Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest RRSO? Co określa wysokość RRSO kredytu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,33 / 30 osób

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to całkowity koszt kredytu, który ponosi każdy kredytobiorca. Oprócz oprocentowania uwzględnia ona wszelkie prowizje, ubezpieczenia oraz inne opłaty bankowe, które spłacane są w ratach miesięcznych. To właśnie dzięki współczynnikowi RRSO można w prosty sposób porównać atrakcyjność ofert kredytowych. Warto jednak wtedy mieć na uwadze wartość pieniądza w czasie, który ma wpływ na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

  1. Co określa RRSO?
  2. Jaka jest zależność między RRSO a wartością pieniądza w czasie?
  3. W jakich sytuacjach przydatna okazuje się RRSO?

Każdy, komu zdarzyło się uważniej przyjrzeć ulotce reklamującej kredyt gotówkowy dowolnego banku, dostrzegł zapewne informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO). Zauważył z pewnością też, że cyfra, która stanowi jej istotę, jest dużo wyższa od tej powiększonej w samym środku ulotki. Niewielu klientów banków wie, co ta wartość tak naprawdę oznacza, jak się ją wylicza i czy wyraża prawdziwy koszt kredytu.

Definicja RRSO

Wystarczy rzut oka na wzór służący do wyliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, a zaczynamy rozumieć, dlaczego większość z nas woli poprzestać na wiedzy ogólnej o tym wskaźniku. Matematyczno-statystyczna złożoność tej operacji sprawia, że mało kto byłby w stanie samodzielnie taką wielkość wyliczyć i zrozumieć, co za jej pomocą opisujemy.

Tymczasem, według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, RRSO to

„wyliczenie służące klientowi do porównania kosztów kredytów oferowanych przez różne instytucje finansowe. Uwzględnia się w nim nie tylko oprocentowanie pożyczanych pieniędzy, lecz także część pozostałych kosztów kredytu (w tym prowizje)”.

Dokładną definicję rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania podaje ustawa o kredycie konsumenckim: całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Czytaj więcej: Gdy mamy zbyt dużo kredytów…

Narzędzie do porównywania ofert kredytowych

RRSO wyliczana jest w oparciu o całkowity koszt kredytu, uwzględniający prowizje za udzielenie kredytu, opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, ubezpieczenia i wszelkie inne opłaty bankowe. Spory wśród ekonomistów na temat metodologii zastosowanej przy wyliczaniu tej stopy, a także wątpliwości, czy banki faktycznie podają jej wielkość z uwzględnieniem wszystkich kosztów kredytu, nie zmieniają faktu, że RRSO to bardzo użyteczne narzędzie do porównywania kredytów.

lub
Wypełnij wniosek

RRSO a wartość pieniądza w czasie

Trzeba pamiętać o dodatkowej wartości, którą RRSO opisuje, czyli o wartości pieniądza w czasie. Dobrą ilustracją tego efektu będzie kredyt hipotetyczny, przy którym bank nie nalicza prowizji ani żadnych opłat, jedynie odsetki. Wydawałoby się, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania takiego kredytu powinna być równa stopie nominalnej.

Tak nie jest.

Jeśli pożyczymy 1000 zł na rok, a oprocentowanie wyniesie 15%, RRSO sięgnie 16,07%. Dodatkowe 1.07% to właśnie efekt wspomnianego uwzględnienia wartości pieniądza w czasie. Z tej samej przyczyny droższy kredyt może mieć niższe RRSO – tak dzieje się w przypadku rat malejących. Trzeba o tym pamiętać porównując kredyty.

Kalkulator rat kredytuOblicz szacunkową kwotę Twojej raty
1000 zł 50000 zł
6 rat 72 raty
Szacunkowa kwota Twojej nowej raty
0.00 zł
* Przyjęto przeciętne oprocentowanie w wysokości %. Ostateczne oprocentowanie może być niższe lub wyższe w zależności od indywidualnej oceny banku.


lub
Wypełnij wniosek
2016.04.12 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]