Zadzwoń 660 624 012
Akredo Sp. z o. o. 660 624 012 kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Pożyczka gotówkowa a karta kredytowa: co jest bardziej opłacalne?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,67 / 3 osób

Karta kredytowa to karta płatnicza z określonym przez bank limitem kredytowym, udzielanym klientowi. Jest na pewno wygodną alternatywą dla kredytu gotówkowego, ale niestety o wiele droższą. Szczególnie jeśli nie korzystamy z niej rozsądnie. Oprocentowanie i szereg opłat dodatkowych jest znacznie wyższy niż gotówki pożyczanej w banku, a brak przymusu regularnych spłat może poważnie pogrążyć domowy budżet. Dlatego nie polecamy jej osobom, które znajdują się w niepewnej sytuacji finansowej. Zdecydowanie lepiej jest postarać się o kredyt gotówkowy niż pochopnie korzystać z karty kredytowej.

  1. Jakie są warunki na karcie kredytowej?
  2. Różnica między spłatą zobowiązania na karcie kredytowej a pożyczki w banku
  3. Jak można w szybki sposób zaciągnąć tani kredyt?

Karta kredytowa to wygoda

Klasyczne karty kredytowe dostarczają nam środków wtedy, kiedy tylko ich potrzebujemy. Nie musimy starać się o pożyczkę w banku. Jeśli już jesteśmy posiadaczami takiej karty, możemy z niej korzystać dosłownie w każdej chwili. Każda karta kredytowa ma przypisany limit zadłużenia, który nie ma sztywnego harmonogramu spłaty. Zadłużenie to można spłacać w elastyczny sposób — w całości lub w minimalnej wymaganej przez bank kwocie.

Oprocentowanie na karcie kredytowej

Wydawać by się mogło, że to idealna konkurencja dla znanych wszystkim tradycyjnych kredytów gotówkowych. Niestety rozwiązanie to ma kilka naprawdę istotnych dla konsumenta minusów. Przede wszystkim kredyt w karcie jest drogi. Gdy za każdym razem spłacasz tylko kwoty minimalne, to reszta zadłużenia staje się jednym z najdrożej oprocentowanych kredytów na rynku. Przeważnie są one wyżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe. W większości przypadków, oprocentowanie zadłużenia na karcie kredytowej jest równe 4-krotności stopy lombardowej NBP. Po ostatniej obniżce stóp procentowych jest to 10% w skali roku. Dla porównania oprocentowanie kredytu gotówkowego waha się od 5% do 8%. Zaznaczamy, że w obu przypadkach są to wartości pomniejszone o wszelkie opłaty bankowe, takie jak ubezpieczenie czy prowizja. Rzeczywista roczna stopa procentowa będzie zatem znacznie wyższa, a w efekcie różnica między kosztami całkowitymi karty kredytowej a kredytu gotówkowego może się znacznie zaostrzyć.

Dodatkowe opłaty za korzystanie z limitu kredytowego

Kolejną pułapką, jaka czyha na posiadaczy kart kredytowych, są transakcje gotówkowe, czyli krótko mówiąc — wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Wiąże się to z ogromnymi kosztami. Po pierwsze musimy zapłacić prowizję w wysokości 3%-4% wypłacanej kwoty. Poza tym transakcje tego typu nie są objęte okresem bezodsetkowym, czyli bank naliczy nam za nią odsetki. Posiadacze kart kredytowych dodatkowo muszą ponosić koszty wynikające z jej użytkowania, m.in.: opłata miesięczna, opłata za zmianę daty cyklu rozliczeniowego, czy za obowiązkowe ubezpieczenia.

Kredyt gotówkowy jest bezpieczniejszy

Kredyt gotówkowy nie tylko jest tańszy, ale ma też ustalony harmonogram spłat, dzięki czemu konsument musi dotrzymywać terminowości w oddawaniu zadłużenia do banku. Być może właśnie to uratuje go przed zbyt wysokimi ratami i wpadnięciem w pętlę zadłużenia, z której tak trudno jest się potem uwolnić. Zatem jeśli zależy ci na szybkim zastrzyku gotówki lepiej jednak rozważyć zaciągnięcie kredytu gotówkowego. W tym celu warto skorzystać z pomocy serwisów, które mogą w kilka godzin przedstawić ci spersonalizowane oferty z kilku banków. Decyzja należy do ciebie, a pieniądze błyskawicznie pojawią się na twoim koncie.

2016.12.08 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]