Jak wyjść z długów i kto może w tym pomóc?
akredo.plZadłużeniaJak wyjść z długów i kto może w tym pomóc?

Jak wyjść z długów i kto może w tym pomóc?

W sieci dostępnych jest wiele poradników dotyczących wyjścia z długów, ale nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Kluczem jest indywidualne podejście do każdej sytuacji. Zamiast ogólnych rad typu "zmień pracę" czy "zmniejsz wydatki", warto skonsultować się z ekspertem, takim jak doradca finansowy czy kancelaria oddłużeniowa. Długi kredytowe i pożyczkowe można próbować renegocjować bezpośrednio z wierzycielem, a w przypadku wielu zobowiązań warto rozważyć konsolidację. Jeśli mamy do czynienia z komornikiem, negocjacje są kluczem, ale można też rozważyć kredyt oddłużeniowy czy upadłość konsumencką. Istnieją także fundacje i firmy specjalizujące się w pomocy osobom zadłużonym. Aby unikać przyszłych długów, warto nauczyć się oszczędzać i unikać nieprzemyślanych decyzji finansowych. Najważniejsze jest jednak działanie i komunikacja z wierzycielami.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Poradniki skutecznego wyjścia z długów 

W Internecie mnóstwo jest poradników wyjścia z długów czy historii jak ktoś wyszedł z gigantycznego zadłużenia. Naszym zdaniem nie ma jednego idealnego rozwiązania, ani całego poradnika, który skutecznie wyprowadzi Cię z długów. Nie chcemy Ci po prostu radzić zmiany pracy, zwiększenia dochodów czy zmniejszenia wydatków - to chyba oczywiste, jednak nie zawsze wykonalne.

Każdy dłużnik to indywidualny przypadek, który wymaga dogłębnej analizy i spersonalizowanego planu spłacenia długów. Jeśli oczekujesz skutecznej pomocy zakończeniu problemów finansowych, udaj się do doradcy finansowego, eksperta bankowego lub kancelarii oddłużeniowej i skorzystaj z darmowej porady jak wyjść z długów.

Poniżej prezentujemy podstawowe metody, jak poradzić sobie z zadłużeniem w różnych przypadkach i jak w końcu wyjść na prostą! Pamiętaj najwięcej zależy od Ciebie! Jeśli podejmiesz zdecydowane kroki, zaciśniesz pasa i wytrwasz w drodze do poprawy - wyjdziesz z długów!

Jak wyjść z długów kredytowych i pożyczkowych?

Długi kredytowe i pożyczkowe to największa zmora dłużników w Polsce - dotyczy to zarówno klientów pozabankowych firm pożyczkowych i banków. Co zrobić aby wyjść z tych długów?

W każdym przypadku należy zacząć od rozmowy z wierzycielem, czyli pożyczkodawcą. Przedstaw mu swoją sytuację a następnie poproś o zmianę warunków umowy i obniżenie raty.

Jeżeli posiadasz kilka kredytów i pożyczek najlepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja zobowiązań - połączeniu rat pożyczek w jedną mniejszą. Niestety, otrzymanie kredytu konsolidacyjnego wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeśli spłacaliśmy chociaż część zadłużenia w terminie i posiadamy odpowiednie dochody warto próbować w banku! Nawet mimo posiadanych pożyczek pozabankowych!

Nasza rada - udaj się do placówki banku i przedstaw ekspertowi kredytowym swój plan wyjścia z długów! Poinformuj o swoich dochodach swoje dochody, wydatkach i zadłużeniach. Jeśli bank nie zgodzi się na udzielenie kredytu konsolidacyjnego, spróbuj z kredytem gotówkowym lub pożyczką hipoteczną! Twoja determinacja z pewnością się opłaci!

Zacznij działać nim dług się przedawni

Spłatą zadłużeń najlepiej zająć się nim dług się przedawni i spowoduje pojawienie się negatywnych wpisów w bazach dłużników. Aby uniknąć problemów związanych z przedawnieniem: wpisy w BIG, odsetki karne itd., skontaktuj odpowiednio wcześniej się z wierzycielem i poinformuj o problemach ze spłatą kredytu. Rozwiązań w takiej sytuacji jest wiele:

  • wakacje kredytowe,
  • wydłużenie terminu spłaty,
  • refinansowanie.

Wszystkie te metody pozwolą Ci wydłużyć czas na bezpieczną spłatę i dadzą czas na działanie aby wyjść z długów. Prolongata pożyczki czy kredytu trochę kosztuje, jednak zawsze można odzyskać część kosztów, wcześniej spłacając swoje zobowiązania np. z pomocą wspomnianej już konsolidacji.

Jak wyjść z poważnych długów z komornikiem?

Problemy z komornikiem to kolejny i najpoważniejszy etap zadłużenia. Egzekucja komornicza to prosta informacja od wierzyciela, że chce on odzyskać swoje pieniądze każdym kosztem - komornik pobiera prowizję od odzyskanej kwoty.

Co należy zrobić? Ponownie! Negocjować z pożyczkodawcą! Umów się na rozmowę z wierzycielem, przedstaw mu swoją sytuację i poproś o złożenie wniosku o umorzenie postępowania komorniczego. To najprostsza droga do pozbycia się komornika z rachunku i majątku.

Negocjacje z wierzycielem w sprawie egzekucji komorniczej

Aby pożyczkodawca zrezygnował z odzyskiwania długu przez komornika, musisz przedstawić argumenty, które go do tego przekonają. Wskaż powody dlaczego egzekucja komornicza nie ma sensu i dlaczego Twój wierzyciel powinien Ci zaufać.

Jakie przykładowe argumenty mogą przekonać wierzyciela do ugody?

  • Odzyskanie długu będzie utrudnione, gdyż zajęcie pieniędzy z konta utrudnia Ci normalne funkcjonowanie i zwrócenie długu.
  • Egzekwowanie należności jest nieopłacalne z powodu powolnej spłaty długu.
  • Egzekucja komornicza sprawiła, że klienci nie chcą ze mną współpracować i rezygnują kontraktów - pogłębiony problem niewypłacalności.

Pomyśl o kredycie oddłużeniowym

Jeśli negocjacje z wierzycielem, który odpowiada za rozpoczęcie egzekucji komorniczej nie przyniosą oczekiwanego skutku rozwiązaniem może być kredyt oddłużeniowy. Niestety z komornikiem na karku nie masz żadnych szans na kredyt w banku.

Pomocą może okazać się pozabankowy kredyt oddłużeniowy! Weź pożyczkę na raty, spłać komornika i inne zobowiązania, jednym kredytem. Pamiętaj! Tę radę traktuj jako jedno z ostatecznych rozwiązań i wyłączenie w przypadku, gdy nie masz szans na pomoc w banku!

Kredytu oddłużeniowego można szukać pod hasłem pożyczki na spłatę pożyczek. Całkowity koszt takiej pożyczki może być znacznie wyższy niż aktualnie posiadanych zobowiązań, jednak komfort posiadania jednej raty, braku wielu różnych długów i goniących terminów jest warty tej ceny. Sprawdź kto udzieli Ci pożyczki w bardzo trudnej sytuacji!

Szansa na umorzenie długów

Inną drogą do wyjścia z długów jest umorzenie długu. Umorzenia może dokonać wierzyciel w dowolnym momencie trwania zadłużenia. Aby skorzystać z umorzenia części lub całości długu należy złożyć wniosek do pożyczkodawcy z uzasadnieniem swojej prośby. Umorzenie w taki sposób jest bardzo rzadko spotykane.

Pomyśl o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Drugą opcją umorzenia długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w sądzie rejonowym, odpowiednim dla miejsca zamieszkania. W ramach postępowania upadłościowego sąd oceni wartość majątku, jednocześnie go zajmując na rzecz pokrycia kosztów posiadanych zobowiązań.

Upadłość konsumencka to jest ostateczne pozbycie się długów, zobowiązań, którego ceną jest utrata całego majątku! Przeczytaj nasz artykuł informujący o zasadach działania upadłości konsumenckiej, sprawdź porady i dowiedz się jak to zrobić.

Fundacje i firmy pomagające wyjść z długów

Na początku artykułu wspominam, że pomocy w wyjściu z długów najlepiej szukać u doradców finansowych. Gdzie szukać pomocy eksperta? Doradców oddłużeniowych znajdziesz:

  • w swoim banku,
  • u pośredników finansowych,
  • w fundacjach wspierających w wyjściu z długów,
  • specjalistyczne firmy i kancelarie oddłużeniowe.

Na pomoc można liczyć zarówno online jak i stacjonarnie. Umów się ze specjalistą od długów i poproś o pomoc w rozwiązaniu swojego problemu! Nie licz jednak, że któraś z tych instytucji spłacić długi za Ciebie! Takie oferty się nie zdarzają.

Jak ponownie nie wpaść w długi?

Przede wszystkim: przestań żyć na kredyt! Postaraj się ograniczyć swoje wydatki, a każdy poważny zakup dokładnie zaplanuj. Nie działaj pochopnie i nie kupuj pod wpływem chwili.

Najlepszą alternatywą będzie nauka oszczędzania, przez odkładanie małych sum. Skorzystaj z możliwości automatycznego oszczędzania w ramach konta osobistego i bankowości elektronicznej.

Nawet jeśli znajdziesz się w sytuacji, która wymusi na Tobie pożyczkę - poszukaj alternatyw! Pożycz pieniądze od znajomych, ewentualnie skorzystaj z kredytu bankowego, jednak nie sięgaj po krótkoterminowe chwilówki! Szczególnie, że dobrze wiesz, czym może się to dla Ciebie skończyć.

Jak skutecznie wyjść z długów - podsumowanie

Rozmawiaj, negocjuj i korzystaj rozważnie ze swoich pieniędzy. Tak można by w jednym zdaniu przedstawić najważniejsze elementy wychodzenia z długów. Niestety, nie ma jednego uniwersalnego poradnika jak pozbyć się zadłużenia.

Ponownie przypominamy: wyjście z długów zacznij od rozmowy ze swoim wierzycielem i ustal nowe warunki spłaty a w ostateczności skorzystaj z kredytu oddłużeniowego lub konsolidacyjnego, aby pozbyć się problemu wielu zobowiązań.

Komentarze

l
Opinia od:
lech

Czy opinia była przydatna?

0
bardzo jest łatwy proces rejestracji, dawno korzystam z serwisu finrada pl wszystko jest przejrzyste2022-12-07 13:43:01
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5