Czym jest krach giełdowy?
Krach giełdowy to szybki spadek notowań na giełdzie. Zazwyczaj ów spadek następuje w wyniku pojawienia się konkretnej sytuacji, która wywołała dużą niepewność na rynku finansowym. Możemy właściwie wyróżnić dwa rodzaje krachu giełdowego - małego, w którym po szybkim spadku cen, następuje ich wzrost. Zazwyczaj przyczyną pojawienia się tego typu krachu, są różnego rodzaju błędy techniczne. Z kolei wielki krach trwa zdecydowanie dłużej, a jego skutki są znaczące w sferze gospodarczej, a nawet politycznej.
Główne cechy krachu giełdowego
Do głównych cech krachu giełdowego należą:
- Szybki spadek cen akcji w krótkim czasie,
- Ponure nastroje na rynku giełdowym,
- Spadki głównych indeksów giełdowych,
- Ponaglenie inwestorów do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.
Przyczyny krachu na giełdzie?
Do najczęstszych przyczyn powstawania krachu na giełdzie, możemy zaliczyć:
- zachowanie inwestorów, na przykład masowe inwestowanie w dany trend na rynku,
- masowe wycofywanie wkładu przez inwestorów podczas spadania cen akcji,
- zwiększanie podaży pieniądza przez banki, w wyniku czego rynek giełdowy w momencie, gdy utraci już możliwość pozyskiwania “taniego” pieniądza zwykle wraca do stanu równowagi poprzez pęknięcie bańki spekulacyjnej, czyli krach giełdowy.
Należy przy tym wziąć pod uwagę, że nie ma jednoznacznych przyczyn powstawania krachu na giełdzie, ponieważ każdy przypadek jest uwarunkowany innymi czynnikami. W związku z tym warto przyjrzeć się przyczynom, które doprowadziły do Wielkiego krachu w 1929 roku w Stanach Zjednoczonych. Przyczynami wielkiego kryzysu były:
1. Łatwość nabycia kredytu
W związku z trwającą w tym czasie hossą, wiele osób decydowało się na zakup akcji, których wartość znacząco rosła.
2. Defraudacja
W związku z tym wiele przepisów, które zostały wprowadzone przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy w latach 1933-1940 nakazywały przestrzegania restrykcji odnoszących się do uniemożliwienia manipulacji na rynku giełdowym.
3. Zaostrzenie polityki monetarnej
Jest to jedna z większych przyczyn powstania krachu na giełdzie. Zaostrzenie polityki monetarnej w celu obniżenia cen akcji na giełdzie oraz podniesienie stóp procentowych pożyczek brokerskich, w dużym stopniu doprowadziło do przerwania płynności instytucji rynku kapitałowego.
4. Przewartościowanie akcji spółek
W przypadku Wielkiego krachu przewartościowane ceny akcji spółek wcale nie były tak oczywiste, ponieważ w tamtym czasie na giełdzie były obecne same największe spółki. W związku z tym żaden ze wskaźników nie wykazał wysoko wycenionych cen akcji.
Jakie są skutki paniki giełdowej?
Skutki paniki giełdowej to:
- utrata przez inwestorów części swojego kapitału,
- masowe sprzedawanie przez inwestorów akcji, co często doprowadza do krachu giełdowego,
- wzrastające bezrobocie,
- recesja spowodowana spadkiem aktywności gospodarczej.
Gwałtowne spadki cen akcji na giełdzie często wywołują u inwestorów efekt paniki giełdowej. Warto w takim przypadku starać się zachować opanowanie tym bardziej że spadki i wzrosty cen akcji na rynku giełdowym są wszechobecne i często będą się wahać. Jednym z większych błędów wśród inwestorów jest poddanie się emocjom i pośpiechowi.
Jak uchronić się przed krachem na giełdzie?
Aby uchronić się przed krachem na giełdzie:
- Inwestuj w aktywa o niskim ryzyku, na przykład bony skarbowe czy obligacje.
- Handluj parami - to jedna ze skuteczniejszych strategii, daje możliwość otwarcia jednej długiej i jednej krótkiej pozycji dla dwóch papierów wartościowych.
- Korzystaj z kontroli zarządzania ryzykiem - pozwala to inwestorowi zamknąć pozycję w przypadku, gdy wybrany przez niego poziom cen kupna lub sprzedaży zostanie przekroczony. Daje to realną szansę na zmniejszenie ryzyka poniesienia strat.
Pęknięcie bańki spekulacyjnej może zatrzymać wzrost gospodarczy oraz wiele strat dla inwestorów na otwartych pozycjach.
Największe załamania na giełdzie w historii
Załamania na giełdzie | Rok | Spadek |
---|---|---|
Czarny Czwartek na Wall Street | 1929-1932 | -89% |
US Nasdaq | 2000-2002 | -82% |
Japonia | 1990-2003 | -79% |
Londyn, pęknięcie bańki internetowej | 2000-2003 | -52% |
Dow Jones Industrial Average, czyli czarny poniedziałek | 1987 | -22,6% |
Pęknięcie bańki inwestycyjnej na giełdzie, czyli tak zwany krach giełdowy zawsze budzi wiele emocji i to nie tylko wśród inwestorów, ponieważ jej skutki, chociażby gospodarcze mogą mocno odbić się również na reszcie społeczeństwa.
Czarny czwartek na Wall Street
Czarny czwartek odnosi się do krachu giełdowego, jaki miał miejsce na giełdzie nowojorskiej 24 października 1929 roku. Jak zazwyczaj to bywa w przypadku pękania baniek spekulacyjnych, tak i w tym przypadku ceny akcji szybko rosły, zanim doszło do paniki giełdowej, która doprowadziła do największego kryzysu ekonomicznego w historii. Zanim jednak do tego doszło, giełda nowojorska cieszyła się ogromną popularnością przez hossę, która utrzymywała się przez długi czas. W związku z tym na nowojorską giełdę zaczęły napływać kapitały z całego świata oraz przybywało inwestorów, którzy chcieli się szybko wzbogacić. W Czarny czwartek ceny akcji zaczęły spadać, co doprowadziło do paniki giełdowej. Masowa sprzedaż akcji, których nikt nie chciał kupować, doprowadziła do wielkiego kryzysu gospodarczego, w wyniku którego tysiące amerykanów straciło dorobek swojego życia. Skutki Czarnego czwartku nie ominęły Europy, w której w wyniku krachu na nowojorskiej giełdzie zapanowało masowe bezrobocie.
Czarny poniedziałek
Czarny poniedziałek odnosi się do krachu na giełdzie, w którym odnotowano największy spadek akcji i to w ciągu zaledwie jednego dnia, co przełożyło się na gwałtowne spadki procentowe na pozostałych giełdach światowych. Przyczyn krachu, jaki miał miejsce 19 października 1987 roku, było wiele. Jedną z ważniejszych przyczyn krachu było przedstawienie ustawy, na mocy której finansowanie fuzji czy wykupywanie akcji lewarowanych miało przynosić o wiele mniejsze korzyści niż dotychczas, co znacząco obniżyło w tamtym czasie wartość amerykańskiego dolara. Powyższe zdarzenie przełożyło się na niechęć do kupowania akcji przez inwestorów, a wręcz doprowadziło do paniki giełdowej, po której nastąpił zatrważający spadek na giełdzie amerykańskiej i to w ciągu jednego dnia.
Krach na giełdzie - podsumowanie
Krach na giełdzie przywodzi głównie na myśl sytuacje wywołujące dużą panikę na rynku giełdowym w wyniku gwałtownego spadku cen akcji papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pęknięcie bańki spekulacyjnej niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla inwestorów, ale też dla reszty społeczeństwa, szczególnie w sektorze gospodarczym i politycznym. Jedną z przyczyn doprowadzenia do krachu jest masowe wycofywanie wkładu przez inwestorów w trakcie paniki giełdowej. Również przebieg największych krachów w historii pokazuje, że rynek giełdowy jest nieprzewidywalny, dlatego najlepszym rozwiązaniem na nadchodzącą panikę giełdową jest zachowanie spokoju przez inwestorów, tym bardziej że ciężko przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi krach, a uniknięcie go jest właściwie niemożliwe.
Komentarze