Kredyt hipoteczny w PKO Bank - kalkulator i opinie

100000
120 mies
Pożyczona kwota:

-

Okres pożyczki:

mies.

Oprocentowanie:

8.85%

Odsetki od pożyczki:

-

RRSO:

9.78%

Całkowita kwota do spłaty:

NaN -

Kredyt hipoteczny w PKO Bank
4.7

Kredyt hipoteczny w PKO - podstawowe informacje

Maksymalna kwota kredytu 2 000 000 złotych
Okres kredytowania do 35 lat
RRSO 3,72%
LTV 80%
Obowiązkowe ubezpieczenie Nie

W banku PKO można uzyskać dwa warianty kredytu hipotecznego - Własny Kąt lub Mix - oraz pożyczkę hipoteczną. Kredyt Własny Kąt był niejednokrotnie odznaczany w rankingu Złoty Bankier. Maksymalna kwota tego kredytu to nawet 2 000 000 złotych do zaciągnięcia na maksymalnie 420 miesięcy, czyli 35 lat. Bank PKO oczekuje jednak wkładu własnego rzędu 20%, więc maksymalny wskaźnik LTV to 80%. Kredyt udzielany jest jedynie w polskiej walucie. Można także wybrać wariant z oprocentowaniem stałym na okres aż 5 lat.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w PKO

PKO oferuje 3 warianty ubezpieczenia. Jest to ubezpieczenie samego kredytu - zapewnia pomoc w spłacaniu kredytu w przypadku utraty pracy, poważnej choroby, czy pobytu w szpitalu, ubezpieczenie mienia - ubezpieczenie nieruchomości na wypadek pożaru, powodzi, opadów, zalania czy przepięcia prądu, oraz ubezpieczenie na życie - PKO przejmie spłatę zadłużenia w przypadku śmierci, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, powstałej w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Jednak żadne z tych ubezpieczeń nie jest warunkiem niezbędnym do zaciągnięcia kredytu.

Dokumenty potrzebne do kredytu w PKO

Lista dokumentów, które są niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego, jest długa, bez względu na bank. Choć niektóre banki minimalizują liczbę formalności, w tym liczbę niezbędnych dokumentów. W banku PKO lista tych dokumentów zależnie od przeznaczenia na zakup mieszkania, czy na budowę domu, różni się i prezentuje następująco:

 • Dokumenty weryfikujące tożsamość - dowód lub paszport.
 • Dokumenty świadczące o wysokości dochodu - zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 6 miesięcy dla umowy o pracę na czas nieokreślony, lub historia wpływów na konto za ostatnie 6 miesięcy oraz pełen wyciąg z konta za ostatni miesiąc, dla osób nieposiadających konta w PKO.
 • Dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania - umowa przedwstępna oraz numer księgi wieczystej dla mieszkania
 • Dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania - numer księgi wieczystej, pozwolenie na budowę, kosztorys, dziennik budowy, zatwierdzony projekt techniczny, zaświadczenie o zapewnieniu dostaw i warunkach przyłączeniowych dla nieruchomości dot. określonych mediów oraz kopia mapy ewidencyjnej i wypis z rejestru gruntów, oba nie starsze niż 3 miesiące - dla budowy domu

Koszty kredytu hipotecznego w PKO

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie na dużą kwotę. Składa się na niego wiele różnych kosztów. Banki oferują możliwość sprawdzenia orientacyjnych kosztów za pomocą kalkulatorów hipotecznych, ale co istotne, owe koszty wyliczone w kalkulatorach są orientacyjne, poglądowe. Faktyczne wyliczenie będzie inne dla każdego klienta i może ono dość znacząco odbiegać od kosztów szacunkowych. Jednak banki mają obowiązek podawać też przykłady reprezentatywne dla swoich produktów, w tym kredytów hipotecznych. Owe przykłady są znacznie bardziej precyzyjne i mogą przybliżyć potencjalne koszty.

Poniżej przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego Własny Kąt. Kwota kredytu to 304 910 złotych, przy RRSO 2,99% oraz z uwzględnieniem kosztów ubezpieczenia, które należy pamiętać, nie jest obowiązkowe.

Kwota kredytu 304 910 złotych
RRSO 2,99%
Oprocentowanie 1,39%
WIBOR 6M 0,29%
Prowizja/Marża 1,10% w pierwszym roku, 2,30% w kolejnych latach
Ubezpieczenie Ubezpieczenie nieruchomości - 7 333,27 złotych ubezpieczenie na życie – 9 909,58 złotych (za 4 lata)
Dodatkowe koszty ocena wartości nieruchomości – 400 złotych PCC – 19 złotych ROR – 0 złotych, pod warunkiem regularnych wpływów w wysokości 3000 zł miesięcznie karta kredytowa – 2058,55 złotych
Koszt pojedynczej raty 1271 złotych
Całkowity koszt kredytu 151 054,34 złotych
Całkowita kwota do spłaty 455 964,33 złotych

Należy pamiętać, że ubezpieczenie jest opcjonalne, tak samo wspomniana w tabelce karta kredytowa czy rachunek osobisty. W ogólnym rozrachunku mogą one jednak przyczynić się do obniżenia ogólnego kosztu kredytu, więc czasem warto nabyć także inne produkty dostępne w konkretnym banku.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w PKO

Choć w zależności od banku, proces wnioskowania może się różnić zarówno pod względem czasu jak i niezbędnych formalności, tak w banku PKO można ten proces zamknąć w pięciu krokach:

 1. Wybierz kredyt, którego potrzebujesz - można by określić ten krok jeszcze mianem poznania oferty. Wizyta w placówce banku, kontakt z ekspertem, który wypyta o wszystko co niezbędne i udzieli odpowiednich informacji. Odpowie na wszystkie pytania, doradzi, pokieruje. Jeśli klient zdecyduje się na kredyt w banku PKO może na tym etapie uzyskać wniosek i dowiedzieć się o wszystkich niezbędnych dokumentach.
 2. Złóż wniosek w dowolnym oddziale banku - etap w którym można udać się do placówki banku z uzupełnionym wnioskiem i wszystkimi niezbędnymi dokumentami, jak zaświadczenie o formie zatrudnienia i wysokości dochodu, dokumenty o celu zaciągania kredytu oraz dokumenty opisujące nieruchomość będącą zabezpieczeniem hipotecznym.
 3. Poznaj decyzję - moment w którym bank przekaże informację o decyzji, czy kredyt został przyznany, czy też nie. W przypadku decyzji pozytywnej, bank zaprezentuje umowę w formie projektu i poinformuje o potencjalnym terminie, od kiedy umowę można podpisać.
 4. Podpisz umowę - niezbędna w celu podpisania umowy wizyta w placówce banku jest jeszcze jedną chwilą na przejrzenie umowy i ewentualne zapytanie o niejasności. Pamiętać trzeba, że ekspert hipoteczny jest od tego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.
 5. Uruchomiony kredyt - to od klienta w głównej mierze zależy, kiedy dopnie wszelkie formalności i podpisze umowę, tym samym pozwoli na start kredytu. Klient też decyduje czy środki będą przelewane w transzach, czy jednorazowo. Jeśli wybrano oprocentowanie zmienne, to również po wypłacie kredytu możliwe jest zmienienie oprocentowania na stałe na okres 5 lat. W tym czasie nie można wrócić na oprocentowanie zmienne, co jest istotne. Nawet na tym etapie ekspert hipoteczny jest do dyspozycji w celu doinformowania lub uzupełnienia niezbędnych informacji, o które prosi kredytobiorca.

Wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu w PKO

Niezbędny każdemu, kto składa wniosek o kredyt hipoteczny, jest wkład własny. To suma, którą klient musi dołożyć do zakupu nieruchomości i tym samym upewnić bank, że jest w stanie spłacać samodzielnie kredyt. Aktualnie wartości niezbędne do wniesienia przez kredytobiorcę wahają się od 10% wzwyż. W banku PKO minimalny wkład własny to 20%. Oczywiście, jeśli klient dysponuje wyższą sumą pieniędzy, to wkład własny może być wyższy, wtedy niezbędny jest mniejszy kredyt oraz koszty z nim związane.

Kredyt hipoteczny w PKO - podsumowanie

Zalety
 • Duży bank z pokaźnym doświadczeniem

 • Możliwość zaciągnięcia kredytu ze stałą stopą oprocentowania na okres 5 lat

 • Szeroka i atrakcyjna oferta dodatkowych produktów bankowych

 • Możliwość zawieszenia spłaty kredytu nawet na 36 miesięcy

 • Jedno z najniższych RRSO na rynku

 • Wady
 • Brak możliwości zaciągnięcia kredytu przy 10% wkładzie własnym

 • Kredyt dostępny tylko w złotówkach

 • Często zadawane pytania o Kredyt hipoteczny w PKO

  Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mają potencjalni oraz obecni klienci PKO.

  Ile muszę zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w PKO?
  Nie ma żadnej kwoty minimalnej, która daje pewność uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej od banku. Przy wniosku o kredyt bank rozpatruje historię kredytowa w BIK oraz oblicza zdolność kredytową klienta. Na podstawie tych dwóch bank dopiero podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu. Jednak choć nie ma minimalnych zarobków, które zagwarantują, że bank udzieli kredytu, tak z najniższą krajową raczej nie ma co nawet składać wniosku.
  Jakich zabezpieczeń spłaty kredytu wymaga PKO?
  Bank PKO oczywiście ustanawia zabezpieczenie na nieruchomości. Nieruchomość ta może być celem kredytowania, ale może to być także inna nieruchomość, którą posiada klient, lub nawet należąca do osób trzecich. Bank PKO oferuje również zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia. Do dyspozycji klienta oddane są aż trzy różne możliwości ubezpieczenia. Można skorzystać ze wszystkich trzech, albo z żadnej. Nie jest to warunek konieczny.
  Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny w PKO?

  Kredyt hipoteczny w banku PKO można uzyskać i przeznaczyć na cele, takie jak:

  • Budowa, zakup lub remont domu
  • Zakup mieszkania, garażu lub miejsca postojowego
  • Wykończenie i wyposażenie nieruchomości
  • Zakup działki budowlanej
  • Zakup i zagospodarowanie działki rekreacyjnej
  • Przebudowa pomieszczeń lub budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne
  • Nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej
  • Zmiana spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
  Czy do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w PKO wymagane są zaświadczenia?
  Jedyne zaświadczenie, jakie jest niezbędne to zaświadczenie o źródle i wysokości uzyskiwanego dochodu.
  Czy możliwe są wakacje kredytowe od kredytu hipotecznego w PKO?
  Tak, bank PKO przewiduje możliwość zawieszenia spłaty kredytu nawet na 36 miesięcy.
  Jakie formy zatrudnienia akceptuje PKO?
  Bank PKO akceptuje zatrudnienie na umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawne jak zlecenie, czy dzieło, a także kontrakty menadżerskie.
  Czy kredyt hipoteczny w PKO można zaciągnąć online?
  Kredyt hipoteczny w banku PKO nie jest dostępny online. Praktycznie wszystkich formalności, które czekają wnioskującego o kredyt hipoteczny w banku PKO, należy dopełnić w placówce banku.
  Czy możliwe jest nadpłacanie kredytu hipotecznego w PKO?
  Tak, bank PKO oferuje możliwość nadpłaty części kredytu albo całkowitej spłaty kredytu przed terminem.

  Opinie o Kredyt hipoteczny w PKO Bank

  k
  Opinia od:
  kinga

  Czy opinia była przydatna?

  0
  wzięliśmy z mężem kredyt z 20% wkładem własnym, praktycznie nie było żadnych problemów z przyznaniem nam kredytu. umowa klarowna, pan nam wszystko kompleksowo wytłumaczył. na ten moment jesteśmy zadowoleni, aczkolwiek cała procedura strasznie skomplikowana, dużo papierologii.2022-12-14 16:38:18
  Dodaj komentarz
  Twoja ocena
  5
  Dodaj komentarz
  Twoja ocena
  5

  Podobne produkty