Akredo Sp. z o. o. 660 624 012 kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Dlaczego szukając najlepszej oferty kredytu, zniszczyłem swoją wiarygodność kredytową?

2016.04.28 |
Ocena: 4,33 / 6 osób
4,33 6

Wiarygodność kredytowa jest jednym z czynników, na podstawie których banki przyznają pożyczki. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że składając wniosek do kilku banków, obniżają swoją punktację w BIK, która jest kluczową oceną wiarygodności klienta. Dzieje się tak, gdy w krótkim czasie kilkukrotnie pobierany jest raport kredytowy. Wówczas bank może nabrać podejrzeń co do intencji klienta, przez to postrzega go jako mało wiarygodnego.

Summary
Dlaczego zniszczyłem swoją zdolność kredytową?
Article Name
Dlaczego zniszczyłem swoją zdolność kredytową?
Author
Publisher Name
Akredo Sp. z o.o.
Publisher Logo
  1. BIK – czym jest i na jakiej podstawie ocenia naszą wiarygodność jako kredytobiorcy?
  2. Dlaczego warto uważać podczas składania wniosków o kredyt do kilku banków?
  3. Jak bezpiecznie porównać oferty z kilku banków?
  4. Jak działa serwis Akredo?

Decydując się na kredyt, chcemy znaleźć ofertę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Niektórzy z nas skupiają się głównie na tym, by łączny koszt kredytu był możliwie najniższy, inni natomiast gotowi są zapłacić nieco więcej, byle tylko móc spłacać należność w minimalnych ratach, ale przez to wydłużając okres spłaty.

Wnioskowanie o kredyt a zdolność kredytowa

Próbując poznać oferty wielu banków, często decydujemy się na wizyty w ich oddziałach. Podczas rozmowy z doradcą możemy wypytać nawet o najmniejsze detale związane z kredytem. Później mamy możliwość, aby je spokojnie przeanalizować, porównać i wybrać tę opcję, która wydaje nam się najlepsza. Należy jednak mieć na uwadze, że sprawdzenie ofert w zbyt wielu bankach (zazwyczaj więcej niż w 3) może doprowadzić do znacznego obniżenia naszej zdolności kredytowej w BIK.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ocenia wiarygodność kredytową klienta, biorąc przy tym pod uwagę szereg aspektów. Banki wydając decyzję o przyznaniu klientowi kredytu, opierają się właśnie na ocenie, jaką wystawiła nam ta instytucja. BIK przede wszystkim przygląda się historii naszych zobowiązań finansowych. Śledzi terminowość ich spłaty i częstotliwość, z jaką je zaciągamy. Odnotowuje nie tylko długi wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek, ale też powstałe wskutek zakupów na raty.

Właśnie na podstawie naszej historii kredytowej przyznaje nam punkty, budujące tzw. scoring. Każde spóźnienie w spłacie raty jest rejestrowane, a to odbiera nam posiadane punkty w BIK, więc automatycznie pogarsza zdolność kredytową. Wynika to z prostego faktu – skoro do tej pory miewaliśmy problemy z uiszczaniem opłat na czas, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy je obecnie lub będziemy mieli w niedalekiej przyszłości. Perspektywy są zatem niepokojące i w związku z tym niewiele banków zechce nam takiego kredytu udzielić.

Bank nie przyznał ci kredytu? Sprawdź, dlaczego

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego sprawdzanie ofert kredytowych i wnioskowanie o nie w kilku bankach ma zły wpływ na scoring w BIK. Otóż banki, do których udajemy się w poszukiwaniu kredytu, zawsze sprawdzają naszą historię w BIK. W tym celu pobierają Raport Kredytowy, co jest oczywiście odnotowywane w BIK, jako zapytanie. Jeśli w krótkim czasie kierowanych jest kilka takich zapytań, wtedy bank może nabrać podejrzeń, że zaciągamy kolejne kredyty w szybkim tempie, aby informacje o pierwszym zadłużeniu nie zdążyły dotrzeć do BIK i, dzięki temu będziemy mogli otrzymać lepsze warunki kredytowania.

Banki bowiem raportują zaciągnięcie nowego zobowiązania do BIK z opóźnieniem. Ryzyko, że zdecydowaliśmy się na kilka zadłużeń w różnych bankach, skłania je do obniżenia naszej wiarygodności. W efekcie może się okazać, że już po trzech zapytaniach o historię kredytową, kolejny bank nie podejmie się nawet analizy naszego wniosku.

Porównaj oferty z kilku banków, bez wpływu na BIK

W najgorszej sytuacji możemy dowiedzieć się, że chociaż nie mamy na koncie żadnego zadłużenia, a wszelkie dotychczasowe należności spłacaliśmy terminowo, to nie przysługuje nam żaden kredyt, bo popsuliśmy ocenę swojej wiarygodności zwykłymi zapytaniami. Chcąc uniknąć takich problemów, można skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisów takich, jak Akredo.pl.

Pobiera on w naszym imieniu tylko jeden raport kredytowy, który wykorzystuje we wniosku kredytowym rozsyłanym do wielu banków. Nie ryzykujemy obniżeniem wiarygodności wieloma zapytaniami w BIK, a mamy szansę uzyskać pełne informacje na temat opcji otrzymania kredytu, jakie przysługują nam w poszczególnych instytucjach.

Summary
Dlaczego zniszczyłem swoją zdolność kredytową?
Article Name
Dlaczego zniszczyłem swoją zdolność kredytową?
Author
Publisher Name
Akredo Sp. z o.o.
Publisher Logo
2016.04.28 |
Ocena: 4,33 / 6 osób
4,33 6
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]