Blue chips a inwestycje w 2025
akredo.plOszczędnościInwestycjeBlue chips - czym są i jakie spółki do nich zaliczamy?

Blue chips - czym są i jakie spółki do nich zaliczamy?

Blue chips to termin pochodzący z gry w pokera, w której niebieskie żetony mają najwyższą wartość. W kontekście giełdy oznacza on największe i najbardziej stabilne spółki o wysokiej kapitalizacji. Chociaż początkowo blue chips dotyczyły najdroższych akcji, teraz odnoszą się do tych, które mają stabilny, lekko wzrostowy kurs. Inwestując w blue chips, inwestorzy korzystają z niskiego ryzyka, co czyni je atrakcyjnymi dla osób początkujących na rynku giełdowym. Są one również płynne, co oznacza, że można je łatwo sprzedać na dowolnej giełdzie na świecie. W Polsce do blue chips zaliczają się firmy takie jak PKO BP, Alior, Lotos, Cyfrowy Polsat, CD Project i PZU SA. Na świecie gigantami technologicznymi zaliczanymi do blue chips są Google, Amazon, Apple, Facebook i Microsoft. Chociaż inwestowanie w blue chips jest uważane za bezpieczne, nadal wiąże się z pewnym ryzykiem. Niemniej jednak, dla inwestorów poszukujących długoterminowej stabilności, są one atrakcyjną opcją.
Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 28.03.2023 r

Czym są blue chips?

Blue chip, w kontekście inwestycji, oznacza akcję spółki o ugruntowanej pozycji na rynku, charakteryzującą się wysoką kapitalizacją giełdową, stabilnością finansową oraz historią stałego wzrostu i dywidend. Blue chips są często liderami w swoim sektorze i mają dobrą reputację pod względem niezawodności i solidności finansowej. Akcje takich spółek są uważane za stosunkowo bezpieczne inwestycje, choć, jak wszystkie inwestycje giełdowe, niosą pewne ryzyko.

Blue chips to termin z pokera. W tej hazardowej grze karcianej niebieskie żetony charakteryzują się najwyższą wartością. Początkowo termin blue chips w odniesieniu do giełdy oznaczał, analogicznie, największe spółki których akcje były najdroższe. Z czasem jednak do grona spółek blue chips wcielono również te, których akcje charakteryzują się stabilnym (lekko wzrostowym) kursem oraz wysoką kapitalizacją. Inwestowanie w nie jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem, są więc często wybierane przez mniej doświadczonych graczy, którym zależy na bezpieczeństwie ich środków. Dodatkowo akcje takich spółek można w każdej chwili bez problemu sprzedać na dowolnej giełdzie świata - zawsze jest na nie popyt. Spółki blue chips charakteryzują się silną, stabilną pozycją na rynku oraz bardzo długim stażem giełdowym. Często wchodzą też w skład najważniejszych indeksów giełdowych, jak polski WIG20.

Przykłady spółek blue chip

W Polsce do spółek blue chips należą firmy o ustabilizowanej, mocnej pozycji na rynku. Znajdziemy wśród nich m.in. banki PKO BP i Alior Bank, koncern paliwowy Lotos, związane z mediami Cyfrowy Polsat czy CD Project, ale też największego krajowego ubezpieczyciela - PZU SA. Niemal zawsze spółki określane mianem blue chips są liderami rynku w swoim sektorze. Na rynkach światowych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych sektor giełdy blue chips zdominowany jest przez spółki nowych technologii: Google, Amazon, Apple, Facebook czy Microsoft.

Jak inwestować w blue chips?

Co zrobić jeżeli chcemy zainwestować w spółki giełdowe z sektora blue chips? Możemy wybrać jedną z dwóch dróg. W pierwszej wystarczy kupić akcje jednej ze spółek blue chips. Następnie należy czekać na wzrost ich wartości i sprzedać w odpowiednim momencie. Oczywiście możemy też zachować zakupione akcje i czekać na wypłatę dywidendy. Spółki blue chips regularnie dzielą się ze swoimi akcjonariuszami zyskami, a wysokość takiej wypaty zależna będzie od liczby akcji, które zakupiliśmy. Innym sposobem jest fundusz ETF. Exchange Traded Fund, czyli fundusz notowany na giełdzie, który inwestować będzie w spółki WIG20. Oznacza to przede wszystkim oszczędność czasu dla inwestora, który nie będzie musiał samodzielnie śledzić kursów i decydować o zakupie lub sprzedaży akcji. W fundusz ETF inwestować można w wybranych domach maklerskich, ale także w narzędziach do inwestowania w wielu bankach (np. mBank, Aion Bank). Wygoda oraz niski próg wejścia (już kilkaset złotych) sprawia, że jest to popularna forma inwestowania wśród osób dopiero zaczynających swoją przygodę z giełdą.

Blue chips a ryzyko inwestycyjne

Mimo iż spółki blue chips są jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania na giełdzie, to ryzyko inwestycyjne nie jest równe 0. Możliwość utraty środków podczas grania na giełdzie zawsze występuje i nie da się go uniknąć. Wahania kursu czy nieprzewidziane wydarzenia mające wpływ na całą gospodarkę mogą znacząco uszczuplić nasz portfel. Jednak to właśnie sektor blue chips jest najbardziej odporny ja tego typu sytuacje. Mniejsze ryzyko wiąże się też z mniejszym zyskiem - by inwestowanie w spółki blue chips było opłacalne musi być długofalowe, bowiem wzrost wartości akcji jest dość powolny. Jeżeli więc zależy nam na szybkich wzrostach obarczonych większym ryzykiem tego typu spółki nie są dla nas odpowiednim rozwiązaniem.

Blue chips w 2025 - podsumowanie

Blue chips to określenie największych spółek giełdowych, które charakteryzują się stabilnym kursem, stałym wzrostem i wysoka kapitalizacją. Inwestowanie w nie uznawane jest za najbezpieczniejszy sposób grania na giełdzie. Inwestycje w blue chips są długoterminowe, wzrost ich wartości jest powolny, ale dają też możliwość partycypowania w dywidendach wypłacanych akcjonariuszom. W Polsce do sektora blue chips należą m.in. Bank PKO BP, PZU SA, Lotos czy KGHM.

Często zadawane pytania

Jakie specyficzne ryzyka, oprócz ogólnego ryzyka rynkowego, mogą dotyczyć spółek blue chip?
Mimo ich stabilności, blue chipy nie są wolne od specyficznych ryzyk. Jednym z nich jest ryzyko technologicznej dysrupcji, czyli pojawienia się nowej technologii lub modelu biznesowego, który czyni ich dotychczasową działalność przestarzałą (tzw. "moment Kodaka"). Innym jest ryzyko regulacyjne – duże zmiany w prawie mogą negatywnie wpłynąć na całe sektory zdominowane przez blue chipy, np. bankowość, energetykę czy telekomunikację. Istnieje również ryzyko utraty reputacji w wyniku skandalu, co w przypadku wielkich, znanych marek może mieć poważne konsekwencje finansowe.
Jakie jest przeciwieństwo spółek blue chip i czym się charakteryzuje?
Przeciwieństwem blue chipów są przede wszystkim spółki typu "small-cap", czyli małe spółki o niskiej kapitalizacji rynkowej. Charakteryzują się one znacznie wyższym ryzykiem inwestycyjnym, mniejszą stabilnością finansową i często brakiem ugruntowanej pozycji na rynku. Jednocześnie drzemie w nich potencjał do osiągnięcia znacznie wyższych, dynamicznych stóp zwrotu niż w przypadku dojrzałych blue chipów.
Jaka jest minimalna kapitalizacja rynkowa, aby spółkę można było uznać za blue chip?
Nie istnieje jedna, oficjalna kwota, która kwalifikuje spółkę jako blue chip. Jest to termin względny, zależny od wielkości danego rynku giełdowego. Na dużych rynkach, jak w USA, mówi się o spółkach wartych dziesiątki lub setki miliardów dolarów. Na polskim rynku za blue chipy uznaje się największe spółki z indeksu WIG20, których kapitalizacja zazwyczaj wynosi wiele miliardów złotych. Kluczowe jest, aby była to firma o wiodącej i ugruntowanej pozycji w swojej branży i na całej giełdzie
Artykuł wymienia CD Projekt jako blue chip. Czy spółki technologiczne o dużej zmienności kursu pasują do tradycyjnej definicji 'stabilnego blue chipa'?
To zależy od definicji. Pod względem wielkości i rozpoznawalności CD Projekt jest jedną z czołowych spółek na GPW. Jednak tradycyjna definicja blue chipa kładzie nacisk na stabilność finansową, powolny, ale stały wzrost i regularne dywidendy. Spółki takie jak CD Projekt, których wartość jest silnie uzależniona od sukcesu przyszłych, wysokobudżetowych projektów, charakteryzują się znacznie większą zmiennością kursu. Lepiej klasyfikować je jako duże spółki wzrostowe (large-cap growth stocks), a nie klasyczne, defensywne blue chipy.
Czy spółka blue chip może zbankrutować?
Tak. Samo zaliczenie do sektora blue chips nie uchroni spółki przed bankructwem. Tak może stać się w przypadku zmian na rynku (np. producenci aparatów analogowych czy branża motoryzacyjna) lub wydarzeń mających wpływ na całą gospodarkę (np. kryzys ekonomiczny z 2008 roku).
Czy mogę inwestować w zagraniczne blue chips?
Tak. Rynki finansowe są międzynarodowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie by inwestować w nie z Polski. Należy jednak pamiętać, że mogą pojawić pewne komplikacje przy np. wypłacie dywidend z zagranicznych spółek. Jednak nasz makler giełdowy lub doradca finansowy powinien bez problemu poradzić sobie z taką sytuacja i wyjaśnić nam wszystkie procedury.
Czy wszystkie spółki typu blue chip regularnie wypłacają dywidendy?
Nie, nie wszystkie. Chociaż wiele blue chipów to dojrzałe firmy, które regularnie dzielą się zyskiem z akcjonariuszami (np. PZU, Orlen), to niektóre duże i stabilne spółki decydują się na reinwestowanie całości zysków w dalszy rozwój. Są to tzw. spółki wzrostowe. Dobrym przykładem z rynków światowych był przez wiele lat Amazon, który mimo gigantycznej skali wolał przeznaczać kapitał na ekspansję, a nie na dywidendy.
Co jest lepsze dla początkującego inwestora – zakup akcji pojedynczej spółki blue chip czy jednostek funduszu ETF na indeks blue chipów?
Dla początkującego inwestora bezpieczniejszym i prostszym rozwiązaniem jest zazwyczaj fundusz ETF
  • Dywersyfikacja – ETF na WIG20 automatycznie inwestuje w 20 największych spółek, co natychmiastowo rozprasza ryzyko. Kupując akcje jednej firmy, jesteśmy w 100% uzależnieni od jej kondycji.
  • Niski próg wejścia – Inwestycję w ETF można zacząć od niewielkiej kwoty, uzyskując ekspozycję na cały rynek blue chipów.
  • Mniejsze zaangażowanie – Inwestycja w ETF nie wymaga dogłębnej analizy poszczególnych spółek i śledzenia ich raportów finansowych. Jest to rozwiązanie pasywne.
Zakup akcji pojedynczej spółki daje potencjalnie wyższy zysk, jeśli trafnie ją wybierzemy, ale wymaga większej wiedzy i wiąże się z wyższym ryzykiem.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5