Analiza fundamentalna - najlepsze narzędzie do oceny inwestycji?
akredo.plOszczędnościInwestycjeAnaliza fundamentalna - najlepsze narzędzie do oceny inwestycji?

Analiza fundamentalna - najlepsze narzędzie do oceny inwestycji?

Analiza fundamentalna to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi, służących do przeprowadzenia całościowej analizy rynku finansowego. Podczas badania przyczyn wyceny danej spółki, istotnymi czynnikami analizy są m.in. przepływy gotówkowe danych przedsiębiorstw, aktualne uwarunkowania makroekonomiczne w państwie oraz konkretnych regionach czy przepływy gotówkowe danych przedsiębiorstw. Analiza fundamentalna przebiega w kilku etapach i zaczyna się od analizy makroekonomicznej (etap I), analizy sektorowej (etap II), analizy sytuacyjnej firmy (etap III), analizy finansowej spółki (etap IV) oraz wyceny akcji (etap V). Największą korzyścią analizy fundamentalnej jest to, że nie w niej praktycznie miejsca na błędy, jak w przypadku analizy technicznej, w której szanse na występowanie błędów są o wiele większe. Do otrzymania skutecznej analizy fundamentalnej niezbędne jest przejście przez każdy jej etapów. Pozwoli to uzyskać inwestorowi całościową analizę sytuacji finansowej.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 14.06.2023 r

Czym jest analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna umożliwia śledzenie oraz klasyfikowanie atrakcyjności aktywów na rynku finansowym. Przeprowadza się ją również w celu ogólnej analizy stopnia ryzyka długoterminowych inwestycji oraz oczekiwanych zyskowności tychże inwestycji.

Cel analizy fundamentalnej

Analizę fundamentalną przeprowadza się głównie w celu ogólnej analizy stopnia ryzyka długoterminowych inwestycji oraz oczekiwanych zysków, jakie może przynieść dana inwestycja. Na jej bezkonkurencyjność wpływa to, że jest jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi do odnajdywania tych spółek, których ceny akcji w najbliższym czasie będą odbijały się do góry.

Czynniki uwzględniane w analizie fundamentalnej

Analiza fundamentalna interpretowana jest przez osoby, które ją przeprowadzają, dlatego też jest subiektywnym ujęciem założeń jej interpretatorów. Podczas badania przyczyn wyceny danej spółki, analitycy uwzględniają czynniki takie jak:

  • Wysokość stóp procentowych,
  • Aktualne uwarunkowania makroekonomiczne w państwie oraz konkretnych regionach,
  • Przypuszczalne uwarunkowania makroekonomiczne w państwie oraz konkretnych regionach,
  • Przepływy gotówkowe danych przedsiębiorstw,
  • Przypuszczalne zyski oraz dywidendy,
  • Rozwój branży finansowej.

Etapy analizy fundamentalnej

Przeprowadzenie profesjonalnej analizy fundamentalnej przebiega w kilku etapach i zaczyna się od:

  • Analizy makroekonomicznej,
  • Analizy sektorowej,
  • Analizy sytuacyjnej firmy,
  • Analizy finansowej spółki,
  • Wyceny akcji.

Analiza makroekonomiczna

Głównym założeniem przeprowadzania analizy makroekonomicznej jest ocena stopnia atrakcyjności dla danej inwestycji na rynku finansowym. Kluczowymi czynnikami badanymi na tym etapie analizy są m.in.: inflacja, bezrobocie, sytuacja społeczna i ekonomiczna danego kraju, a nawet polityka ekonomiczna danego państwa. Pierwszy etap analizy jest szczególnie istotny ze względu na to, że pozwala ocenić sytuację gospodarczą danego kraju, co z kolei przekłada się na ocenę opłacalności inwestycji na rynku kapitałowym.

Analiza sektorowa

Analiza sektorowa natomiast ukazuje czy opłaca się inwestować w daną branżę oraz jakie potencjalne zagrożenia może to za sobą nieść. Na tym etapie uwzględnia się dwa znaczące czynniki, efektywność sektora i poziom ryzyka. Na tym etapie głównie spekuluje się o potencjalnej przyszłości rozwoju danej branży, dlatego badane są elementy, takie jak oczekiwane stopy zwrotu z inwestycji, wpływ danego sektora na gospodarkę, reakcja konsumentów na zmiany cen produktów. W związku z tym brane są pod uwagę czynniki związane z tempem, skalą czy kierunkiem zachodzących zmian.

Analiza sytuacyjna firmy

Analiza sytuacyjna firmy pomaga ocenić konkretną firmę z tym, że analizie poddane są czynniki niefinansowe, jak choćby strategie, jakie dana spółka posiada czy to, jak wypada na tle konkurencji. Poza tym na tym etapie ważna jest ocena zarządzania daną spółką, to jakie kwalifikacje posiadają osoby w niej zatrudnione czy jaki jest poziom rentowności przedsiębiorstwa. W związku z tym poza oceną powyższych czynników przeprowadza się także analizę SWOT, która daje możliwość oszacowania szans i zagrożeń dla danego przedsiębiorstwa oraz pozwala określić jego silne i słabe strony.

Analiza finansowa spółki

W przeciwieństwie do analizy sytuacyjnej, analiza finansowa spółki koncentruje się na czynnikach głównie finansowych danej firmy, takich jak zestawienie zysków i strat przedsiębiorstwa, bilans oraz raport przepływu środków pieniężnych. Narzędziem niezbędnym do przeprowadzenia analizy finansowej spółki jest analiza wskaźnikowa, która obejmuje wskaźniki:

  • płynności, określające zdolność do wywiązywania się z bieżących zobowiązań,
  • efektywności, do analizy kapitału obrotowego danej spółki,
  • zadłużenia, do analizy zadłużeń długoterminowych,
  • wartości rynkowej, do sporządzania sprawozdań z rynku kapitałowego,
  • zyskowności, do oceny stóp dochodu firmy.

Wycena akcji

Głównym założeniem wyceny akcji jest określenie, jaką wartość wewnętrzną ma konkretna akcja. W związku z tym, jeśli wartość wewnętrzna akcji nie przebija ceny giełdowej, oznacza to, że przewartościowane ceny należy sprzedać. Jeśli jednak wartość wewnętrzna akcji przebija cenę giełdową, warto w takim przypadku akcje nabyć.

Korzyści przeprowadzania analizy fundamentalnej

Największą korzyścią przeprowadzania analizy fundamentalnej jest bez wątpienia jej wysoka skuteczność. Precyzyjność tego narzędzia potwierdzają etapy przeprowadzania analizy, które są nie tylko złożone, ale i czasochłonne. Na korzyść analizy fundamentalnej przemawia to, że nie w niej praktycznie miejsca na błędy, jak w przypadku analizy technicznej.

Analiza fundamentalna - podsumowanie

Analiza fundamentalna jest jednym z bardziej skutecznych narzędzi, pozwalających dokładnie ocenić wartość danych akcji oraz szanse i ryzyka dla długoterminowych inwestycji. W związku z tym analiza fundamentalna charakteryzuje się 3 głównymi obszarami, analizą czynników pozafinansowych, analizą stricte finansową oraz wyceną wartości wewnętrznej akcji. Dużą zaletą przeprowadzania analizy fundamentalnej jest to, że jest w niej mało miejsce na błędy w przeciwieństwie do analizy technicznej, która skupia się głównie na aktualnie panujących trendach na rynku. Aby przeprowadzić skuteczną analizę fundamentalną należy przejść przez każdy jej etap, co pozwoli inwestorowi uzyskać precyzyjną wycenę dla danej spółki.

 

 

Często zadawane pytania

Jak przeprowadzić analizę fundamentalną?
Analizę fundamentalną przeprowadza się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest analiza makroekonomicznej, następnie analiza sektorowej, etapem trzecim jest analiza sytuacyjna firmy, po tym należy przeprowadzić analizę finansową spółki, na koniec wycenę akcji.
Czym różni się analiza fundamentalna od analizy technicznej?
Największą różnicą obu narzędzi jest ich precyzyjność. Analiza fundamentalna jest narzędziem bardziej dokładnym niż analiza techniczna. Poza tym analiza techniczna bada głównie trendy na rynku, z kolei analiza fundamentalna zakłada podejście całościowe, badając czynniki zarówno pozafinansowe, jak i stricte finansowe.
Czym jest wskaźnik efektywności?
Wskaźnik efektywności w analizie fundamentalnej pozwala określić kapitał obrotowy danej spółki.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5