Preferencyjny kredyt na termomodernizację
akredo.plKredytyKredyt PreferencyjnyEkokredytPreferencyjny kredyt na termomodernizację

Preferencyjny kredyt na termomodernizację

Państwo dokłada starań celem poprawy jakości powietrza i walki z globalnym ociepleniem. Jednym z programów mającym temu dopomóc są preferencyjne kredyty na termomodernizację. Dowiedz się, jak dostać dofinansowanie na wymianę instalacji grzewczej oraz ocieplenie domu lub mieszkania.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 15.12.2022 r

Czym jest preferencyjny kredyt na termomodernizację?

W 2018 roku ruszył program Czyste Powietrze. Jego zadaniem jest zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery wskutek ogrzewania domów jednorodzinnych. Aby osiągnąć ten cel, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oferują preferencyjne kredyty na wymianę instalacji cieplnej w domach i mieszkaniach. Nowe systemy grzewcze są mniej szkodliwe dla atmosfery. Założeniem programu jest więc wspomożenie finansowe obywateli zainteresowanych wymianą swojego przestarzałego systemu ogrzewania.

Kto może ubiegać się o kredyt z dopłatami do termomodernizacji?

O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Wraz z nimi o kredyt może się ubiegać 3 dodatkowych wnioskodawców, jednak to właściciel lub współwłaściciel musi być beneficjentem kredytu.

Na jaki cel można przeznaczyć preferencyjny kredyt na termomodernizację?

Zgodnie z programem, 95% pożyczonej kwoty należy przeznaczyć na prace związane z modernizacją cieplną. Chodzi tu głównie o wymianę starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania na paliwo stałe poprzez nowoczesne źródła ciepła spełniające wyższe normy, oraz o przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Wobec tego, kredyt można przeznaczyć między innymi na:

 • Zakup, wymianę i montaż ocieplenia.
 • Instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.
 • Ocieplenie przegród budowlanych.
 • Stolarkę drzwiową i okienną.
 • Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
 • Mikroinstalację fotowoltaiczną.
 • Sporządzenie dokumentacji, w tym audytu energetycznego i dokumentacji projektowej.

Pozostałe 5% otrzymanej kwoty może zostać przeznaczone na dowolne cele.

Warunki uzyskania preferencyjnego kredytu na termomodernizację

Warunkiem otrzymania preferencyjnego kredytu jest ograniczony dochód roczny. O kredyt mogą ubiegać się:

 • Dla podstawowego poziomu dofinansowania: osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł, zgodnie z zasadami określonymi w programie.
 • Dla podwyższonego poziomu dofinansowania: osoby, których przeciętny dochód miesięczny ja jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym, lub 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Do wniosku o kredyt należy dołączyć audyt energetyczny budynku, prośbę o przyznanie premii, oraz w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania poświadczenie od gminy na temat uzyskiwanych dochodów.

Kredytobiorca jest zobowiązany do przeprowadzenia planowanej termomodernizacji w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. Dopiero po wykazaniu dokumentacji zakończenia prac Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyzna obiecaną kwotę na spłatę określonej części kredytu.

Wysokość dofinansowań przy kredycie na termomodernizację

Dotacja na spłatę kredytu może wynieść do 30 000 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania. Bardziej potrzebujące gospodarstwa otrzymają nieco wyższą kwotę — do 37 000 zł.

Ponadto BGK oferuje gwarancje zabezpieczenia kredytu do 80% jego kwoty. Maksymalna kwota kredytu objętego gwarancją może wynieść 100 000 zł. Wobec tego wysokość gwarancji nie może przekroczyć 80 000 zł. Maksymalny okres gwarancji to 147 miesięcy. Jej rolą jest zwiększenie zdolności kredytowej wnioskodawcy, umożliwiając pożyczenie nieco wyższej sumy.

Gdzie można uzyskać kredyt preferencyjny na termomodernizację?

Kredyt preferencyjny na termomodernizację udzielany jest w bankach współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Samo BGK nie udziela kredytu osobiście. Wniosek kredytowy możesz złożyć w:

 • Alior Bank
 • Bank Ochrony Środowiska
 • BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Bank Polskiej Spółdzielczości
 • SGB-Bank S.A.

Maksymalna kwota kredytu na termomodernizację

Maksymalna dostępna kwota zależy od banku, w którym składamy wniosek. Większość oferuje zbliżone warunki kredytu w ramach programu. Naturalnie, znaczenie odgrywa również zdolność kredytowa klienta. Bank nie zgodzi się ofiarować kredytu na warunkach, które wymagałyby spłaty rat przewyższających możliwości finansowe wnioskodawcy.

Bank Zobacz ofertę Maksymalna kwota preferencyjnego kredytu na termomodernizację
Alior Bank Wypełnij wniosek 100 000 zł
Bank Ochrony Środowiska Wypełnij wniosek 100 000 zł, do 100% kosztów przedsięwzięcia.
BNP Paribas Wypełnij wniosek 100 000 zł
Credit Agricole Wypełnij wniosek Kredyt gotówkowy: 100 000 zł Kredyt ratalny: 120 000 zł
Bank Polskiej Spółdzielczości Wypełnij wniosek 80 000 zł
SGB-Bank S.A Wypełnij wniosek 100 000 zł

Spłata kredytu na termomodernizację

Osoby indywidualne rozpoczynają spłatę kredytu po jego pobraniu zgodnie z warunkami umowy w danym banku. Kredyt pobierany przez wspólnotę mieszkaniową również traktowany jest jako indywidualne zobowiązanie jej poszczególnych członków. Kredyt preferencyjny może również wykorzystać spółdzielnia mieszkaniowa. W takim wypadku jest ona również odpowiedzialna za jego spłatę.

Preferencyjny kredyt na termomodernizację - podsumowanie

Preferencyjny kredyt na termomodernizację jest skutecznym programem wpływającym pozytywnie zarówno na ekologię naszego państwa, jak i na komfort życia mieszkańców. Program operuje na łatwy w zrozumieniu zasadach i jest bardzo elastyczny. Potrzebną kwotę można dostosować do swoich potrzeb, a jednocześnie jej część może zostać przeznaczona na inne potrzeby od termomodernizacji budynku.

Często zadawane pytania

Ile się czeka na wypłatę kredytu na termomodernizację?
Kredyt zostaje wypłacony w przeciągu dwóch dni od podpisania umowy.
Czy można zawiesić spłatę kredytu na termomodernizację?
Każdy kredyt można poddać zawieszeniu. Warunki zwykle określa bank, choć wiele programów rządowych również może gwarantować dostęp do wakacji kredytowych.
Czy można nadpłacić kredyt na termomodernizację?
Czy można nadpłacić kredyt na termomodernizację?

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie