Zasiłek dla bezrobotnych  2025
akredo.plPomoc socjalna w PolsceZasiłki w PolsceZasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje i ile wynosi?

  • Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie pieniężne wypłacane osobom zarejestrowanym w Urzędzie Pracy.
  • Przysługuje osobom, które w ostatnich 18 miesiącach przepracowały min. 365 dni z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.
  • Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy: 80%, 100% lub 120% standardowej kwoty – maks. 1662 zł/miesiąc (pierwsze 90 dni).
  • Okres pobierania świadczenia to 180 lub 365 dni – zależnie od sytuacji rodzinnej i lokalnej stopy bezrobocia.
  • Zasiłek nie przysługuje m.in. po wypowiedzeniu z winy pracownika lub odmowie uczestnictwa w aktywizacji zawodowej.
  • Do rejestracji wymagane są m.in. dowód tożsamości, świadectwa pracy, dokumenty z ZUS i dotyczące renty lub działalności gospodarczej.
  • Wniosek można złożyć online przez www.praca.gov.pl lub osobiście w urzędzie – wypłata max. do 14 dni od ustalonego terminu.
Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 07.07.2023 r

Czym jest zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych, popularnie zwany "kuroniówką", to wsparcie finansowe przyznawane przez Powiatowe Urzędy Pracy osobom bezrobotnym, którzy spełniają określone kryteria. Jest to forma pomocy mająca na celu wspieranie osób w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia.

Zasiłki dla bezrobotnych są udzielane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Zasiłek uzyska osoba, która w czasie trwania bezrobocia nie otrzyma propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Prawo do zasiłku zostanie przyznane na podstawie oceny dokumentów złożonych w Urzędzie Pracy. Przygotuj wszystkie dokumenty dotyczące zatrudnienia, uzyskiwanego wynagrodzenia oraz korzystania ze świadczeń, a urzędnik oceni czy przysługuje Ci świadczenie i w jakiej kwocie.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje wyjątki, w których nie ma obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy. Są to m.in.:

  • Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnym zwolnionym po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres jej odbywania wynosił co najmniej 240 dni i przypadał w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
  • Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnym zwolnionym z zakładów karnych i aresztów śledczych, zarejestrowanym w okresie 30 dni od dnia zwolnienia, jeżeli suma okresów, przypadających w okresie 18 miesięcy przed ostatnim pozbawieniem wolności oraz wykonywania pracy w okresie pozbawienia wolności wynosiła co najmniej 365 dni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Okres nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Do 365 dniowego okresu nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych zaliczane są również okresy:

  • korzystania z urlopu wychowawczego,
  • sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
  • świadczenia usług na podstawie umowy uaktywniającej,
  • pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana śmiercią osoby, nad którą sprawowana była opieka,
  • pobierania renty rodzinnej w przypadku, gdy nastąpił zbieg prawa do tej renty z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy i wybrano pobieranie renty rodzinnej,
  • pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności - jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego - jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę - jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • służby wojskowej, służby cywilnej, służby zastępczej oraz służby w roli funkcjonariusza: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej,
  • za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, jeżeli podstawę wymiaru składki stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
  • za które przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy lub stosunku służbowego oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • zatrudnienia z wynagrodzeniem poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie w przypadku osób, którym na podstawie art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych.

Komu zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje?

Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje osobie, która:

  • mimo skierowania i bez podania uzasadnionej przyczyny nie podjęła szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac lub innej formy pomocy.
  • w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy rozwiązała zatrudnienie za wypowiedzeniem albo za porozumieniem stron,
  • w okresie 6 miesięcy przed rejestracją została zwolniona dyscyplinarnie,
  • otrzymała od pracodawcy odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • otrzymała przewidziane w odrębnych przepisach świadczenie w postaci jednorazowego ekwiwalentu pieniężnego za urlop górniczy, jednorazowej odprawy socjalnej, zasiłkowej, pieniężnej po zasiłku socjalnym, jednorazowej odprawy warunkowej lub odprawy pieniężnej bezwarunkowej,
  • odbywa płatną praktykę absolwencką, za które uzyskuje wynagrodzenie w kwocie przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • zarejestrował się jako bezrobotny w okresie, zgłoszonego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych wynosi:

  • 1662 zł miesięcznie w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
  • 1305,20 zł miesięcznie w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

Powyższe kwoty stanowią 100% zasiłku, jednak zależnie od stażu pracy wysokość świadczenia może ulec zmianie:

  • 80% - staż pracy poniżej 5 lat,
  • 100% - staż pracy od 5 do 20 lat,
  • 120% - staż pracy ponad 20 lat.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych jest przyznawany na czas posiadania statusu osoby bezrobotnej, za każdy dzień za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się jako bezrobotny.

Maksymalny czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych może wynosić 365 dni lub 180 dni. W tabeli poniżej przedstawiamy kto skorzysta z najdłuższego okresu pobierania zasiłku.

Zasiłek na 365 dni Zasiłek na 180 dni
bezrobotny zarejestrowany w PUP w powiecie, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju bezrobotny zarejestrowany w PUP w powiecie, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju
bezrobotny powyżej 50 roku życia z 20-letni stażem pracy
bezrobotny mający na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, którego małżonek także posiada status osoby bezrobotnej i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez Ciebie
bezrobotny samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat
 

Dokumenty niezbędne do zasiłku dla bezrobotnych

Dokumenty niezbędne do zasiłku dla bezrobotnych to:

  1. Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
  2. Dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o ukończeniu kursów lub szkoleń - potwierdzające informacje we wniosku.
  3. Wszystkie świadectwa pracy, zaświadczenie z zakładu pracy.
  4. Dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac - jeżeli występuje.
  5. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - jeżeli występuje.
  6. Książeczka wojskowa - tylko mężczyźni, którzy odbywali zasadniczą służbę wojskową.
  7. Decyzja lub zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania renty.
  8. Aktualna decyzja o wysokości renty - jeżeli pobierasz rentę rodzinną.
  9. Zaświadczenie z ZUS o okresach pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego.
  10. Decyzję lub zaświadczenie o okresie otrzymywania świadczenia: zasiłek stały, świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.
  11. Świadectwo zwolnienia z zakładu karnego - jeśli taka kara była odbywana.
  12. Zaświadczenie o wykonywaniu pracy w zakładzie karnym.

Dokumenty niezbędne do rejestracji i uzyskania zasiłku w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:

  1. Decyzja o uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
  2. Decyzje o likwidacji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS-u.
  3. Zaświadczenie o okresie zawieszenia działalności gospodarczej - jeżeli takie nastąpiło.

Dokumenty wymagane od rolników:

  1. Zaświadczenie o powierzchni nieruchomości rolnej wyrażonej w ha przeliczeniowych.
  2. Decyzja z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niepodleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Aby uzyskać pełną listę dokumentów, którą musisz dostarczyć do Urzędu Pracy - złóż wniosek o przyznanie prawa do zasiłku - wniosek możesz złożyć online przez stronę www.praca.gov.pl lub zadzwoń na Zieloną Linię Urzędu Pracy pod numer 19524.

Zasiłek dla bezrobotnych - kiedy wypłata świadczenia?

Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest w terminach ustalonych przez Powiatowy Urząd Pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu wyznaczonego w terminarzu wypłat, przygotowanym przez PUP odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania.

Zasiłek dla bezrobotnych 2025 - podsumowanie

Zasiłek dla bezrobotnych jest istotną formą wsparcia dla osób poszukujących pracy. Aby uzyskać ten zasiłek, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów do właściwego Urzędu Pracy.

Często zadawane pytania

Czy zasiłek dla bezrobotnych może zostać zajęty przez komornika?
Tak, gdy kwota zasiłku dla bezrobotnych przewyższa minimalną krajową, nadmiar może być poddany egzekucji komorniczej.
Czy można złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych online?
Tak, wniosek można złożyć przez portal www.praca.gov.pl – wymagany jest profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Czy można odwołać się od decyzji o odmowie przyznania zasiłku dla bezrobotnych?
Tak, od negatywnej decyzji można odwołać się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy lub właściwego sądu administracyjnego w ustawowym terminie.
Czy zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać na konto bankowe?
Tak, świadczenie może być przelewane na konto bankowe, jeśli podczas rejestracji w urzędzie pracy podano numer konta.
Czy trzeba rozliczać zasiłek dla bezrobotnych w PIT?
Tak, zasiłek dla bezrobotnych jest opodatkowany – należy wykazać go w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-11 otrzymywany z urzędu pracy).
Czy zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać ponownie po kilku miesiącach?
Tak, po spełnieniu 365 dni zatrudnienia z odpowiednimi składkami w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Czy cudzoziemiec może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce?
Tak, ale tylko jeśli legalnie przebywa w Polsce i podlegał ubezpieczeniu z tytułu pracy przez wymagany czas oraz spełnia pozostałe kryteria ustawowe.
Czy można otrzymać zasiłek dla bezrobotnych po umowie zlecenie?
Tak, ale tylko jeśli od umowy zlecenie odprowadzano składki na Fundusz Pracy i osiągnięto minimalne wynagrodzenie – warunki są weryfikowane indywidualnie przez urząd pracy.
Jak długo wypłacany zasiłek dla bezrobotnych?
Wniosek jest wypłacany maksymalnie przez 365 dni lub 180 dni.
Kto składa wniosek o zasiłek dla bezrobotnych?
Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych składa osoba rejestrująca się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu zasiłku odbywa się na podstawie dokumentów, które osoba bezrobotna przedstawia podczas rejestracji.
Czy można pracować dorywczo i nadal pobierać zasiłek dla bezrobotnych?
Nie, osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej – nawet krótkoterminowej – bez utraty statusu bezrobotnego.
Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do emerytury?
Tak, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych może być zaliczony do okresów składkowych przy ustalaniu prawa do emerytury, ale nie podnosi podstawy jej obliczenia.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5