Dodatek aktywizacyjny 2023
akredo.plPomoc socjalna w PolsceZasiłki w PolsceZasiłek dla bezrobotnychDodatek aktywizacyjny - komu przysługuje i ile wynosi?

Dodatek aktywizacyjny - komu przysługuje i ile wynosi?

Dodatek aktywizacyjny to nagroda dla osoby bezrobotnej, która podjęła zatrudnienie w czasie, gdy posiada prawo do podejmowania zasiłku. Dodatek ma zachęcić bezrobotnych do aktywnego poszukiwania pracy - im szybciej znajdzie pracę, tym więcej może dostać. Samo świadczenie przysługuje bowiem tylko za dni posiadania prawa do podejmowania zasiłku. Sprawdź ile możesz zyskać i czy takie rozwiązanie opłaca się z Twojej perspektywy!

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 07.07.2023 r

Czym jest dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny jest to świadczenie wypłacane przez Powiatowy Urząd Pracy, dla osób bezrobotnych z przyznanym prawem do zasiłku, które samodzielnie znajdą pracę lub podejmą zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd pracy.

Jest to forma zachęcenia osób bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia. Składając wniosek o udzielenie dodatku aktywizacyjnego można liczyć na kwotę w wysokości do 50% dotychczas pobieranego zasiłku. Co ważne, dodatek przysługuje tylko osobom, które utrzymają zatrudnienie przez cały okres uprawniający zasiłku. Jak uzyskać prawo do zasiłku - sprawdź w artykule poświęconym Zasiłkowi dla bezrobotnych

Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny przysługuje bezrobotnym z prawem do zasiłku, którzy:

  • z własnej inicjatywy podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
  • w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podejmą zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymują wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W czasie otrzymywania dodatku aktywizacyjnego, możesz zmienić pracodawcę. Ważne jednak, by zachowana była ciągłość zatrudnienia. Nawet dzień przerwy pomiędzy zawarciem kolejnych umów spowoduje utratę prawa do zasiłku, a tym samym dodatku aktywizacyjnego.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny może maksymalnie wynosić 50% kwoty z przyznanej kwoty zasiłku. Zakładają, że przysługuje nam podstawowa 100% stawka zasiłku dla bezrobotnych, kwota dodatku aktywizacyjnego wyniesie maksymalnie 471,15 zł miesięcznie.

Ponownie, również w kwestii wysokości występują specyficzne warunki ze względu na to jak znaleźliśmy zatrudnienie:

  • z własnej inicjatywy - dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50% zasiłku,
  • z pomocą urzędu pracy - dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku.

Na jak długo przyznawany jest dodatek aktywizacyjny?

Zasiłek aktywizacyjny jest przyznawany na dwa okresy zależnie od tego czy sami znajdziemy sobie pracę czy odbędzie się to z pomocą PUP:

  • na połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek - jeśli pracę znajdziemy sami,
  • na cały okres, w jakim przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych - w przypadku osób, które podejmą zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd, jednak będzie to praca nie na pełen etat, z wynagrodzeniem poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dokumenty niezbędne do dodatku aktywizacyjnego

Dokumenty niezbędne do przyznania dodatku aktywizacyjnego to:

  • wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego,
  • dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Wniosek o dodatek aktywizacyjny wraz z dokumentem należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy niezwłocznie po podjęciu pracy, najlepiej jeszcze tego samego dnia!

Dodatek aktywizacyjny - kiedy wypłata świadczenia?

Dodatek aktywizacyjny wypłaca się z końcem miesiąca, przez cały okres uprawniający do uzyskiwania świadczenia. Dokładny termin wypłaty jest ustalany przez każdy PUP indywidualnie. Sprawdź terminarz na stronie internetowej lub w bezpośrednio w urzędzie pracy, odpowiednim dla miejsca Twojego zamieszkania.

Dodatek aktywizacyjny - podsumowanie

Dodatek aktywizacyjny to nagroda za znalezienie pracy lub wsparcie dla osób, które skorzystały z pomocy urzędu w podjęciu pracy, jednak umowa opiewa na niepełny etat i wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak wskazuje sama nazwa - dodatek jest formą wsparcia dla osób, które chcą się zaktywizować zawodowo i wrócić na rynek pracy. Świadczenie nie należy do najwyższych, jednak stanowi atrakcyjny dodatek do pensji na powrót do pracy!

Często zadawane pytania

Jak długo wypłacany jest dodatek aktywizacyjny?
Czas wypłacania dodatku aktywizacyjnego zależy od tego na jakich zasadach zostało przyznane prawo do zasiłku oraz od tego czy zatrudnienie znaleźliśmy sami czy z pomocą urzędu pracy. Maksymalnie czasu uzyskiwania zasiłku może wynosić nawet 365 dni.
Kto składa wniosek o dodatek aktywizacyjny?
Wniosek o dodatek aktywizacyjny składa osoba bezrobotna, która podpiszę umowę zatrudnienia. Najlepiej zrobić to w dniu zawarcia umowy z nowym pracodawcą!

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5