Trzeciodłużnik - jak przebiega jego windykacja?
akredo.plZadłużeniaTrzeciodłużnik - jak przebiega jego windykacja?

Trzeciodłużnik - jak przebiega jego windykacja?

Trzeciodłużnik to osoba, która jest dłużnikiem innego dłużnika, najczęściej są nimi kontrahenci i pracodawcy dłużnika. Windykacja trzeciodłużnika przebiega w 3 etapach: zdobycia informacji, wniosku o zajęcie wierzytelności dłużnika oraz postępowania egzekucyjnego. Etap I to przede wszystkim zdobycie informacji, co jest niezbędne do wyegzekwowania wszelkich należności od poddłużnika. Budzi to zwykle wiele wątpliwości, ponieważ nie do końca wiadomo, gdzie zacząć je pozyskiwać. Na etapie II należy poinformować komornika, który prowadzi postępowanie wobec dłużnika właściwego, o zebranych i potwierdzonych informacjach o tym, że trzeciodłużnik ma dług wobec dłużnika. Etap III to już głównie złożenie wniosku o zajęcie wierzytelności niesie za sobą wiążące konsekwencje wobec trzeciodłużnika. Z racji tego warto, aby trzeciodłużnik znał swoje prawa i obowiązki. Jednym z ważniejszych praw, jakie przysługują trzeciodłużnikowi, jest rzetelne przekazanie mu wszelkich informacji o istnieniu długu, szczegółach umowy kredytowej oraz innych istotnych informacjach z nią związanych. Jeśli zaś chodzi o obowiązki trzeciodłużnika, to zobowiązany jest on przede wszystkim do prawidłowego przebiegu zajęcia. Jeśli trzeciodłużnik postanowi, że nie chce współpracować z komornikiem, wierzyciel ma prawo do wstąpienia na drogę sądową. W związku z tym powodem w tej sprawie będzie wierzyciel egzekwujący, który zażąda od pozwanego trzeciodłużnika zapłatę na korzyść dłużnika, a nie dla siebie. Jeśli więc podejrzewasz, że Twój dłużnik może mieć swoich dłużników, warto, abyś podjął wobec nich windykację, która wciąż jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań o wysokiej skuteczności.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 08.08.2023 r

Kim jest trzeciodłużnik?

Trzeciodłużnik jest osobą, która jest dłużnikiem innego dłużnika. Najczęściej trzeciodłużnikiem są kontrahenci i pracodawcy dłużnika. Dłużnikiem może być nie tylko osoba fizyczna, ale też dowolna instytucja czy nawet firma, tak więc nawet urząd skarbowy, makler czy pracodawca dłużnika.

Jak przebiega windykacja trzeciodłużnika?

Windykacja trzeciodłużnika przebiega w 3 etapach: zdobycia informacji, wniosku o zajęcie wierzytelności dłużnika oraz postępowania egzekucyjnego.

Pierwszy etap windykacji trzeciodłużnika - research

Pierwszy etap windykacji trzeciodłużnika, czyli zdobycie informacji, jest właściwie niezbędnym punktem wyjścia do wyegzekwowania wszelkich należności od poddłużnika. Zdobycie informacji budzi zazwyczaj wiele wątpliwości, ponieważ nie do końca wiadomo, gdzie zacząć je pozyskiwać. Najlepszym wyjściem w tym przypadku będzie zaczerpnięcie informacji u firmy windykacyjnej, która bez problemu powinna ustalić, czy Twój dłużnik ma swojego dłużnika. Poza tym zawsze warto skorzystać ze znajomości branżowych.

Drugi etap windykacji trzeciodłużnika - złożenie wniosku o zajęcie wierzytelności

Na drugim etapie windykacji trzeciodłużnika należy poinformować komornika prowadzącego postępowanie wobec dłużnika właściwego o naszych potwierdzonych informacjach o tym, że trzeciodłużnik ma zadłużenie wobec dłużnika, co należy zrobić poprzez wniosek o zajęcie wierzytelności, uwzględniając w to dane trzeciodłużnika.

Etap III windykacji trzeciodłużnika - złożenie wniosku o zajęcie wierzytelności

Ostatnim, trzecim, etapem windykacji trzeciodłużnika jest złożenie wniosku o zajęcie wierzytelności. Złożenie wniosku niesie za sobą wiążące konsekwencje wobec trzeciodłużnika. Z racji tego, że jest on w pełni świadomy odpowiedzialności przebiegu zajęcia wierzytelności, wobec tego, jeżeli dojdzie do niewywiązania się ze swoich obowiązków, odpowiedzialność za to poniesie właśnie trzeciodłużnik. Co ważne, w związku z zawiadomieniem, trzeciodłużnik zobowiązany jest do:

  • doręczenia oświadczenia czy uznaje zajętą wierzytelność zobowiązanego.
  • doręczenia oświadczenia czy zobowiązuje się przekazać organowi egzekucyjnemu z wierzytelności zajętej kwotę, która pokryje wszystkie należności. W przypadku, gdy trzeciodłużnik odmówi, musi w związku z tym wskazać, jaki jest tego powód,
  • doręczenia oświadczenia, przed jakim sądem lub organem toczy się, lub toczyła w przeszłości sprawa o zajętą wierzytelność.

Warto mieć przy tym na uwadze, że organ egzekucyjny zobowiązany jest do zawiadomienia dłużnika zajętej wierzytelności o zakazie odbierania zajętej kwoty, a co za tym idzie także rozporządzania nią i ustanowionym na niej zabezpieczeniem.

Prawa i obowiązki trzeciodłużnika

Z racji tego, że na trzeciodłużniku ciążą znaczące konsekwencje, szczególnie po złożeniu wniosku o zajęcie wierzytelności warto, aby w związku z tym znał swoje prawa, dzięki czemu nie narazi się na nieświadome niewywiązanie się ze swoich obowiązków. Jednym z ważniejszych praw, jakie przysługują trzeciodłużnikowi, jest rzetelne przekazanie mu wszelkich informacji o istnieniu długu, szczegółach umowy kredytowej oraz innych istotnych informacjach z nią związanych. Jeśli zaś chodzi o obowiązki trzeciodłużnika, to zobowiązany jest on przede wszystkim do prawidłowego przebiegu zajęcia, na przykład poprzez przekazywanie potrąconej części wynagrodzenia dłużnika komornikowi sądowemu. Jakiekolwiek zaniechanie nałożonych na trzeciodłużnika obowiązków może mieć znaczące skutki dla skuteczności egzekucji.

Czy trzeciodłużnik może odmówić współpracy z komornikiem?

Trzeciodłużnik może odmówić współpracy z komornikiem, choć, jak widać skutki zaniechania przez trzeciodłużnika jego obowiązków, mogą mieć znaczące skutki dla dalszego przebiegu egzekucji. Jak się okazuje, w takim przypadku również istnieją regulacje prawnie. Jeśli trzeciodłużnik postanowi, że nie chce współpracować z komornikiem, wierzyciel może wstąpić na drogę w sądzie cywilnym. W związku z tym powodem w tej sprawie będzie wierzyciel egzekwujący, który zażąda od pozwanego trzeciodłużnika zapłatę na korzyść dłużnika, a nie dla siebie. Warto przy tym zaznaczyć, że w związku z tym pojawia się podmiot dodatkowy, którego także należy uwzględnić, czyli dłużnik wierzyciela, nazywany też przypozwanym. Trzeciodłużnik powinien mieć na względzie, że jeżeli nie będzie chciał współpracować z komornikiem, może to wiązać się pociągnięciem go do odpowiedzialności karnej związanej z ubezskutecznieniem egzekucji. Jeśli jednak trzeciodłużnik wywiąże się z odpowiedzialności, wtedy odzyskana należność trafi do przypozwanego.

Windykacja trzeciodłużnika czy windykacja dłużnika właściwego — która metoda jest skuteczniejsza?

Windykacja dłużnika właściwego aktualnie jest najskuteczniejszą metodą. Najlepszym rozwiązaniem jest działanie zawczasu, które polubownie umożliwia ściągnięcie długu od dłużnika właściwego, bez udziału sądu i komornika, a co za tym idzie kosztów z tym związanych. Windykacja trzeciodłużnika jest znajduje zastosowanie, gdy nie udało się odzyskać długu od dłużnika właściwego.

Windykacja dłużnika dłużnika — podsumowanie

Niewywiązywanie się ze swoich należności w terminie to zjawisko, które znane jest w szczególności kontrahentom. Choć zawsze warto zacząć od polubownych prób ściągnięcia należności, to jednak nie zawsze mogą okazać się one skuteczne. W związku z tym warto postawić na tradycyjne postępowanie egzekucyjne, które jest jedną ze skuteczniejszych metod na odzyskanie pieniędzy. Warto, aby każda ze stron postępowania znała swoje prawa, ale i obowiązki. W przypadku trzeciodłużnika może go to uchronić od pociągnięcia do odpowiedzialności karnej związanej z ubezskutecznieniem egzekucji.

 

Często zadawane pytania

Czy komornik może prowadzić egzekucję bez klauzuli wykonalności?
Nie, komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne tylko wtedy, gdy posiada wobec dłużnika tytuł wykonawczy.
Czy można odzyskać pieniądze od dłużnika który nic nie ma?
W takim przypadku najlepiej pozostawać w kontakcie z komornikiem. Jeśli ten poinformuje, że nie może odnaleźć żadnego majątku dłużnika, w takim przypadku możesz złożyć wniosek do sądu o wyjawienie majątku dłużnika.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5