Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Podróż życia: kiedy będzie mnie na nią stać?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 4 osób

Jak zrealizować marzenie o podróży życia? Czy podróżnicze plany muszą czekać na „lepsze jutro”? Kiedy będzie nas stać na wakacje marzeń i czy podróżowanie naprawdę jest takie drogie? Obalamy mity. Dajemy rozwiązania. Podróżować trzeba! I to już!

Na pewno zastanawialiście się nie raz jak zrealizować marzenie o podróży życia. Ironizując – jeszcze „za życia”. Śmiałe plany podróżnicze pobudzają wyobraźnię, rozbudzają ciekawość świata i ludzi. Samo zaś podróżowanie jest najlepszą szkołą życia. Sprawia, że otwieramy się na świat, poznajemy różne punkty widzenia, rozwijamy się. Marzenia o kolejnych podróżach sprawiają także, że jesteśmy lepiej zorganizowani – mamy cel, a znając całe spektrum benefitów podróżowania wiemy, że w podróże warto (i trzeba) inwestować. Zatem jak tego dokonać?

 

Podróże a zmiana myślenia

 

Odkładanie podróżniczych marzeń na bliżej nieokreślone „później”, w rzeczywistości kończy się zazwyczaj rezygnacją: całkowitą lub zastępczą. Powtarzając słowa sceptyków, że podróżowanie jest dla bogatych, że nieosiągalne, że niepotrzebne – powielamy schemat tzw. wyuczonej bezradności. Mętne tłumaczenie „odkładaniem na wakacje” bez faktycznego planu, staje się powolnym „odkładaniem wakacji”. Kto raz odważył się zrealizować swój podróżniczy projekt, mimo przeciwności losu, skromnego budżetu czy innych przeszkód, ten wie – argumenty, że podróże kosztują i nie każdego na nie stać, to tylko wymówka. Kluczowa w realizacji marzeń o podróżach jest tak naprawdę zmiana myślenia! Zamiast więc piętrzyć wymówki i analizować przeszkody, skupmy się na możliwościach jakie mamy i czynnikach niezbędnych do realizacji naszej podróży marzeń. Czytaj też: Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie? Opanuj swój budżet KROK PO KROKU

 

Podróż jak inwestycja

 

Dlaczego tylko dobra materialne, jak samochód, sprzęt RTV i AGD czy nieruchomości, kojarzyć nam się mają z pojęciem inwestycji? Czemu nie potraktować w ten sposób podróży życia? W końcu nie są to zwykłe wakacje w pierwszym lepszym kurorcie, z leżeniem „plackiem” nad brzegiem hotelowego basenu „w cenie”. To nasza podróż życia! Podróż do miejsca, które w podświadomy sposób nas fascynuje. Miejsca, o którym czytamy niezliczone przewodniki. Którego szukamy na mapie, o którym zbieramy informacje i czytamy w internecie. Miejsca, którego odwiedzenie da nam nową wiedzę o nas samych.

Zamiast więc myśleć o podróży jak o nadprogramowym wydatku, potraktujmy ją jak inwestycję. W siebie. W nasz rozwój. Za każdą inwestycją w podróż (w znaczeniu finansowym) kryje się bowiem wartość dodana w postaci doświadczenia. Nieprzeliczalnego na pieniądze, a tak ważnego dla naszego rozwoju i osobowości. Doświadczenie zdobyte w podróży to najlepsza inwestycja, która oprócz samego faktu odwiedzenia nieznanych miejsc, zaprocentuje nam w wielu sytuacjach. Świadomość różnorodności ludzi i świata, obcowanie z innymi językami, poznanie własnych ograniczeń, ale także sprawdzanie i doskonalenie charakteru w nieprzewidzianych sytuacjach, składają się na doświadczenie, które „odpłaci nam” w życiu prywatnym i zawodowym. Odważna decyzja o podjęciu podróży to także pretekst do wyjścia z rozleniwiającej nas strefy komfortu, której wygodna otoczka bardzo często hamuje nasz rozwój.  Czytaj też: Jak się mądrze urządzić z kredytem?

Podróżowanie pomaga nie tylko odpocząć i potocznie mówiąc – naładować baterie. Przede wszystkim pomaga poznać własne potrzeby, określić priorytety i uświadomić co daje nam radość i satysfakcję w życiu. Wartość? Bezcenne.

lub
Wypełnij wniosek

 

Podróż to plan

 

Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem byłoby wpisanie w wyszukiwarkę nazwy miejsca destynacji, terminu podróży, ceny przelotu i przelania sumy na konto organizatora wyprawy. Co jednak, jeśli suma to równowartość jednej, dwóch a może nawet trzech miesięcznych pensji?

Dostosowanie planu do aktualnej sytuacji finansowej, to też plan. Zamiast bujać w obłokach, wmawiać sobie że to niemożliwe i wyłącznie marzyć o podróżach, przejdźmy o krok dalej –  do planu podróży. Podróże zorganizowane są w pewnym sensie wygodniejsze – odciążają nas z różnego rodzaju niezbędnych formalności, jak samodzielny zakup biletu, ubezpieczenia, wynajmu auta czy organizacji noclegu. Takie usługi jednak nie są darmowe. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów podróży, zakasajmy rękawy i poszukajmy niezbędnych informacji na własną rękę. Czytaj też: Kredyt freelancera – czy można dostać kredyt w banku nie mając umowy o pracę?

 

Termin podróży

 

Określmy ramy czasowe poszczególnych działań i stopniowo odhaczajmy kolejne zrealizowane etapy przygotowań. Dajmy sobie określony czas na zebranie środków, przygotowanie ekwipunku, sprawdzenie i wykupienie niezbędnych przejazdów i rezerwacji lotów. Punkt po punkcie, nawet jeśli powoli, będziemy coraz bliżej celu. Czas i tak upłynie, a nasze podróżnicze marzenie samo (bez naszego działania) się nie zrealizuje. Nie czekajmy więc bezczynnie na bardziej stabilną sytuację życiową. Zróbmy coś, co choć minimalnie przybliży nas do celu, a co możemy wykonać już teraz.

 

Podróż życia: KROK PO KROKU

 

KROK 1: Określamy destynację podróży

 

Określamy cel podróży

 

To najważniejszy etap planowania. Określamy miejsce, do którego zmierzamy. Czy jest takie, które zawsze chcieliśmy zobaczyć, którego zdjęcia i wzmianki prasowe zawsze przykuwają naszą uwagę na dłużej? Doskonale. Zapisujemy. Określamy najprezycyjniej jak się da. Kontynent, kraj, miasto, dzielnica, adres, telefon, e-mail. Szukamy noclegu w tym konkretnym miejscu lub przynajmniej punktu, do którego dotrzemy w pierwszej kolejności i skąd wyruszymy w dalszą podróż. Zbieramy kilka adresów i telefonów, zaznaczamy na mapie. A zdjęcie naszego miejsca destynacji ustawiamy na tapecie komputera (lub wieszamy na lodówce) – od teraz to nasz motywator. Czytaj też: Jak zaoszczędzić na konkretny cel: 5 sposobów motywacji

 

KROK 2: Określamy czas podróży

 

Określamy czas podróży

 

Określamy dokładny czas, kiedy chcemy dotrzeć do naszego miejsca destynacji i jak długo chcemy w nim pozostać. W zależności od tego, czy jest to miejsce docelowe (w którym zostaniemy przez dłuższy czas i będziemy poznawać jego uroki), czy też stanowić będzie jedynie przystanek w całej naszej podróży, nadajmy mu określone ramy czasowe. Wyznaczmy dokładny okres, w jakim chcemy zobaczyć dany punkt na mapie. Określmy też ile czasu chcemy spędzić w każdym z miejsc, jeśli podróż jest wieloetapowa (spiszmy też wtedy adresy potencjalnych noclegów i punktów must see). Czytaj też: Jak wyjść z kredytów – mechanizmy pomocy w kryzysie

 

KROK 3: Określamy transport w podróży

 

Podróż życia transport

 

W kwestii transportu, na wstępie przewartościujmy swoje cele. Oceńmy, czy ważniejsze są dla nas komfort podróży i hotelu, czy też sam fakt dotarcia do wymarzonego miejsca kosztem np. dłuższej i mniej wygodnej trasy, podróży poza sezonem czy niższego standardu zakwaterowania. Poszukajmy różnych możliwości dotarcia do miejsca destynacji (samolot, autokar, kolej, prom, samochód, inne). Zbierzmy ceny i zsumujmy koszty podróży każdym ze środków. Następnie porównajmy i oceńmy która wersja trasy i cena jest dla nas do przyjęcia. Pamiętajmy, że kupując bilety z dużym wyprzedzeniem, możemy sporo zaoszczędzić. Warto śledzić oferty poszczególnych linii lotniczych (np. tanie środy w LOT czy okazje cenowe na portalach podróżniczych, takich jak Fly4free czy Esky). W zależności od tego, czy swoją podróż marzeń odbyć chcemy jako turysta czy jako podróżnik, odpowiedzi pojawią się same. Czytaj też: Czy można być za młodym lub za starym na kredyt?

 

KROK 4: Określamy budżet całkowity podróży

 

Budżet całkowity podróży

 

Bez kantowania. Podliczamy wszystkie możliwe wydatki podróżnicze, uczciwie i w wersji „z zapasem” na nieprzewidziane sytuacje (droższy nocleg, naprawa auta, taksówka, opieka medyczna – wszystko może się zdarzyć). Określmy widełki kwot, których nie chcemy przekraczać w poszczególnych kategoriach: nocleg, transport, wyżywienie. Zaplanujmy też ramowo atrakcje, jakie chcemy zobaczyć w danym miejscu i określmy ich koszt. Mając dokładnie zaplanowany kosztorys poszczególnych rozrywek, będziemy mogli dowolnie nimi rozporządzać, w razie nagłej zmiany kosztów podróży (zawsze się to zdarza, warto być przygotowanym). Pamiętajmy też, aby nie brać całej kwoty budżetu podróżniczego ze sobą. Na wypadek kradzieży czy nieprzewidzianego wypadku, warto mieć gotówkę w różnych miejscach bagażu oraz na koncie bankowym i wypłacać ją etapami, podczas przejeżdżania przez większe miasta.

Pamiętajmy, że nie musimy być wszędzie. Nie musimy podróżować według punktów z przewodnika ani odwiedzać wszystkich lokalnych artakcji (niektórych ostro naciąganych). Zamiast płacić za wejścia do wszystkich możliwych obiektów turystycznych na naszym szlaku, wybierzmy te, które wzbudzają w nas największe zaciekawienie i emocje. Postawmy na jakość poznawania nowego miejsca, dając sobie na to potrzebną ilość czasu. Zwiedzanie w owczym pędzie z aparatem cyfrowym na szyi może i pozwala na zaliczenie większej ilości obiektów, ale pozbawia nas czasu na własną refleksję i kontemplację nowego miejsca. Nie ilość a jakość – to zasada, którą warto rozważyć także podczas poznawania nowych miejsc na mapie świata.

Jeśli uda nam się zrealizować podróż w najniższym założonym progu kwotowym – brawo, osiągnęliśmy sytuację idealną. Jeśli jednak w trakcie podróży zmuszeni będziemy wydać nieco więcej niż założyliśmy jako kwotę minimalną  (np. korzystając z noclegu w innym, droższym miejscu niż planowaliśmy), dzięki założonym wcześniej „widełkom” kwotowym, będziemy na ten koszt przygotowani. Wiedząc np. że „przepłaciliśmy” z danym noclegiem, następny będziemy mogli zaplanować w tańszym miejscu niż planowaliśmy. Możemy też „wyrównać” budżet podróżnicy kupując tańszy posiłek czy wracając tańszym transportem. Dzięki temu nasza podróż pozbawiona będzie elementu stresu o gotówkę, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się urokami wyprawy.

lub
Wypełnij wniosek

Planując całkowity budżet podróży życia pomyślmy także o ubezpieczeniu zdrowotnym na czas wyjazdu (możemy opłacić je wcześniej, jeszcze w swoim kraju), kosztach wyrobienia wizy (jeśli planujemy wizytę w krajach jej wymagajacych lub będziemy przez nie przejeżdżać), kosztach paliwa, opłatach na autostradach i kosztach parkingowych (jeśli podróżujemy autem, bezpieczniej korzystać ze strzeżonych parkingów), cenie ewentualnych szczepień (jeśli wyjeżdżamy do krajów egzotycznych, gdzie szczepienia są rekomendowane, a my ideologicznie jesteśmy do nich przekonani) czy dodatkowych opłatach lotniskowych (np. za nadbagaż, gdzie kwoty różnią się w zależności od linii którymi podróżujemy). 

 

Krok 5: znajdujemy budżet na podróż

 

Budżet na podróż

 

Kiedy już mamy dokładny plan podróży i jej szczegółowy budżet, nadchodzi czas na organizację gotówki. Sposobów jest kilka, np. Opanuj swój budżet KROK PO KROKU czy Jak nie odkładać marzeń na późniejale dwa z nich gwarantują nam szybką realizację podróżniczego planu. Oto one:

 

Sposób 1: połącz raty kredytów w jedną i zmniejsz miesięczne zobowiązania o 30%

 

Dzięki tej metodzie, zaoszczędzisz blisko 1/3 łącznej kwoty miesięcznych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i hipotek. Dokładnie tę sumę możesz odłożyć na podróż marzeń. Znając koszt swojej podróży, możesz za pomocą kalkulatora konsolidacji w prosty sposób sprawdzić, w jakim czasie uda Ci się zaoszczędzić na podróż życia!

Zobacz też: Jak połączyć swoje kredyty ON-LINE krok po kroku

 

Sposób 2: weź kredyt na podróż życia

 

Życie jest krótkie, a żyć się chce! Prawda jest taka, że nigdy nie ma idealnego momentu na wydatek, jakim z pewnością jest podróż życia. Nigdy też nie będziemy w pełni gotowi – ani finansowo, ani psychicznie. Jeśli jednak jesteśmy tego świadomi, łatwiej nam będzie w końcu podjąć decyzję o wyjeździe. Tu i teraz. Nie jak skończymy szkołę. Nie po zakupie mieszkania. Nie gdy dzieci urosną. Tu i teraz to jedyne, czego możemy być pewni. Dlatego nie warto marnować życia na czekanie, a marzenia realizować od ręki. Podróże, jak już ustaliliśmy na początku, to inwestycja. W naszą osobowość, nasz rozwój, umiejętności i doświadczenie. To wszystko, co pomaga nam codziennie być lepszym partnerem, rodzicem, pracownikiem. Pomaga nam doskonalić swoje cechy i umiejętności, sprawiając że możemy starać się o lepszą pracę, czy kompletnie zmienić jej profil na taki, który da nam więcej satysfakcji (a co za tym idzie – pieniędzy). Planując rozsądny kredyt na podróż życia, dostosowany do naszej indywidualnej sytuacji finansowej i na najkorzystniejszych warunkach spłaty, możemy wyjechać w każdej chwili, nie obciążając domowego budżetu jednorazowo dużym wydatkiem. Chcąc uzyskać najbardziej optymalną ofertę kredytu na cel podróżniczy, z pomocą przychodzi fintech finansowy, jakim jest Akredo. Wypełniając jeden wniosek ON-LINE z pomocą Eksperta, w ciągu zaledwie 24 godzin otrzymamy najkorzystniejszą ofertę kredytową dla naszej sytuacji finansowej. Za darmo, z wnikliwą analizą ofert kredytowych aż 10 banków, bez konieczności wychodzenia z domu.

Na kalkulatorze rat możemy wygodnie sprawdzić jaką wysokość raty możemy uzgodnić, by była wygodna do spłaty i nie obciążała znacznie domowego budżetu. Oblicz szacunkową kwotę Twojej raty
1000 zł 50000 zł
6 rat 72 raty
Szacunkowa kwota Twojej nowej raty
0.00 zł
* Przyjęto przeciętne oprocentowanie w wysokości %. Ostateczne oprocentowanie może być niższe lub wyższe w zależności od indywidualnej oceny banku.

Większość z nas częściej uzasadnia konieczność inwestycji finansowych w dobra materialne, jak nieruchomości czy lepszy samochód. Każdy z nas jest inny i czego innego potrzebuje do szczęścia. Dlatego zamiast podążać za tłumem, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co mi daje szczęście? I jeśli jest to podróż w odległy zakątek świata, to znaczy, że wbrew społecznym oczekiwaniom, konwenansom i „kolejom życia” jest to inwestycja dla nas.

Czytaj też: Co robić dziś, by nie musieć robić jutro. Jak zadbać o przyszłość?

2017.04.23 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]