Czy kolor karty kredytowej ma znaczenie?
akredo.plKredytyKarta kredytowaCzy kolor karty kredytowej ma znaczenie?

Czy kolor karty kredytowej ma znaczenie?

Poznaj znaczenie najważniejszych kolorów kart kredytowych. Cz złota karta to wciąż produkt prestiżowy i zarezerwowany dla klientów premium? Dla kogo są więc karty platynowe i czarne? W tym artykule staram się wytłumaczyć jakie podejście do kolorów aktualnie mają banki!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 20.04.2023 r

Jakie znaczenie ma kolor karty kredytowej?

Kolor karty kredytowej jest uznawany za wyznacznik prestiżu klienta, a jego szczególnym symbolem stała się złota karta kredytowa. Aktualnie banki są podzielone w kwestii przedstawiania oferty kart kredytowych:

 • część banków utrzymuje standardowy podział w ofercie kart kredytowych, oferując srebrne, złote, czarne lub platynowe karty,
 • część banków proponuje nowy podział, oferując kartę standardową, premium i elitarną.

Przy tworzeniu podziału w ofertach, banki kierują się podstawowymi parametrami podziału, którymi są:

 • zakres wymagań wobec klienta - oczekiwania wobec zdolności kredytowej,
 • maksymalny dostępny limit kredytowy,
 • koszt obsługi karty,
 • usługi dodatkowe.

Ogólnym założeniem podziału kart ze względu na kolor na srebrne, złote, czarne, platynowe lub standardowe, premium czy elitarne, jest trafienie w potrzebny klienta, odpowiadając na jego potrzeby finansowe oraz w kwestii usług dodatkowych. W obu przypadkach podział wynika z preferencji i sposobu przedstawienia kart przez bank.

Przedstawiamy oferty kart kredytowych najpopularniejszych bankach w Polsce, zgodnie z hierarchią kart od najmniej prestiżowej do najbardziej. Zwróć uwagę na nazwy.

Bank Oferta kart kredytowych
PKO Bank Polski Przejrzysta karta kredytowa
PKO Mastercard Platinum
PKO Visa Infinite
BNP Paribas Mastercard Standard
Mastercard Gold
Visa Platinum
Credit Agricole Classic
Silver
Gold
ING Bank Śląski Karta kredytowa Visa/Mastercard
Złota karta kredytowa Visa
Platynowa karta kredytowa Mastercard
Karta kredytowa Visa Infinite
Pekao Standard
Złoty
Platynowy
Alior Bank Mastercard OK!
Mastercard TU i TAM
World Elite Mastercard
Citi Bank Citi Simplicity
Citibank-BP Motokarta
PremierMiles
Citibank World Mastercard
Bank Millennium Millennium Visa/Mastercard
WWF Millennium Mastercard
Millennium Impresja
Millennium Visa/Mastercard Gold
Millennium Visa Platinum
BOŚ Bank Mastercard Standard
Mastercard Gold
Santander Bank Polska Mastercard Silver
Visa Silver Akcja Pajacyk
World Mastercard
Visa Platinum
mBank Podstawowa karta kredytowa
Karta z programem Bezcenne Chwile
Karta kredytowa z własnym projektem
Karta kredytowa z wysokim limitem kredytowym
Prestiżowa karta kredytowa
Karta kredytowa dla posiadaczy mKonta Intensive

Srebrna karta kredytowa

Jak można ocenić po powyższym zestawieniu, srebrna karta kredytowa jest dostępna tylko w nielicznych bankach. Została ona zastąpiona przez karty standardowe lub inne karty o nazwach lepiej oddających ich przeznaczenie. Obecnie, srebrną kartę kredytową oferują:

 • Santander Bank Polska - Mastercard Silver oraz Visa Silver Akcja Pajacyk
 • Credit Agricole - Karta kredytowa Silver Mastercard/Visa

W tradycyjnym podziale wykorzystywanym przez banki do niedawna, srebrna karta była propozycją karty kredytowej średniego standardu z nieco wyższym limitem kredytowym, dla klientów oczekujących większych benefitów niż w opcji standardowej.

Złota karta kredytowa

Złota karta kredytowa stała się symbolem prestiżu i oznaką wysokiego statusu majątkowego. Tak przynajmniej było do niedawna, gdy dostęp do złotej karty był zarezerwowany dla klientów premium wykazujących bardzo wysokie dochody i zdolność kredytową.

Przez lata obraz złotej karty kredytowej uległ zmianie i aktualnie jest to stosunkowo łatwo dostępna karta kredytowa zapewniająca wyższy limit i dodatkowych benefitów, już przy dochodach na poziomie nawet 3500 zł na rękę.

Niewątpliwie złoty kolor karty wciąż robi wrażenie, jednak co ciekawe dzisiaj kolor to nie wszystko. Można posiadać kartę w standardzie złotej karty w kolorze różowym - dlaczego nie! Obecnie najbardziej liczy się praktyczność karty, szczególnie, że coraz częściej transakcji dokonujemy z użyciem kart wirtualnych, w trosce o środowisko rezygnujemy z plastiku i z korzyścią dla komfortu.

Ofertę złotej karty znajdziemy w:

 • BOŚ Bank - Mastercard Gold
 • BNP Paribas - Mastercard Gold
 • ING Bank Śląski - Złota karta kredytowa Visa
 • Crédit Agricole - Gold
 • Bank Millennium - Millennium Visa/Mastercard Gold

Platynowa karta kredytowa

Karta premium z prawdziwego zdarzenia, dla klientów indywidualnych oczekujących zdecydowanie najwięcej od karty kredytowej. W standardzie karty platynowej zyskujesz dostęp do olbrzymiego limitu kredytowego - nawet do 200 000 zł, obsługi na najwyższym poziomie i benefitów: bezpłatnych ubezpieczeń, pakiet concierge czy dostęp do saloników VIP na lotniskach.

Karta platynowa jest dostępna dla klientów wyższego szczebla, którzy wykazują zdolność kredytową na poziomie około 20 000 zł, gdyż tyle wynosi średnio limit minimalny karty. Jest to karta dedykowana dla osób o ponadprzeciętnych dochodach.

Ofertę karty platynowej znajdziesz w:

 • PKO BP - PKO Mastercard Platinum
 • BNP Paribas - Visa Platinum
 • ING - Platynowa karta kredytowa Mastercard
 • Bank Millennium - Millennium Visa Platinum
 • Santander Bank Polska - Visa Platinum

Czarna karta kredytowa

Czarna karta kredytowa to jest produktem dedykowanym dla klientów premium, najczęściej dla klientów bankowości osobistej lub kont VIP. Czarna karta kredytowa jest najczęściej wykonywana z metalu lub stopu nadającego jej dodatkowego prestiżu.

Wymagania do otrzymania karty są bardzo wysokie, podobnie jak opłaty pobierane za obsługę. Z drugiej strony, koszt utrzymania karty jest pewnego rodzaju granicą - jeśli nie stanowi on żadnego problemu, oznacza to że karta jest dla Ciebie.

Z czarną kartą kredytową zyskuje pakiet usług najwyższego poziomu: darmowe ubezpieczenia podróży, osobisty asystent w ramach pakietu concierge czy brak jakikolwiek opłat za transakcje walutowe czy wypłaty z bankomatów.

Koszt karty kredytowej a jej kolor

Koszt karty kredytowej rośnie wraz z jej prestiżem, jednak jeśli dobrze dopasujesz kartę do swoich potrzeb może być ona darmowa, ale po kolei. Należy rozdzielić dwa koszty - opłata za korzystanie z karty oraz koszt korzystania z limitu kredytowego.

Opłata za kartę kredytową jest naliczana w ramach opłaty miesięcznej lub rocznej. Tej można uniknąć korzystając z limitu kredytowego, generując odpowiednie obroty. Aby zobrazować jak prezentują się opłaty za poszczególne kolory karty posłużę się przykładem oferty ING Banku Śląskiego.

Karty kredytowe w ING Opłata za kartę
Złota karta kredytowa Visa 100 zł/rok, jeżeli średnia miesięczna wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą za ostatnie 12 miesięcy, rozliczonych na rachunku karty, wyniesie mniej niż 1000 zł.
Platynowa karta kredytowa Mastercard 650 zł/rok, jeżeli średnia miesięczna wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą za ostatnie 12 miesięcy, rozliczonych na rachunku karty, wyniesie mniej niż 12 500 zł.
Karta kredytowa Visa Infinite 2000 zł/rok. Opłata jest pobierana od klientów, którzy nie korzystają z oferty Private Banking albo nie posiadają w banku aktywów powyżej 1 mln zł lub inwestycji min. 500 tys. zł.

Druga kwestia to koszty korzystania z limitu. Tutaj również można uniknąć opłat, jeśli spłacimy cały limit na karcie w czasie okresu bezodsetkowego. Jeżeli nie, bank naliczy koszty zgodne z aktualnym RRSO. Ponownie posłużę się przykładem kart kredytowych z oferty ING.

Karty kredytowe w ING RRSO
Złota karta kredytowa Visa 17,28%
Platynowa karta kredytowa Mastercard 19,53%
Karta kredytowa Visa Infinite 16,53%

Jak wybrać kolor karty kredytowej odpowiedni do Twoich potrzeb?

Karta kredytowa to przede wszystkim dostęp do limitu - ustal jakiego limitu kredytowego potrzebujesz, jak często z niego korzystasz i w jaki sposób. Banki posiadają w ofercie karty dopasowane do potrzeb klientów, czego przykładem jest oferta Citi Banku:

 • Citi Simpilicty - elastyczna karta dla każdego
 • Citibank-BP Motokarta - karta dla zmotoryzowanych
 • PremierMiles - karta dla podróżników
 • Citibank World Mastercard - karta pełna nagród z wyjątkowymi rabatami i ofertami specjalnymi
 • Citibank World Elite™ Mastercard® Ultime - dla najbardziej wymagających klientów.

Podstawowe karty kredytowe w ofercie banków wcale nie są gorsze, jeśli chodzi o warunki obsługi i koszty. W wielu przypadkach wybór standardowej karty będzie znacznie lepszym ze względu na niższe koszty jej utrzymania.

Kolor karty płatniczej - podsumowanie

Kolor karty nieco stracił na znaczeniu, czego świetnym przykładem jest oferta Banku Pekao. Bank oferuje jedną kartę w trzech pakietach obsługi, gdzie każdy kolejny pakiet daje większy wybór kolorów:

 • pakiet Standard: biały, niebieski,
 • pakiet Złoty: biały, niebieski, różowy, złoty,
 • pakiet Platynowy: biały, niebieski, różowy, złoty, platynowy.

Z kolei Santander Bank Polska oferuje wszystkie karty kredytowe w kolorze czarnym, z drobnymi różnicami w detalach na karcie. Czy to wskazuje trend w odchodzeniu od przyjętego podziału? Trudno powiedzieć, gdyż część banków przy nim pozostaje.

Można też zauważyć tendencję do dawania większej swobody klientom w podejściu do wyglądu plastiku karty: możliwość wyboru koloru, grafiki na karcie, zamówienia karty przezroczystej lub nie zamawiania karty i korzystania z jej wirtualnego odpowiednika.

Z pewnością jednak, złote, platynowe i czarne metalowe karty wciąż będą robiły wrażenie i mogą dawać poczucie prestiżu. Zdecydowanie jest on znacznie mniejszy niż był jeszcze kilka lat temu.

Często zadawane pytania

Czy kolor karty kredytowej wpływa na okres spłaty?
To zależy od oferty banku. Zasadniczo, karty kredytowej premium: złote, platynowe i czarne zapewniają większą swobodę w korzystaniu limitu, jednak okres spłaty bez naliczania odsetek jest w większości przypadków zbliżony i wynosi około 51 dni.
Czy kolor karty płatniczej wpływa na jej bezpieczeństwo?
Nie, wszystkie karty są równie bezpieczne, gdyż wyposażone w standardowe zabezpieczenia jak 3D-Secure czy możliwość zdalnego zablokowania karty. Z drugiej strony, karty premium zapewniają większe bezpieczeństwo jej użytkownikom, dzięki pakietom ubezpieczeń i usług dodatkowych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5