Bessa - czas spadku cen papierów wartościowych
akredo.plOszczędnościInwestycjeBessa - czas spadku cen papierów wartościowych

Bessa - czas spadku cen papierów wartościowych

Bessa to długotrwały okres, podczas którego odnotowuje się szybki i gwałtowny spadek cen na rynku giełdowym. W tym czasie odnotowuje się podwyższenie cen towarów i usług oraz przewyższenie podaży nad popytem. Z racji, że okres bessy jest długotrwały, jej przebieg najlepiej obserwować na podstawie 3 faz: dystrybucji, dużego ruchu oraz desperacji. Podczas Fazy dystrybucji następuje wyprzedaż akcji z powodu ich przewartościowania, z kolei Faza dużego ruchu charakteryzuje się dużym poruszeniem wywołanym wyprzedażą akcji, natomiast w Fazie desperacji inwestorzy starają się ograniczyć straty tyle, na ile jest to możliwe. Okres bessy nasuwa głównie pesymistyczne skojarzenia, jednak inwestowanie w tym czasie nie musi być stratne. Inwestorzy muszą jednak mieć opracowany plan działania, który uchroni ich od spontanicznych posunięć inwestycyjnych. W tym czasie warto także inwestować w bezpieczne aktywa oraz dobrze znać funkcjonowanie rynku finansowego.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 12.06.2023 r

Czym jest bessa?

Bessą określa się utrzymujący się przez długi czas, spadek cen na rynku giełdowym. Ponieważ ceny standardowo spadają przez długi czas, przyjęło się, że bessa jest ogólnie panującym trendem. Choć istnieją zjawiska, takie jak chociażby hessa, które trwają zdecydowanie dłużej niż bessa, jednak to jednak bessa charakteryzuje się dużą gwałtownością w związku ze spadkiem ceny spółek.

Gdzie występuje bessa?

Ponieważ terminu bessy używa się w sytuacji, gdy przez długi czas odnotowuje się, że wartości cen, chociażby papierów wartościowych, które szybko spadają, toteż naturalnie występuje ona na giełdzie. W związku z tym jest to okres często nerwowy dla wielu inwestorów, ponieważ podaż zazwyczaj przewyższa popyt, przez co dochodzi do podwyższenia cen towarów i usług. Podczas trwania bessy należy także liczyć się z podwyżką stóp procentowych raty kredytu.

3 fazy bessy

Wyróżniamy 3 fazy, które wskazują, na jakim etapie aktualnie utrzymuje się bessa:

  1. Faza dystrybucji,
  2. Faza dużego ruchu,
  3. Faza desperacji – czyli moment odnotowania największego spadku cen kursów akcji na giełdzie.

Bessa jest zjawiskiem, które przynosi gwałtowne spadki w cenach akcji. Mimo to ze względu na jej długi okres trwania możemy wyróżnić fazy, jakie w niej zachodzą. Jest to o tyle pomocne, ponieważ choć okres trwania bessy jest długi, to jednak w każdym przypadku będzie utrzymywał się inaczej, w jednym może trwać 6 miesięcy, a w innym 2 lata.

Faza dystrybucji w bessie

Faza dystrybucji jest momentem, w którym następuje wyprzedaż akcji przez najczęściej wysoko usytuowanych inwestorów i osoby, które są zaangażowane w działalność danych spółek. Dlaczego? Ponieważ panuje ogólne przeświadczenie, że skoro spółki osiągnęły już szczyt swoich obrotów, to nie ma większego sensu przetrzymywać akcji, które zwykle są już przewartościowane.

Faza dużego ruchu w bessie

Faza dużego ruchu w bessie wynika z dużego poruszenia, wywołanego wyprzedażą akcji. W tym właśnie czasie następuje pozbywanie się na szeroką skalę cen akcji przez inwestorów, dlatego też faza ta zyskała miano “dużego ruchu”. Wspomniane masowe wyprzedawanie akcji wynika z tego, że podaż akcji znacznie przewyższa popyt. W związku z tym już na tym etapie odnotowuje się często dany trend spadkowy, a co za tym idzie spadek giełdy.

Faza desperacji w bessie

Faza desperacji w bessie to już ostatni etap, któremu towarzyszą głównie pesymistyczne prognozy wśród inwestorów. Na tym etapie sprzedaż akcji ma już jedynie na celu ograniczyć straty tyle na ile jest to możliwe. Dlatego właśnie faza desperacji jest okresem ponurych nastrojów wywołanych przez duże spadki cen.

Jak długo trwa bessa?

Bessa trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Odpowiedź na to pytanie jest ciężka, ponieważ jak już wspomnieliśmy, choć charakteryzuje się długim okresem trwania, to jednak w każdym przypadku okres trwania może się różnić nawet o kilka miesięcy. Dla przykładu bessa na polskim rynku raz utrzymywała się przez półtora roku, a innym razem przez sześć miesięcy. Z kolei na rynku amerykańskim statystycznie trwa około dziewięciu miesięcy. Należy wziąć pod uwagę, że chociaż okres trwania bessy zawsze jest krótszy od hossy, to jednak spadek cen następuje znacznie gwałtowniej.

Jakie cechy definiują bessę?

Co w szczególności charakteryzuje bessę? Przede wszystkim:

  • Utrzymujący się trend spadkowy cen,
  • Odnotowywanie spowolnienia aktywności gospodarczej,
  • Podwyższanie stóp procentowych rat kredytu,
  • Masowe wyprzedawanie akcji,
  • Zbyt wysokie ceny akcji, w stosunku do wartości konkretnych firm.

Jak inwestować w czasie bessy?

Choć bessa to zjawisko, które powoduje dużo paniki wśród inwestorów, wywołanej przez masowe wyprzedawanie akcji, to jednak inwestowanie w czasie bessy nie koniecznie już musi wiązać się z tym samym. Dlaczego warto inwestować w czasie bessy? Z prostego powodu, w związku ze wspomnianym już wcześniej gorączkowym pozbywaniem się w dodatku na szeroką skalę cen akcji, to właśnie w tym czasie można je zakupić po okazyjnej cenie.

Jak zatem skutecznie inwestować w czasie bessy? Przede wszystkim warto, abyś:

  1. Świadomie skonstruował plan inwestycyjny, który pozwoli Ci nie tylko konsekwentnie realizować go krok po kroku, ale i zminimalizuje podejmowanie przez Ciebie chaotycznych decyzji.
  2. Inwestował w bezpieczne aktywa.
  3. Utworzył pasywny portfel, dzięki któremu będziesz mógł zakupić akcje w odpowiednich proporcjach. Pozwoli Ci to zminimalizować ryzyko wynikające ze zmienności stóp zwrotu.
  4. Zakładał krótkie pozycje na akcjach, które pozycjonują się gorzej podczas bessy.
  5. Miał na względzie własne emocje, które przy dużym stresie, mogą negatywnie wpłynąć na podejmowanie przez Ciebie decyzji inwestycyjnych.
  6. Znał funkcjonowanie rynku, czyli wszelkich schematów w nich występujących, takich jak to, że po bessie zwykle następuje hossa.

Bessa - podsumowanie

Występowanie bessy jest naturalnym i ważnym elementem występującym na rynku finansowym. Zrozumienie przyczyn występowania oraz przebiegu bessy jest wręcz kluczowe dla skutecznego inwestowania nawet w okresie tak gwałtownego spadku cen akcji papierów wartościowych. Poza opanowaniem emocji w tym czasie, warto, aby inwestor miał obraną strategię działania, której będzie się konsekwentnie trzymać.

 

Często zadawane pytania

Co jest symbolem bessy?
Symbolem bessy jest niedźwiedź, dlatego Bessa nazywana jest zamiennie rynkiem niedźwiedzia. Określenie to odnosi się do zachowania niedźwiedzia podczas ataku, czyli uderzeniem łapą z góry na dół, co odzwierciedla zachowania rynku w trakcie bessy, czyli wykresy ukazujące spadające ceny akcji.
Jak rozpoznać koniec bessy?
Koniec bessy można rozpoznać, gdy można zaobserwować niskie ceny w stosunku do sprzedaży, obniżki zachodzące w stopach procentowych czy wzrastające bezrobocie.
Czy początkiem bessy jest koniec hossy?
Zazwyczaj okres hossy i bessy występuje naprzemiennie, dlatego przyjmuje się, że gdy kończy się bessa, a wraz z nią giełdowe spadki, następuje okres hossy, kiedy ceny akcji wzrastają.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5