Czym są akcje ułamkowe?
Akcje ułamkowe, znane również jako akcje częściowe, są to po prostu mniejsze części pojedynczej akcji spółki. Pozwalają one inwestorom na zakup akcji za mniejszą kwotę, co jest szczególnie korzystne, gdy niektóre akcje osiągają wysokie ceny, nieosiągalne dla wielu inwestorów. Dzięki akcjom ułamkowym inwestorzy mają te same prawa i potencjał zarówno do zysków, jak i strat, jakby posiadali pełne akcje. Są one korzystne dla początkujących inwestorów, ponieważ dają możliwość inwestowania mniejszych kwot i uczenia się zarządzania ryzykiem oraz dywersyfikacji.
Jednak inwestowanie w akcje ułamkowe ma pewne ograniczenia, takie jak ograniczona dostępność akcji i funduszy ETF do inwestowania ułamkowego, ograniczenia w prawach głosu, a także niższa płynność w porównaniu do pełnych akcji. Brokerzy oferują akcje ułamkowe swoim klientom, ponieważ jest to dobry sposób na zachęcenie do zakupów bez minimalnej wartości zamówienia.
Czym się różnią akcje ułamkowe od akcji?
Akcje ułamkowe od akcji różnią się przede wszystkim, jak sama nazwa sugeruje, akcja ułamkowa jest częścią akcji. Dzięki tej usłudze nie musisz posiadać kapitału niezbędnego do zakupu całego udziału w spółce. Pomaga to w dywersyfikacji majątku inwestorom z niewielkimi zasobami finansowymi.
Istnieje kilka istotnych różnic wynikających z tego, że prawowitym właścicielem akcji jest broker, który oferuje nabywcy akcji ułamkowych dostęp do pewnej części papieru wartościowego. Z tego względu jedynie od brokera zależy czy nabywca akcji ułamkowej otrzyma dywidendę. Broker jest wpisany jako akcjonariusz w rejestrze firmy. Oznacza to, że posiadacz ułamkowych akcji nie może brać udziału w głosowaniach realizowanych przez akcjonariuszy.
Akcje ułamkowe oferują niektóre zalety akcji, jednak należy pamiętać o różnicach, które inwestor powinien rozważyć jeszcze przed zakupem.
Akcje ułamkowe a ryzyko inwestycyjne
Ryzyko inwestycyjne związane z akcjami ułamkowymi jest niemal identyczne w przypadku zwykłych akcji. Na co inwestor zainteresowany akcjami ułamkowymi powinien zwrócić uwagę przede wszystkim? Oto czego należy się obawiać:
- Kurs akcji - Każdy posiadacz akcji ułamkowych jest narażony na wahania kursu. Kiedy cena zwykłej akcji zaczyna spadać, akcje ułamkowe tracą na wartości wprost proporcjonalnie do swojego odpowiednika.
- Problem z płynnością - Istnieje różnica w płynności między zwykłymi akcjami i akcjami ułamkowymi. Ze względu na to, że rynek akcji ułamkowych jest o wiele mniejszy, czasami może być trudno je sprzedać.
- Emisja dodatkowych udziałów w spółce akcyjnej - Jeżeli spółka zdecyduje się dokonać emisji dodatkowych akcji w swojej spółce, może to skutkować rozwodnieniem ceny akcji ułamkowych.
- Brak praw akcjonariuszy - Posiadacz akcji ułamkowych nie ma praw akcjonariusza, ponieważ faktycznym posiadaczem akcji jest broker, który sprzedaje akcje ułamkowe.
Dla kogo przeznaczone są akcje ułamkowe?
Akcje ułamkowe są przeznaczone do każdego inwestora. Może z nich skorzystać nawet osoba z niewielkim budżetem. Jeżeli nie stać kogoś na akcję Tesli, dzięki akcji ułamkowej może nabyć połowę akcji lub nawet 10% akcji Tesli. W ten sposób inwestowanie staje się dostępne dla szerokiego grona zainteresowanych.
Zalety i wady akcji ułamkowych
Zalety akcji ułamkowych:
- Inwestowanie dowolnej kwoty;
- Łatwy dostęp do rynku niezależnie od budżetu.
Wady akcji ułamkowych:
- Brak praw akcjonariusza;
- Trudniejsze w zarządzaniu niż zwykłe akcje;
- Niska płynność na rynku frakcyjnym może utrudnić sprzedaż akcji ułamkowych.
Akcje ułamkowe 2025 - podsumowanie
Chociaż wiele osób preferuje klasyczne akcje ze względu na zalety bycia akcjonariuszem, warto podkreślić, że akcje ułamkowe mogą być interesującą alternatywą dla inwestorów dysponujących niskim kapitałem. Dzięki nim możemy uczestniczyć w rynku akcyjnym, mając do dyspozycji jedynie kilkaset lub kilkadziesiąt złotych.
Komentarze