Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Dlaczego szukając najlepszej oferty kredytu, zniszczyłem swoją wiarygodność kredytową?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,40 / 15 osób

Wiarygodność kredytowa jest jednym z czynników, na podstawie których banki przyznają pożyczki. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że składając wniosek do kilku banków, obniżają swoją punktację w BIK, która jest kluczową oceną wiarygodności klienta. Dzieje się tak, gdy w krótkim czasie kilkukrotnie pobierany jest raport kredytowy. Wówczas bank może nabrać podejrzeń co do intencji klienta, przez to postrzega go jako mało wiarygodnego.

  1. BIK – czym jest i na jakiej podstawie ocenia naszą wiarygodność jako kredytobiorcy?
  2. Dlaczego warto uważać podczas składania wniosków o kredyt do kilku banków?
  3. Jak bezpiecznie porównać oferty z kilku banków?
  4. Jak działa serwis Akredo?

Decydując się na kredyt, chcemy znaleźć ofertę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Niektórzy z nas skupiają się głównie na tym, by łączny koszt kredytu był możliwie najniższy, inni natomiast gotowi są zapłacić nieco więcej, byle tylko móc spłacać należność w minimalnych ratach, ale przez to wydłużając okres spłaty.

Wnioskowanie o kredyt a zdolność kredytowa

Próbując poznać oferty wielu banków, często decydujemy się na wizyty w ich oddziałach. Podczas rozmowy z doradcą możemy wypytać nawet o najmniejsze detale związane z kredytem. Później mamy możliwość, aby je spokojnie przeanalizować, porównać i wybrać tę opcję, która wydaje nam się najlepsza. Należy jednak mieć na uwadze, że sprawdzenie ofert w zbyt wielu bankach (zazwyczaj więcej niż w 3) może doprowadzić do znacznego obniżenia naszej zdolności kredytowej w BIK.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ocenia wiarygodność kredytową klienta, biorąc przy tym pod uwagę szereg aspektów. Banki wydając decyzję o przyznaniu klientowi kredytu, opierają się właśnie na ocenie, jaką wystawiła nam ta instytucja. BIK przede wszystkim przygląda się historii naszych zobowiązań finansowych. Śledzi terminowość ich spłaty i częstotliwość, z jaką je zaciągamy. Odnotowuje nie tylko długi wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek, ale też powstałe wskutek zakupów na raty.

Właśnie na podstawie naszej historii kredytowej przyznaje nam punkty, budujące tzw. scoring. Każde spóźnienie w spłacie raty jest rejestrowane, a to odbiera nam posiadane punkty w BIK, więc automatycznie pogarsza zdolność kredytową. Wynika to z prostego faktu – skoro do tej pory miewaliśmy problemy z uiszczaniem opłat na czas, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy je obecnie lub będziemy mieli w niedalekiej przyszłości. Perspektywy są zatem niepokojące i w związku z tym niewiele banków zechce nam takiego kredytu udzielić.

Bank nie przyznał ci kredytu? Sprawdź, dlaczego

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego sprawdzanie ofert kredytowych i wnioskowanie o nie w kilku bankach ma zły wpływ na scoring w BIK. Otóż banki, do których udajemy się w poszukiwaniu kredytu, zawsze sprawdzają naszą historię w BIK. W tym celu pobierają Raport Kredytowy, co jest oczywiście odnotowywane w BIK, jako zapytanie. Jeśli w krótkim czasie kierowanych jest kilka takich zapytań, wtedy bank może nabrać podejrzeń, że zaciągamy kolejne kredyty w szybkim tempie, aby informacje o pierwszym zadłużeniu nie zdążyły dotrzeć do BIK i, dzięki temu będziemy mogli otrzymać lepsze warunki kredytowania.

Banki bowiem raportują zaciągnięcie nowego zobowiązania do BIK z opóźnieniem. Ryzyko, że zdecydowaliśmy się na kilka zadłużeń w różnych bankach, skłania je do obniżenia naszej wiarygodności. W efekcie może się okazać, że już po trzech zapytaniach o historię kredytową, kolejny bank nie podejmie się nawet analizy naszego wniosku.

lub
Wypełnij wniosek

Porównaj oferty z kilku banków, bez wpływu na BIK

W najgorszej sytuacji możemy dowiedzieć się, że chociaż nie mamy na koncie żadnego zadłużenia, a wszelkie dotychczasowe należności spłacaliśmy terminowo, to nie przysługuje nam żaden kredyt, bo popsuliśmy ocenę swojej wiarygodności zwykłymi zapytaniami. Chcąc uniknąć takich problemów, można skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisów takich, jak Akredo.pl.

Pobiera on w naszym imieniu tylko jeden raport kredytowy, który wykorzystuje we wniosku kredytowym rozsyłanym do wielu banków. Nie ryzykujemy obniżeniem wiarygodności wieloma zapytaniami w BIK, a mamy szansę uzyskać pełne informacje na temat opcji otrzymania kredytu, jakie przysługują nam w poszczególnych instytucjach.

2016.04.28 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]