sprzętu specjalistycznego itd.). Bądź dokładny. Zapisuj konkretną markę niezbędnego sprzętu, miejsce zajęć, koszty dojazdu i każdej związanej z tą dziedziną aktywności. Marzy Ci się własny dom? Konkretnie – jaki projekt, ile metrów, jaki jest koszt jego budowy itd. Bądź tak dokładny jak to tylko możliwe. Chcąc coś osiągnąć musisz dokładnie wiedzieć co to jest i ile to kosztuje. Tylko wtedy dajesz sobie realną szansę na sukces. Ot, tyle (i aż tyle) na drodze ku wolności w finansach. Trzeba wiedzieć, czego się chce (i to dosłownie).

 

Jak policzyć Liczbę Wolności?

 

Po precyzyjnym spisaniu aktywności i działań niezbędnych w naszym wymarzonym stylu życia, czas poznać ich cenę. Chcąc poznać swoją Liczbę Wolności, czyli miesięczną kwotę zapewniającą nam oczekiwany komfort w życiu i niezależność finansową, należy wykonać kilka prostych kalkulacji. Oto co wystarczy zrobić:

Stwórz prostą tabelkę, w której pod uwagę weźmiesz następujące dane:

W kolumnie X (pionowa) umieść wszystkie aktywności, które wypisałeś sobie jako niezbędne w swoim idealnym stylu życia (uprawianie wymarzonego sportu, podróże, edukacja, utrzymanie samochodu, ubezpieczenie zdrowotne, wydatki na dom i jego utrzymanie, wydatki na przyjemności, wydatki na media – światło, woda, gaz, telefon, TV itd.).

W kolumnie Y (pozioma) uwzględnij koszt miesięczny wypisanych w kolumnie X aktywności oraz ich roczną sumę. Np. wydatki na dom – miesięcznie 1000 zł, rocznie 12 000 zł.

Skonstruuj swoją tabelkę tak, aby na końcu otrzymać roczny koszt obsługi wszystkich aktywności w Twoim wymarzonym stylu życia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci obliczyć Liczbę Wolności w skali roku oraz określić ile czasu potrzebować będziesz do osiągnięcia całkowitej wolności finansowej. Udało się? To teraz finał:

 • Podsumuj wszystkie zebrane w kolumnie X wydatki miesięczne w cyklu rocznym. Zapisz kwotę (np. 100 000 zł).
 • Określ w jaki sposób chcesz inwestować swoje dochody w celu osiągnięcia wolności finansowej:
  – jeśli preferujesz inwestycję w nieruchomości pod wynajem, zapisz jej cenę i przychód w skali roku;
  – jeśli preferujesz oszczędzanie na lokacie, zapisz jej oprocentowanie (np. 5%) i kwotę przychodu w skali roku,
  – jeśli preferujesz zakup akcji lub obligacji, zapisz zysk jaki z nich osiągniesz (np. 10%) i kwotę przychodu w skali roku,
  – jeśli masz inny pomysł na inwestycję / pomnożenie zarobków, opisz go w analogiczny sposób (procent i suma przychodu w skali roku).
 • Wróć do otrzymanej wcześniej kwoty rocznego kosztu utrzymania. Jest to kwota, którą powinieneś rocznie generować w wyniku zysku z inwestycji. Jeśli przykładowo Twój rok wymarzonego stylu życia kosztuje 100 000 zł, a jako inwestycję wybrałeś lokatę oszczędnościową na 5%, to kwota jaką musisz wpłacić na tę lokatę by co roku generować odsetki w wysokości kwoty rocznego utrzymania w wymarzonym stylu życia, to 2 000 000 zł. Ten wynik to Twoja Liczba Wolności.

Dużo? Mało? Początkowo kwota wydaje się nieosiągalna. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Wszystko jest możliwe, gdy szczegółowe kalkulacje wzbogacimy o dokładny plan działania.

 

Co zrobić ze swoją Liczbą Wolności?

 

Wynik Twojej Liczby Wolności to już praktycznie gotowy plan działania. Kolejnym krokiem będzie wybór sposobu osiągnięcia wolności finansowej. Zanim jednak zaczniesz inwestować, naucz się oszczędzać oraz zbuduj swój własny system na osiągnięcie wolności finansowej szybciej niż myślisz.

 

Konsolidacja pierwszym krokiem w porządkowaniu finansów

 

Jeśli nie wiadomo, od czego zacząć porządki w swoich dotychczasowych nawykach finansowych, najlepiej zacząć od początku. Poniższy kalkulator rat pomaga wyliczyć optymalną ratę wszystkich naszych zobowiązań tak, aby była realna i wygodna do spłąty. Akredo pomaga zmniejszać raty zbyt wielu kredytów. Z tym narzędziem łatwiej będzie Ci wykonać pierwsze obliczenia i policzyć możliwe oszczędności. Wystarczy tylko wpisać dane w rubryki. Wynik poniżej pojawi się sam.

2017.08.04 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]